Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Mennyit keresnek a tanárok az új jogviszonnyal? Minden, ami segíthet a középiskolai felvételiben. Interjúk pályát elhagyó tanárral és egy Tolkien kutatóval. Mutatjuk, hogy mik voltak a hét hírei.
Zökkenőmentes tanítás helyett tanárhiány, jogellenes tanítás és konténerek várták a diákokat az új tanév kezdetén. Az első tanítási héttel véget ért az őszi érettségire való jelentkezés is, most már csak az októberi vizsgákat kell várni. Mutatjuk mik voltak a hét fő hírei, amikre mindenképp érdemes egy pillantást vetni.
Hamarosan kezdetét veszi az új tanév, végre meg is jelent a 2023/2024-es tanév rendje, emellett lezárult a Zeneakadémia rektori pályázata, és Gulyás Gergely szerint nincs tanárhiány. Összeszedtük a hét legfontosabb történéseit.
Számos dologban akad(t) egyeztetni valója kormánynak ezen a héten is a szakszervezetekkel. Megjelent a státusztörvény végrehajtási tervezete, amiről a héten már volt is személyes egyeztetés, de augusztus 4-ig kritizálhatták a a tanév rendjének tervezetét is. A héten pedig egy nagyon fontos időpont is lejár: ma éjfélig adhatjátok le a jelentkezéseteket, ha pótfelvételiznétek.
Egy hónapja tombol a nyári szünidő, a felvételizőknek pedig már csak alig több mint 10 napot kell várniuk a ponthatárok érkezéséig. Közben (még mindig) sorra mondanak fel a pedagógusok és rohamosan növekszenek az álláshirdetések számai, de a felsőoktatás is igen aktív volt a héten: új szakokat jelentettek be, megoldás viszont még mindig nincs a csereprogramok ügyében.
Egy óra alatt lezavarták a státusztörvény bizottsági vitáját, bekerült a 24 órás kötött munkaidő a tervezetbe, már a legjobb iskolák is érzik a tanárhiányt, új módosítóval keresne óvónőket a kormány és nőtt a diákmunkák száma. Ezek történtek a héten.
Jönnek a szóbeli érettségik és a vizsgaidőszak, folytatódnak a tiltakozások – nem csak itthon, hanem Romániában is, megtervezték a jövő évi oktatási kiadásokat és lekerült a polcokról egy ifjúsági könyv. A hét érdekesebb és fontosabb sztorijaiból válogattunk, ha valamelyikről esetleg lemaradtál volna.
Magyar fiatalok, akik bejutottak a világ legjobb egyetemeinek valamelyikére, vagy akár több hely közül is választhatnak. Hazai egyetemek, melyekkel szembejött a mesterséges intelligencia. Egy transznemű nő, aki egy egyházi egyetemen csak megpróbálja elfogadtatni magát. Pedagógusok, akiket kirúgtak és akik önként hagynák ott a pályát, ha bevezetik a helyzetüket rontó új státuszt. És természetesen érettségi-felkészülés minden mennyiségben. Ezekkel foglalkoztunk az Eduline-on a héten.
Nem csökkent a gimnáziumok népszerűsége és hamarosan érkeznek a középiskolai felvételi eredményei is. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem eltörölte a kötelező nyelvvizsgát, de ez nem jelenti a nyelvoktatás fontosságának csökkenését. Összeszedtük a hét legfontosabb híreit és dátumait.
Pár nap múlva kezdődik a téli szünet az iskolákban, azonban újabb eseménydús hetet zárt a közoktatás. Pintér Sándor pénteken több száz tanárral egyeztetett, majd megjelent a 2023-as pótlékemelési rendelet, az átfogó bérrendezés azonban még várat magára. Mutatjuk a hét legfontosabb híreit egy helyen.
Megjelent a HVG 2023-as középiskolai rangsora, amelynek az élén az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnáziuma áll, október 23-án a diákok és a tanárok szerveznek tüntetést az oktatásért, több egyetem pedig bejelentette a spórolási tervét, ami a hallgatók mindennapját is érinti majd. Összeszedtük a hét híreit.
Hosszabb téli szünet, 18 fokos előadótermek és átalakuló egyetemi felvételi. Az általános- és középiskolások, felvételizők, illetve az egyetemisták életében is mozgalmas volt az elmúlt hét. Összeszedtük a legfontosabb történéseket az oktatásból.
Az általános iskolákban legalább 20, a középiskolákban minimum 18 fok lesz - megvannak a szabályok. Megjelent az egyetemi átsorolások szabálya, és sikerült megmenteni a Facebookon segítséget kérő budapesti iskolát. Összeszedtük a hét legfontosabb oktatási híreit.
A héten is tovább folytatódott a tanárok tiltakozása, több iskolában is polgári engedetlenségbe kezdtek a tanárok - sokokan közülük már meg is kapta a kirúgással fenyegető levelet a tankerülettől. Kiderültek a 2024-es egyetemi felvételi szabályai, összeszedtük a részleteket és az iskolai fűtést érintő bejelentést tett Gulyás Gergely. Elhoztuk a hét legfontosabb oktatási híreit.
Július 21-én kiderül, ki melyik egyetemre kerülhet be és kezdheti el a tanulmányait ősztől: jönnek a felvételi ponthatárok. Több tízezer tanárt érinthet a héten elfogadott katatörvény, miközben akkora a pedagógushiány, hogy már Facebook-csoportokban és kisebb állásportálokon is tanárokat keresnek az iskolák. Összeszedtük a hét legfontosabb híreit.
Ismét tárgyaltak a tanári szakszervezetek a minisztériummal, a követeléseik közül kettőre egyértelműen nemet mondott a kormány. Emelkedett a diákhitel kamata, és egyre több a szabad tanári állás az iskolákban - összeszedtük a hét legfontosabb oktatási híreit.
A 2021/22-es tanév utolsó hetében sem maradtunk események, hírek nélkül: több ezer tanárt és tanítót keresnek az iskolák, Gulyás Gergely ismét beszélt a pedagógus-béremelésről, folytatódnak a középszintű szóbeli érettségik és kiderült, meddig használhatjátok a járvány alatt lejárt diákigazolványokat.
Bár közeleg a nyári szünet, a héten sem maradtunk oktatási hírek nélkül: Novák Katalin aláírta a pedagógusok sztrájkjogát korlátozó jogszabályt, szóbelikkel folytatódnak az érettségik és hamarosan lejárnak a diákigazolványok. Ha lemaradtatok volna valamiről, most összeszedtünk minden fontos hírt a hétről.
A héten kiderült, hogy nem tervez külön minisztériumot az alakuló kormány az oktatásnak, a Budapesti Corvinus Egyetem szenátusa megszavazta az egyetem átalakítását, egy hét múlva startol a 2022-es érettségi szezon és megmutattuk Magyarország legjobb száz középiskolájának listáját. Itt vannak a hét oktatási hírei.
Hamarosan kezdődik a 5-11 évesek oltása, egyre több egyetem tér át az online oktatásra, és megvan a jogszabály a tanárok 10 százalékos fizetésemeléséről. Összeszedtük a legfontosabb oktatási híreket az egyetemi szigorításoktól az iskolai oltásokig.