Parlamenti vita a közoktatási törvényről - percről percre
Ma tárgyalja a parlament a közoktatási törvényjavaslatot - nagy harc várható Hoffmann Rózsa és Pokorni Zoltán között, a fideszes oktatáspolitikus hatvan-hetven módosító javaslattal bombázza majd a tervezetet. A legnépszerűbb téma ellenzéki és kormányoldalon is a tankötelezettség felső korhatárának leszállítása, az iskolák államosítása és a tanári bértábla.
15:57
Itt a vége: ötven másodpercet kapott Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár az utolsó felszólalásra. Szerinte nem igaz, hogy a kormányon belül éles a vita a közoktatási tervezetről. A vitát a parlament november 22-én folytatják.
15:55
Hiller István szerint a nyolcórás parlamenti vitából két dolog derült ki: a nézetkülönbség nem a kormány és az ellenzék között húzódik. A volt oktatási és kulturális miniszter szerint a közoktatási törvény tervezete az intézményt, nem pedig a diákot állítja középpontba.
15:40
Kisebb vita alakult ki Gúr Nándor (MSZP) és Hoppál Péter (Fidesz) között - Hoppál szerint Gúr valószínűleg egyáltalán nem olvasta a tervezetet (ezt itt bárki megteheti).
15:39
Megvan a nap másik slágeridézete: Márai Sándor Röpirat a nemzetnevelés ügyében.
15:32
„Tetvesedési problémákkal kell foglalkozni, kihallgatásokra kell járni, és időnként bolhákat is hazavisznek” – mondta Lipők Sándor (Fidesz) a pedagógusok feladatairól. Újabb kérdést kaptak a képviselők: ki az, akinek a gyermeke vagy unokája olyan iskolába jár, ahol a diákok kétharmada hátrányos helyzetű?
15:15
„Tegye fel az a kezét, akinek iskoláskorú gyereke van, és egyetlen fizetős szakkörre sem járatja” – mondta a fideszes Sági István (senki nem nyújtotta fel a kezét, alighanem költői kérdés volt). Sági szerint kár azon vitatkozni, hogy melyik érettségi rendszer a legjobb, de az tény, hogy a folytonos változtatás összezavarja a középiskolásokat.
14:55
"Itt van nekünk Hoffmann Rózsa"
„Kegyelmi állapot jött el a Fidesz kétharmados győzelmével, és itt van nekünk Hoffmann Rózsa, aki bevállalta azt, hogy minden gáncsoskodás ellenére elkészíti ezt a törvényt” – mondta Mágori Józsefné (Fidesz), aki szerint a diákok jelentős része funkcionális analfabéta, Európában ebben nincs párja Magyarországnak. "Mindig olyanon lovagolnak, ami már rég okafogyott" - válaszolt az ellenzéki képviselőknek.
14:18
Pálffy István történelemórát tart
Pálffy István (KDNP) szerint a Trefort Ágoston-korszak előtti szükségletek hasonlítottak arra, mint ami az elmúlt években megjelent a magyar oktatásban. Újra szóba került Klebelsberg Kunó, akinek elgondolásait annak idején - Pálffy szerint - ugyanúgy támadták, ahogy most Hoffmann Rózsáét. Kis fricska Pokorni Zoltánnak: Pálffy külön kiemelte, hogy az LMP-s, jobbikos és MSZP-s támadások mellett fideszeseket is kénytelen elviselni az államtitkár.
14:10
Nagy István (Fidesz-KDNP) azt mondta, sok gyerek csonka családban nő fel, ráadásul a bölcsődében, az óvodában és az iskolában sem találkoznak férfitanárokkal, a pedagógusok többsége ugyanis nő. Szerinte ki kellene dolgozni egy olyan tervet, amellyel meg lehet erősíteni a férfitanárok szerepét. A probléma nem hungarikum, Nagy-Britanniában is foglalkozott már a kormány a témával – erről itt olvashattok.
