szerző:
Eduline

"Gyermekétkeztetés embertelen körülmények között? Behajtják, majd kihajtják a gyerekeket az iskolai menzákról, mert nincs idő a nyugodt étkezésre" - írja közleményében a Fővárosi Szülők Egyesülete a Gyermekekért hétfői közleményében.

Az egyesület azt írja, a törvény értelmében a helyi önkormányzatok feladata az óvodás kisgyermekek és az iskolába járó tanulók napi háromszori étkeztetésének biztosítása (meleg ebéd, tízórai és uzsonna). 

"Az iskola feladata a kulturált étkezés feltételeinek megteremtése, a gyermekek felügyelete és az "ebédbefizetéssel" járó adminisztratív tevékenység. Az iskolában kevés idő marad arra, hogy a tanulók rendesen megrágják az eléjük tett "ízletes" ételeket, mert jön a következő éhes tanulói csoport sószóróval a kezében. Az iskolák azt mondják, hogy csak akkor tudják biztosítani a megfelelő étkezési időt, ha lerövidítik az óraközi szüneteket" - olvasható a közleményben.

A szülői egyesület felteszi a kérdés: akkor mikor és hol eszik meg a tanulók a számukra biztosított tízórait és az uzsonnát? Az iskolapadokon vagy a folyosón?

'Statisztikai adatok szerint tanévenként 1,2 millió a tanuló kb. 72 százaléka (860 000 fő) veszi igénybe a napi egyszeri (!) étkeztetést. Ebből kb. 720 000 tanuló részesült 100%-os vagy 50%-os kedvezményes étkeztetésben. A gyermekétkeztetésre több mint 70 milliárd forintot biztosít az állami költségvetés évente. Hová kerül az évi 70 milliárd forint, ha az ingyenes étkeztetésre jogosult tanulók többsége csak napi egyszeri étkezéshez jut" - zárul a közlemény.

Enni sincs idejük a diákoknak, annyi órájuk van

Már a szülők sem bírják nézni azokat a terheket, amiket az iskola rak a gyerekeikre. Már alsó osztályban 6 órája van egy gyereknek, latin közmondásokat és az üvegházhatás fogalmát magoltatják velük. A szülők tanulócsomagokat vásárolnak, hogy otthon meg tudják tanítani, amit az iskolában a gyerek nem értett meg.