Érdemes átböngészni a nyelvvizsgaközpont honlapját, ha novemberben, vagy azután mentek vizsgázni.
A Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központtól (NYAK) megtudtuk, minden nyelvvizsga feladatszerkezete megváltozik kisebb-nagyobb mértékben novembertől, de nem egységesen.
Mint ahogy arról korábban már írtunk, az ELTE Origó nyelvvizsga megváltozik, az írásbelin két feladattal mérik az olvasáskészséget és az íráskészséget, szóbelin pedig a beszédértést.
A TELC esetében november 19-től az angol és német B1 és B2 vizsgák változnak meg. Ezeken a korábbi egy levél helyett kettőt kell majd írni a rendelkezésre álló 60 perc alatt. A második levél egy e-mail lesz a hagyományos mellett. Változik a megnóhallgatás is: az első feladat nem igaz-hamis lesz, hanem párosító, és csak egyszer lehet meghallgatni (ez utóbbi az angol B2-re nem vonatkozik).
A BME közleményében azt írja, a változásoknak köszönhetően könnyebb lesz a nyelvvizsga megszerzése. Náluk például az egyik vizsgarészen elért eredmény kompenzálhatja a másikon vétett hibákat, így például az írásbeli a szóbelivel feljavítható lesz. Az íráskészséget két feladattal mérik ezentúl, a beszédértés második feladata igaz-hamis helyett hármas feleletválasztós lesz.
A NYAK közlése szerint egyébkén nem kell komoly változásokra számítani, csak egy hatékonyság- és minőségnövelő ajánlást teljesítenek a nyelvvizsgaközpontok.
Frissítés: az ECL a cikk megjelenése után közölte, az ő vizsgarendszerük már korábban megfelelt a NYAK új elvárásainak, így náluk most nem lesz változás.