szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Egyre több megtévesztő fotó, videó és hír jelenik meg az interneten, ezért kulcsfontosságú, hogy felismerjük a hamis tartalmakat.

Hogyan ellenőrizzünk egy gyanús online tartalmat? Hogyan keressünk eredményesen a Google-ben? Mire jó és mire nem a ChatGPT? Hogyan ellenőrizzük egy fotó eredetiségét, és milyen eszközök segítik a mesterséges intelligencia által generált képek felismerését? - többek között ezekhez nyújt segítséget a Detekto.hu.

A tananyagokat az Idea Alapítvány fejlesztette, melyek célja felkészíteni a 13-16 diákokat arra, hogy önállóan is képesek legyenek az online médiakörnyezetben tájékozódni.

Korábbi cikkünkben már bemutattuk az alapítvány diákoknak szóló anyagait: Az álhírekkel szemben senki sem védett teljesen.

Az új tananyagok között a FILTER nevű tartalomellenőrzési útmutatóval is megismerkedhetnek a diákok. Ennek alapja, hogy mindig ellenőrizzük:

  • F - a forrást
  • I - a tartalom keletkezésének időpontját
  • L - a tartalom logikáját
  • T - foglalkoztak-e már vele tényellenőrzők
  • E - kelt-e bennünk érzelmet, emóciót
  • R - résztehajló-e a tartalom

A kurzusok az önálló tanulást támogatják, de több ponton is kapcsolódnak az iskolai oktatáshoz. A korábbi tananyagok a hamis tartalmak jellemzőire, a minőségi hírek ismérveire és a kritikus gondolkodás fontosságára fókuszáltak. Az új anyagok viszont gyakorlati példákkal segítik a tudás elmélyítését.

A tananyagok és feladatsorok elérhetők a Detekto.hu weboldalon.