Van olyan hely, aminek a neve még a honfoglalásból maradt meg.
Bár a többi vármegyére is igaz, hogy a településeik neve legendás történetekről mesél, de mi most a Baranya Vármegyei Hírportál gyűjtéséből szemezgettünk.
Pécs
A Pécs név első ismert említése egy 1235-ös oklevélben Pechuth („pécsi út”) formában szerepel a helynévkutatók szerint. Nem sokkal később 1290 körül már önálló névként is szerepelt az abból az időszakból származó feljegyzéseken.
Hogy honnan ered a név? Az még a kutatóknak is homályos, viszont több elmélet is létezik a születésével kapcsolatban.
„Egyesek szerint a Bécs és Bény szavakkal rokon, és erődítményt jelenthet. Mások a szláv peć („kemence, szikla”) szóval hozzák kapcsolatba, míg egy harmadik elmélet a török beş („öt”) szóból eredezteti, amely avar vagy bolgár közvetítéssel kerülhetett a magyar nyelvbe” – fogalmazta meg a hírportál.
Érdekes tény, hogy Koszovóban is található egy Peć nevű város, ami kiejtve ugyancsak Pécsnek hangzik.
Mohács
Mohács nevének keletkezése egészen a honfoglalásig nyúlik vissza a helynévkutatók szerint, bár ez nem teljesen bizonyított. Itt is több felmerült több nyelvészeti elmélet is:
„Mohács neve a történelem során eltérő írásmódokban fordult elő. Valószínű, hogy a településnév az itt élő népek hagyatéka még a honfoglalás előtti időkből. Egyes feltételezések szerint az indogermán eredetű „mu” és „hats” szavak összetételéből származhat” – foglalták össze.
Ez a szóösszetétel pedig azt jelentheti, hogy földvár.
Harkány
Itt kerülnek igazán előtérbe a legendák. Ugyanis a történet szerint a Harsányi-hegy (másnéven Szársomlyó) lábánál élt egy vén boszorkány a lányával, Harkával. A lány pedig olyan szép volt, hogy maga az ördög is szemet vetett rá.
A boszorkány próbatétel elé állította a kérőt. Csak akkor nyerheti el Harka kezét, ha egyetlen éjszaka alatt, kakasszóig felszántja a köves hegyoldalt. Többek között innen ered a hegy másik neve is, az Ördögszántotta hegy.
Természetesen az ördög majdnem sikerrel járt, ám a vén boszorkány ravasz tervvel állt elő. Hajnalhasadás előtt kakaskukorékolást utánozva elhitette az ördöggel, hogy eljött a reggel, ő pedig dühében, hogy elvesztette a próbát, hatalmasat toppantott, és ahol elnyelte a föld, azóta kénes, meleg vizű forrás fakad a mélyből.
Szigetvár
Szigetvár jóval több, mint Zrínyi Miklós regényének központi helyszíne. A neve először 391-ben tűnik fel a forrásokban Zygeth formában, mint földesúri birtok, a hírlap szerint.
Az első védett épülete egy szigetszerű földsávon emelkedett ki az Almás-patak mocsaras árteréből. Ez az erődítmény volt később az alapja annak a várnak, ami az 1566-os ostrom során Zrínyi Miklós és katonái hősies helytállásának helyszíne lett.
Villány
Villány kiváló borvidékünk. A nevének eredete pedig valószínűleg egy családhoz köthető, akik ezen a területen éltek. Ennek a családnévnek több változata is létezett például Villam, Vigla, Vilha, Villiam és Vylliam. Hogy honnan gondolják, hogy ebből ered a település neve az nem teljesen világos, viszont a királyi adománylevelek formájában fennmaradt írásos emlékek erre engednek következtetni.