Az ELTE Etológiai tanszékének közleménye alapján az is kiderül, hogy a folyamatos mobiltelefonnal vagy tablettel való nyugtatás súlyos érzelemszabályozási problémákhoz vezethet.
Hatékony és gyors megoldás a dührohamok kezelésére a gyerek kezébe egy folyamatosan pörgő tartalommal teli okostelefont vagy tabletet adni nyugtatásként, ez azonban nem oldja meg a problémát, inkább nagyobbat szül.
Egy új magyar-kanadai kutatás rávilágít arra, hogy azok a gyerekek, akiket digitális eszközök segítségével csitítanak, nem tanulják meg az érzelmeik szabályozását, az okoskészülékek használata továbbá hosszútávon súlyos viselkedésszabályozási problémákhoz vezethet.
A vizsgálat alapján kiderült ugyanis, hogy azok a gyerekek, akiket ezzel a startégiával nyugtattak sokkal gyengébb indulatkezelési készségeket mutatnak, és a telefonozás negatívan befolyásolja a figyelemszabályozásukat. Ez utóbbi eredményt már korábbi kutatások során is észlelték.
„A dühkitörések és hisztik a gyermeki lét velejárói, azonban az, hogy a szülők hogyan kezelik ezeket, hatással lehetnek a gyermek érzelmi fejlődésére” – idézte Konok Veronikát, a tanulmány első szerzőjét az MTI az ELTE közleménye alapján.
Fontos, hogy a gyerekek megtanulják a negatív, frusztrációt kiváltó érzelmeket kezelni és ehhez a kulcs a szülők reakciójában rejlik.
A kutatók szerint az egyik legjobb módszer, ha segítenek a gyerekeknek felismerni az érzelmeiket. Ezeknek a visszatükrözése, például a frusztráció okának konkrét megfogalmazásával rávezeti a kicsiket, hogy saját maguk is felismerjék az érzelmeiket, ami később a szabályozás kulcsa is lesz.
Ahhoz, hogy ezt a módszert hatásosan lehessen alkalmazni, a szülők számára is érdemes kidolgozni egy támogatási rendszert. Olyan terápiás és tanácsadási módszereket, ahol a szakemberek segítenek a gyerekek dühkezelésében, és megoldásokat, hasznos alternatívákat kínálnak a gyors és rövid távon bevált digitális eszközök helyébe.