Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
A felhasználók szerint a TikTok többek között függőséget és figyelemzavart is okoz.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 13-25 év közötti fiatalok körében végzett friss tanulmánya szerint minél gyakrabban használja valaki a TikTok-ot, annál kevésbé képes felismerni az álhíreket.
A kérdőívek és interjúk alapján készült felmérésben azt szerették volna megfigyelni, hogy a vizsgált korosztályt mennyire képesek befolyásolni a platform tartalmai, illetve milyen a kritikus gondolkodásra és az álhírek felismerésére való képességük.
A közösségi platformok közül a megkérdezett fiatalok többsége a YouTube-ot tartotta a legfontosabbnak. A TikTok-ot annak ellenére találták viszonylag kevesen nélkülözhetetlennek, hogy ez az oldal veszi el a legtöbb időt a válaszadók mindennapjaiból.
A legtöbben egy nap két óránál hosszabb időt is eltöltenek a TikTok-on.
Érdemes azt is megjegyezni, hogy a tanulmány szerint kétszer annyi nő használja a TikTok-ot, mint férfi, és másfélszer annyi nő használja napi két óránál többet a platformot, mint amennyi férfi.
Mennyire ismerik fel a fiatalok az álhíreket?
„A legtöbb válaszadó önbevallása szerint úgy ellenőriz egy-egy TikTok-videóban látott állítást, hogy a teljes történetet elolvassa, és más forrásban is utánanéz az abban szereplő információnak.”
A résztvevőknek a kutatás során konkrét, a platformon terjedő, valós vagy hamis információkat tartalmazó videókról kellett megállapítaniuk, hogy azok manipuláltak vagy valósak.
Az eredmények alapján arra következtettek, hogy a videók valóságtartalmának megítélésében olyan tényezők is szerepet játszhatnak, mint például a posztoló profiljának ismertsége, hitelessége, valamint a fiatalok előzetes ismeretei és tapasztalatai a bemutatott konkrét téma kapcsán.
Emellett a fiatalok álhírfelismerési képessége összefügg a szüleik iskolai végzettségével is. általánosságban minél magasabb volt a gondviselők iskolázottsága, a vizsgált fiatalok annál jobban felismerték az álhíreket, valamint annál hatékonyabban ellenőrizték az információkat. A tanulmány arra is rávilágított, hogy általánosságban minél gyakrabban tiktokozott egy válaszadó, annál kevésbé volt képes felismerni az álhíreket és kiszűrni a valótlan információkat.
Jó vagy rossz a TikTok?
A TikTok megítélése nem is olyan egyszerű. Bár az interjúk alapján népszerű a fiatalok körében, sokan közülük aggodalmukat fejezték ki a platform által létre jöhető függőség, figyelemzavar és időveszteség, a nem mindig megbízható információk, valamint a túlzott ingeráradat miatt.