13:55
Gyurcsány Ferenc fia is téma lett
Ferenczi Gábor (Jobbik) szerint Gyurcsány Ferenc nem beszélhet hitelesen a közoktatási törvényről, mert a saját fia is "elkülönítetten, külön teremben, külön bizottság előtt érettségizett". A történet még 2008-as, szülők tettek panaszt, mert - szerintük - a tanárok kivételeztek a politikus fiával az érettségin.
13:49
Miniszoknya, piercing? Köpeny!
„Az öltözködés és a megjelenés kívánnivalót hagy maga után. A gazdagabb gyerekek divatbemutatójáról van szó. Előírhatja az iskola, hogy ne legyen különbség a szegény és a gazdag öltözete között, mondjuk egy köpennyel. De ezt inkább felejtsük el, mert ezért rögtön megtámadnak a képviselőtársak. Valamikor volt, és nagyon jól bevált” – mondta Varga László (KDNP). Jogosan tiltják ki az "extrém külsejű" diákokat az iskolából? Összefoglalónkat itt olvashatjátok el.
13:40
"Miért ne tarthatna 10 éves korig a tankötelezettség?"
Valóságos számháború robbant ki a tankötelezettség felső korhatáráról - Balczó Zoltán a 17 éves korig tartó tankötelezettség mellett érvel, szerinte Révész Máriusz logikája alapján akár tízéves korra is csökkenthetnék a tankötelezettség határát.
13:30
Hofi is előkerült
Révész Máriusz (Fidesz) szerint a jelenlegi, 18 éves korig tartó tankötelezettséggel ugyanaz a helyzet, mint a Hofi-jelenetben a disznók fialásával. Aki nem tudja, Révész Máriusz miről beszél, íme:
13:21
Hoffmann Rózsa Klebelsberg után Prohászka Lajost, Sík Sándort, Makarenkót és Csapó Benőt emlegeti – szerinte az ellenzéki képviselők nem érvelnek, csak kijelentéseket tesznek. Akit érdekel, miért épp őket említi az oktatási államtitkár, itt olvashat Makarenkóról, Sík Sándorról, Prohászka Lajosról.
13:19
Gyurcsány szerint mindegy, elfogadja-e az országgyűlés a közoktatási tervezetet, úgysem működik majd, "ki fogja vetni magából az ország, mert senki nem ilyen oktatást akar".
13:14
Gyurcsány Ferencnek is tetszik Pokorni felszólalása
Gyurcsány Ferenc is felszólalt. „Mi is voltunk kormánypárti képviselők, hogy micsoda összetartó ereje van annak, hogy egy országot irányítani kell. Ebben a konkrét ügyben jól érzékelhető miniszterelnök úr nyomása is. Ilyen körülmények között egy, magának tekintélyt szerzett politikus végtelenül nyugodt hangú, szakmai felszólalásban minden ponton szembefordul a törvénytervezettel. Azt kérem államtitkár asszonytól és rajta keresztül a miniszterelnöktől, hallgassa meg Pokorni Zoltán hozzászólását még egyszer. Ez egy emberi-szakmai mérce. Ezt kell-e követni, vagy mindazt, amit eddig önök ebben az ügyben elfogadhatatlan módon megtettek és megtesznek?” – mondta.
13:07
„Úgyis Naszvadi György államtitkár fogja eldönteni, mi lesz, és mi nem lesz. Úgyis a Nemzetgazdasági Minisztérium diktál itt” – mondta Vágó Gábor LMP-s képviselő, aki szerint nem Kínát, hanem Finnországot kellene követni.
13:03
LMP: "mint az átkosban"
Osztolykán Ágnes szerint még a KDNP-s és fideszes képviselők között sincs egyetértés. „Az oktatási államtitkárság csak maroknyi hívére hallgatott, és mint az átkosban, kivezérelt tanár körében tartott egyeztetéseket” – mondta.
