Egy ikonikussá vált körcsarnok a Dudujka-völgyben, egy érdekes campus-kísérlet Piliscsabán, planetárium az egri egyetem tetején, monumentális díszudvar Debrecenben. Tizenkét különleges egyetemi épületet mutatunk be, cikkünk végén szavazhattok is arra a campusra, amelyik a legjobban tetszik. (A fővárosi egyetemeket hiányoló olvasóinknak mondjuk: cikksorozatunk következő részében Budapesten nézünk körül.)
A díszudvar, ahová egy tízemeletes panelház is beférne
Monumentális épület, hatalmas park és egy szökőkút, amelybe (majdnem) minden végzős beleugrik az utolsó vizsga után. A Debreceni Egyetem főépülete 6200 négyzetméteres (valószínűleg egyetlen ember sincs, aki az összes teremben és tanári szobában járt volna, az alagsor például igazi labirintus), és eredetileg tornyokat is kapott volna. A legszebb része egyébként az üvegtetős díszudvar, amelynek a belmagassága majdnem 30 méter.
József Attila vs Horger Antal
Nem egyetemnek épült, a szegedi ítélőtábla működött benne, csak a trianoni döntés után költöztek be a tanszékek, méghozzá a Kolozsvárról „átmenekített” egyetemé. A Szegedi Tudományegyetem főépületénél áll József Attila szobra, ami egyrészt érthető (egészen 2000-ig viselte az egyetem a nevét), másrészt ironikus is. Ebben az épületben volt ugyanis annak a Horger Antalnak a szobája, aki eltanácsolta a francia-filozófia-magyar szakos költőt a tanári pályától. József Attila (finoman szólva) nem zárta szívébe az egyetem „fura urát”.
Egyetemi épületek a szegedi dóm körül
És még mindig Szegeden maradunk. A város leghíresebb terén is egyetemet (sőt, valójában kettőt) lehet találni. A szegedi dómot körülölelő barnás épületekben a Gál Ferenc Egyetem és a Szegedi Tudományegyetemnek több tanszéke működik. A tér egyébként nem olyan régi, mint amilyennek tűnik, csak a 20-as évek végén tervezték.
A parlament helyett
A Debreceni Református Hittudományi Egyetem épülete tényleg legendás hely. Egy ideig az Oratórium nevű nagyterem töltötte be a parlament szerepét: itt készítették elő 1849-ben a Habsburg-ház trónfosztását, de 1944-ben is itt ülésezett az ideiglenes nemzetgyűlés.
Körcsarnok a Dudujka-völgyben
A körcsarnok kilóg a sorból – nem tartozik a nagy egyetemek klasszikus épületei közé. Nem véletlenül, hiszen a Dudujka-völgyben csak 1950-ben kezdték el építeni a Nehézipari Műszaki Egyetemet. Mégis ez a miskolci campus ikonikus épülete. A miskolciak egyébként az ötvenes évek óta alaposan belakták a helyet, legalább egy tucat egészen érdekes hagyományuk van, a balekoktatástól kezdve a balekkeresztelésen át a szakestekig.
Camera obscura az egyetem tetején
Az Eszterházy Károly Egyetem főépületét nehéz lenne eltéveszteni – az egri bazilikával szemben áll, és van egy tornya. Ebben a toronyban vannak a legérdekesebb dolgok: a planetárium és a camera obscura. Utóbbi 1776-ban készült, és igazi ritkaság: az optikai eszköz a sötétkamrában lévő fehér asztallapra vetíti ki a város aktuális képét.
A Széchenyi István Egyetem hatalmas tömbjei
A győri egyetem campusa a miskolcinál majdnem húsz évvel fiatalabb – és szintén monumentális. Az akkori Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskolának épült, azóta pedig többször bővítették.
A kaposvári campus
A kaposvári egyetem (ha egészen pontosak akarunk lenni, akkor ma már a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kaposvári campusa) épülete listánkon alighanem a legfiatalabb.
Az egykori piliscsabai campus
Már nem egyetemi épület, de nem lehet kihagyni – a Pázmány Péter Katolikus Egyetem piliscsabai campusa érdekes kísérlet volt, arról a mai napig vitáznak, hogy igazi egyetemvárosként működött-e az alig 8400 fős település határában. A terület 1991-ig egyébként a szovjet hadsereg laktanyája volt, a kilencvenes években húzták fel a Makovecz Imre és a Makona Egyesülés által tervezett épületeket. A legkülönlegesebb a Stephaneum.
A Pécsi Tudományegyetem épülete
Mármint az egyik a sok közül. A BTK és a TTK campusának ikonikus épületében régen egy jezsuita gimnázium és internátus működött – a Fortepanon még lehet találni olyan fotókat, amelyek az akkori diákokról készültek.
Egyetem egy botanikus kert közepén
A Soproni Egyetem legkülönlegesebb része valójában nem is a főépület, hanem az a hatalmas botanikus kert, amely körbeveszi a campust – felfelé és lefelé is érdemes nézni, mert több faóriás mellett egészen ritka növényfajokat is láthattok. A soproniaknak egyébként a miskolciakhoz hasonlóan egészen sajátos hagyományaik vannak (a két egyetemnek közös múltja van), a valétánsok, vagyis a végzősök például nemcsak a campustól, hanem a várostól is hosszasan búcsúznak.
Rendházból egyetem
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem főépületének története sem szokványos, sokáig premontrei rendház volt, a helyet a II. világháború sem kímélte, évtizedek óta pedig az egyetem működik benne. Az épület mellett egyébként a botanikus kertet sem érdemes kihagyni, magnóliákat, bambuszokat és vadrózsákat is lehet látni.
És akkor jöjjön a lényeg
Melyik egyetemi épület tetszik a legjobban? Szavazzatok - erre június 25-én délig van lehetőségetek.