szerző:
Eduline

Még le sem zárul az első, speciális minősítési eljárás, már lejár a második "tanári vizsgaszezon" jelentkezési határideje - milyen tennivalók várnak a pedagógusokra a következő hónapokban? Összegyűjtöttük.

Portfóliókészítés vol.1

Már csak másfél hónapjuk van a portfólió elkészítésére azoknak a pedagógusoknak, akik a 2014-es speciális minősítési eljárásban vesznek részt, és 2015. január 1-től a pedagógus II fokozatba lépnének.

Első körben azok kérvényezhették minősítésüket, akik pedagógus-szakvizsgát tettek, és legalább tizennégy éves szakmai gyakorlatuk van - ők április 30-ig tölthetik fel portfóliójukat. A 2014-es minősítési eljárásban részt vevők kétféle megoldás közül választhatnak: vagy a teljes, vagy az egyszerűsített portfóliót készítik el. Utóbbi változat a nevelő-oktató munka dokumentumai közül csak a csoportprofilt, a tematikus tervet, valamint tíz tanóra kidolgozott, utólagos reflexiókkal ellátott óratervét tartalmazza.

Jelentkezés a 2015-ös minősítésre

2015-ben jön a második kör: harmincezren léphetnek át a pedagógus I vagy pedagógus II kategóriába - a minősítésre március 31-ig jelentkezhetnek azok a pedagógusok, akiknek legalább nyolc év szakmai gyakorlatuk és szakvizsgájuk van, valamint azok, akik szakvizsgát nem tettek, de több mint harmincéves szakmai gyakorlattal rendelkeznek.

Azok a gyakornokok, akiket 2013. szeptember 1. és 2013. december 31. között vettek fel valamelyik közoktatási intézménybe, nem választhatnak: kötelező jelentkezniük a 2015-ös minősítő eljárásra, a kétéves gyakornoki idő végén vizsgázniuk kell (erről itt olvashattok). Ha ezen a vizsgán átmennek, 2016. január 1-től a pedagógus I fokozatba lépnek.

A tanárok saját iskolájuk vezetőjénél jelentkezhetnek – ezt egyszerre csak egy intézményben tehetik meg, akkor is, ha több iskolával állnak jogviszonyban.

Portfóliókészítés vol. 2

A 2015-ös minősítési eljárásra jelentkezők várhatóan november végéig tölthetik fel portfóliójukat, ők azonban már nem dönthetnek úgy, hogy az egyszerűsített portfóliót adják le (ahogy a mesterfokozat megszerzéséhez is teljes portfóliót kell összeállítani).

A teljes portfólió feltöltéséhez készíteni kell reflexiókkal ellátott csoportprofilt, a tematikus terv és a tíz tanóra óraterve mellett hospitálási naplót, féléves ütemtervet, foglalkozástervet, illetve fel kell tölteni az infokommunikációs technológia használatát igazoló leírásokat is. Nem kötelező, de fel lehet tölteni tanmenetet, fejlesztési tervet, tanulói profilokat, publikációs listát és osztályfőnöki munkatervet.

Mi jön még?

1. Újabb évfolyamokon kell az új kerettantervek alapján tanítani: az új Nemzeti alaptantervet 2013-ban az első, az ötödik és kilencedik évfolyamon, felmenő rendszerben vezették be, vagyis hittant vagy erkölcstant heti egy órában 2014 szeptemberétől az elsősöknek és a másodikosoknak, az ötödikeseknek és a hatodikosoknak, illetve a hat évfolyamos gimnáziumok hetedik és nyolcadik évfolyamának kell tanulnia. Szeptembertől az 1-3., az 5-7. és a 9-11. évfolyamosoknak kötelező a mindennapos testnevelés.

2. Április 30-ig az emberierőforrás-miniszter összehívja a Nemzeti Pedagógus Kar országos küldöttgyűlésének alakuló ülését. A köztestület véleményezheti a köznevelést és pedagógusképzést érintő jogszabályokat, állami szerv vezetőjéhez fordulhat és javaslatot tehet, emellett az alapszabály, illetve az etikai kódex szerint etikai eljárást folytathat a tanárok, tanítók ellen. A karnak minden megyében és a fővárosban lesz területi szerve, és tizenhat szakmai tagozattal működik majd. A pedagóguskarnak minden, állami vagy önkormányzati fenntartású köznevelési intézményekben dolgozó pedagógus automatikusan a tagja lesz, de tagdíjat nem kell fizetni.

3. Magasabb fizetést kapnak szeptembertől a pedagógusok, az életpályamodell bevezetését követően ugyanis több lépcsőben történik a béremelés. A tavalyi béremelés a jogszabályokba foglalt emelkedésnek csak a 60 százalékát jelentette. A fennmaradó 40 százalékot négy lépcsőben kapják meg a pedagógusok: 2014. szeptember 1-jétől kapják meg az újabb 10 százalékot, majd minden évben további 10 százalékot.

4. Indul a tanfelügyelet, 2014-ben "széles körű kipróbálást" tervez az Oktatási Hivatal, amely azt ígéri, a tapasztalatok alapján - ha szükséges - módosítanak majd a részleteken.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!