13:00
Városi, megyei és országos autonóm oktatási szervezeteket hozna létre az LMP. Osztolykán Ágnes szerint elfogadhatatlan, hogy a kormányhivatalok hozzák majd meg az igazgatói kinevezésekkel és tanárlebocsátásokkal kapcsolatos döntéseket, mert „a mostani törvénytervezet semmilyen autonóm testület létrehozásával nem számol”.
12:40
„Gyakornok néni kérem, ne tessék ezt mondani nekem” – Balczó szerint így válaszolnak majd a diákok a fiatal tanároknak. A Jobbik képviselője szerint elhibázott lépés bevezetni a gyakornoki posztot a pedagógusképzésben.
12:34
Balczó Zoltán (Jobbik) szerint egyértelműen ki lehet olvasni a közoktatási tervezetből, hogy 2013-tól a jelenlegi 22 óra helyett 26 vagy 28 órát írnak elő a tanároknak, a kötött munka ideje pedig heti 32 óra lesz.
12:21
A Jobbik vezérszónoka megint a Spiró-témát hozta elő (már a májusi érettségi idején azt követelték, hogy Spirót és Kertészt tiltsák ki a vizsgáról). "A magyarellenes íróknak nincs dolguk a diákok közelében" - mondta Dúró Dóra, aki szerint a Spiróhoz hasonló szerzők a "nemzeti érzelmű" tanárokat is "kellemetlen helyzetbe hozza".
12:20
Dúró Dóra szerint vannak olyan egyetemisták, akik Kossuth Lajosról azt hiszik, hogy második világháborús elítélt.
12:16
Dúró Dóra (Jobbik) szerint a közoktatási törvény tervezete egyértelművé teszi a „liberalizmus bukását”. Pozitív elemnek nevezte a tartós tankönyv bevezetését, a testnevelés óraszámának emelését, a tehetséggondozást, az érettségirendszer tervezetett átalakítását, a tankönyvek számának csökkentését.
12:14
LMP: "hazugságban és bűnben fogant a közoktatási tervezet"
Az LMP arra szólítja fel a kormányt, hogy vonja vissza a "hazugságban és bűnben fogant" köznevelési törvényről szóló javaslatot - mondta keddi, budapesti sajtótájékoztatóján Osztolykán Ágnes. Összefoglalónkat itt olvashatjátok el.
12:12
Klebelsberg Kunó a sláger
Michl József a harmadik felszólaló, aki Klebelsberg Kunótól idéz - Hoffmann Rózsa és Pokorni Zoltán is említette az 1920-as évek oktatáspolitikusát. Ki az a Klebelsberg Kunó, és miért ő az oktatási államtitkár kedvence? Itt olvashatjátok el az ide vonatkozó Wikipedia-oldalt.
11:59
Michl József optimista
"Amikor ezt a tervezetet megtárgyaljuk és elfogadjuk" - ezzel és egy Klebelsberg-idézettel zárt beszédét Michl József (Fidesz-KDNP), aki szerint a tanárok minősítési rendszerét és szakmai ellenőrzési rendszerét úgy kell kialakítani, hogy a pedagógusok ne azt érezzék, ez egy kötelező kör, amelyen úgyis mindenki átmegy.
11:48
A Hálózat a Tanszabadságért (HAT) Kossuth téri demonstrációjáról itt találtok képeket.
11:39
Bent vitáznak, kint teáznak
Reggel nyolc órakor kezdődött a közoktatási tervezet ellen tiltakozó Hálózat a Tanszabadságért (HAT) demonstrációja a Kossuth téren - a résztvevők éppen teáznak.
11:36
Hiller szerint a közoktatási tervezet háttértanulmányában (amiről itt olvashattok) az áll, hogy a javaslat 719 milliárd plusz terhet jelent. „Erre lehet azt mondani, hogy nagyszerű. Vagy licitáljunk, 2500 milliárdnak is lenne helye az oktatásban. Nem azt mondom, hogy elment a józan esze, de elveszítették a realitásérzéküket” - mondta.
