Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Hogyan lehet valakiből magántanuló? Kell-e órákra járni? Minden tantárgyból kell vizsgázni? Kaphatnak-e a szülők családi pótlékot a magántanulók után? Összegyűjtöttük a legfontosabb információkat.
Ki lehet magántanuló?
Minden közoktatásban tanuló diáknak joga van ahhoz, hogy magántanuló legyen, az esetek nagy többségében azonban nem az ő kérésükre születik meg ez a döntés. A legtöbben szakvélemény alapján kénytelenek magántanulóként folytatni a tanulmányaikat. Erre általában a sajátos nevelési igényű, beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézségekkel küzdő tanulók esetében kerül sor, de a súlyos beteg közép- és általános iskolások is rendszerint otthon tanulnak.
Jó megoldás a magántanulói státusz abban az esetben is, ha a diák hosszabb-rövidebb ideig külföldön tartózkodik.
A magántanulóknak is be kell iratkozniuk az iskolába?
Igen, a beiratkozás kötelező – ugyanígy másik iskolába is átiratkozhatnak.
Az órákra be kell járni?
Nem, a magántanuló automatikusan felmentést kap az összes kötelező tanórai foglalkozás alól - kivéve a gyakorlati képzést -, és nem kell délután négyig sem az iskolában maradnia. Az igazgató előzetes engedélyével ugyanakkor bejárhat az órákra, a napközis és a tanulószobai foglalkozásokra. Alig kezdődött el a suli, máris túlterheltek a diákok.
Hogyan kap jegyeket, aki magántanuló?
A számonkérés módját az igazgató határozza meg, érdemes tehát kérni, hogy azokból a tárgyakból, amelyekből a diák az értékeléshez elegendő jegyet szerzett, azok alapján osztályozzák félévkor, illetve a tanév végén. Ha a diákot vizsgára kötelezik, azon a szülő is részt vehet.
A szülői döntés alapján magántanulói státuszba kerülő diákok felkészüléséről a szülőknek kell gondoskodniuk. A szakvélemény alapján magántanulóvá váló diákok felkészítéséről ezzel szemben az iskolának segítenie kell, amelyre heti tíz órás időkeretet kapnak.
Mindenből kapnak jegyet?
Magatartásból és szorgalomból nem – ehhez a tanároknak nem is lenne elég információja.
A magántanulók után is jár családi pótlék és tankönyvtámogatás?