szerző:
Rodler Lili
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Eddig A színész halála és Az autóvezető kapott egy rövid videót, ami ellentétben az egyperces időbeli kikötésének, súrolja a két percet.

 

Örkény István egypercesei Jókai Mór hosszú regényeihez képest a gimnazisták kedvenc olvasmányai közé tartoznak. A műfaji sajátosságok és a történetvezetés miatt, pedig megállják animációs rövidfilm formájában is a helyüket. Ebből indulhatott ki Takács Ádám is, aki rendezte és rajzolta is a filmeket.

A színész halála után, amit az előző hónapban készített Scherer Péter narrációjával, most Az autóvezetőt rajzolta meg és Koltai Róbertet kérte fel a mesélő szerepére.

 

Örkény egypercesei nem csak Takácsot ihlették meg. Korábban rengeteg rádiójáték készült a történeteiből, illetve rövidfilmek is születtek belőlük.

 

Mi is az az egyperces novella?

Örkény István új műfajt teremtett, sőt ő maga definiálta is, hogy milyennek is kell lennie a Használati utasítás című művében.

Kiemeli, hogy „teljes értékű írások, hogy rövidek (az ember időt spórol velük), és hogy a címekre ügyeljünk”.  Felhívja az olvasó figyelmét arra, hogy ha valamit nem ért, „olvassa el újra a kérdéses írást” – tehát, hogy a novellák többértelműek, gondolkozni kell rajtuk.

Ilyen segédeszközöket használhattok a középszintű írásbeli érettségin magyarból

Az egyperces novellák nagyon sokfélék lehetnek, ami közös bennük az az abszurd, vagy groteszk bemutatása a világnak.

Erre jó példa Az autóvezető című egyperces is:

Az egyik pillanatban még csak olvas a balesetről, ami meg fog történni vele.
A követekző pillanatban pedig be is következik.
Irodalom érettségi, fogalomtár

Az abszurd és a groteszk kifejezést érdemes tudni az irodalom érettségi szóbelijén, ha esetleg felmerül.

  • Abszurd: lehetetlenséget, képtelenséget jelent, az abszurd művekben leírt dolgok általában nem csak lehetetlenek, hanem ijesztőek is.
  • Groteszk: össze nem illő elemek társítása, ami nevetséges, humoros hatást kelt.