Irodalmi és helyismereti kurzust tartanak tanítóknak, pedagógusoknak október 13-án az Apor Vilmos Katolikus Főiskolán.
Ezzel emlékeznek meg Hamvas Béla halálának ötvenedik évfordulójáról. Hamvas Béla a huszadik század talán legeredetibb magyar filozófusa, az „Öt géniusz” című könyv szerzője. Legtöbbet idézett két mondata talán ez: „A tér mindig geometriai ábra. A hely mindig festmény és rajz, és nincs belőle több, mint az az egy.”
Az irodalmi és helyismereti program célja, hogy a kisgyerekkel foglalkozó pedagógusok számára a napi munkájukban használható friss ötleteket adjon. Olyan pedagógusokat várnak a kurzusra, akik fontosnak tartják, hogy a „virtuális globalizáció” világában is megmaradjon a gyerekek helykötődése, és ebben segíteni is szeretnék őket.
Baksa Brigitta főiskolai tanár, több honismereti tankönyv szerzője, az épített környezet oktatásához ad gyakorlati tanácsokat. A résztvevők Vác nevezetes épületei alapján maguk is kipróbálhatják a mozaikképek, makettek, épületmesék módszereit, sőt helyben el is készíthetik a taneszközöket.
A második rész az irodalomé, a program társrendezői ugyanis a hazai szociográfiai irodalom mérvadó műhelye, a Magyarország Felfedezése Alapítvány és a Fiatal Írók Szövetsége. Kollár Árpád József Attila-díjas költő, a „Milyen madár” gyerekvers kötet szerzője tart majd előadást Szekeres Nikoletta irodalmárral. A téma: vajon a kortárs gyerekirodalom olvasható és olvastatható-e, érzékenyek-e még a gyerekek a szövegekben megjelenő helyek szellemisége iránt?