11:26
Hiller István volt oktatási és kulturális miniszter szerint az Ilku Pál-időkre, a hetvenes évekre emlékeztet Hoffmann javaslata. Beszéde elején említette a parlament előtt demonstráló Hálózat a Tanszabadságért (HAT) tagjait és Loránd Ferencet, az Országos Köznevelési Tanács volt elnökét, aki nem ért egyet a Hoffmann-féle közoktatási javaslatokkal, ezért lemondott az elnöki posztról.
11:20
Mesterházynak tetszett Pokorni beszéde
„Amit ma Pokorni Zoltán elmondott, az még az ellenzékből nézve is értelmes, világos és vitára alkalmas. Arra kérjük őt, hogy ne fejezze be az érvelést, és próbálja meggyőzni képviselőtársait arról, hogy ez egy olyan javaslat, amit nem szabad elfogadni” – mondta Mesterházy, aki szerint a koncepció egy riasztó és torz társadalompolitikai cél megvalósítására alkalmas.
11:15
Keményen odaszólt Hoffmann Rózsának Mesterházy
„Azok a szakemberek, akik Hoffmann Rózsa oktatási államtitkárral ellentétben értenek is az oktatáshoz, nem kaptak arra lehetőséget, hogy véleményt mondjanak” – mondta Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője, aki szerint a kormány nem befektetésként, hanem költségvetési teherként tekint az oktatásra, és egy letűnt kor igényeinek akar megfelelni.
11:04
Pokorni szerint a tanárok bértábláját nem úgy kell kidolgozni, ahogy az oktatási államtitkárság tette. „Az első pár évben kell meredeken emelkednie a tanári fizetésnek. Persze nem arról van szó, hogy a pályakezdő többet kap majd, mint az, aki húsz-harminc éve dolgozik” – mondta. A fideszes oktatáspolitikus szerint a pálya végén már nem fizetésemeléssel, hanem óraszámkedvezménnyel kell ösztönözni a pedagógusokat.
11:00
„A paragrafus ingyen van, annyit is ér”
Pokorni támogatja az egész napos iskolát, de látja, hogy „az oktatási államtitkárság már eltolja magától ezt a fontos elemet, méghozzá a kritikák miatt”. Úgy véli, nem elég előírni, hogy a tanításnak délután négyig kell tartania: ennek a tartalmát definiálni kell a pedagógiai programban, pénzt kell adni, és csupán lehetőségként kell biztosítani az iskolák számára. „A paragrafus ingyen van, annyit is ér. Egyik évről a másikra kihirdetni, ebből csupán muszájnapközi lesz” - mondta.
10:53
Az iskolákkal együtt forrásokat is elvon majd az állam az önkormányzatoktól
„A probléma a tervezettel az, hogy nem fejti ki a részleteket, pedig általában a részletekben lakik az ördög, márpedig itt, ahol nagyon sok pénzről van szó, érdemes pontosítani, és ilyen javaslatokat tenni is fogunk. 980 milliárdot költünk a közoktatásra, a nagyobb hányadot az önkormányzatok állják. A működési költségekhez szükséges forrásokat is elvonja majd az állam az önkormányzatoktól – de hogyan adja vissza az iskolákat a feladatot továbbra is vállaló önkormányzatoknak?" - tette fel a kérdést Pokorni.
10:48
"Perverz finanszírozási rendszert hoztunk létre, csupa jószándékból"
A fideszes oktatáspolitikus szerint az elmúlt húsz évben „perverz finanszírozási rendszert” hoztak létre, „csupa jószándékból” – szétaprózott önkormányzatok működtetik az oktatást. „Létezik egy spontán elkülönülési folyamat, a jó oktatást választó szülők jó iskolába, rendszerint városokba viszik a gyerekeiket. Gettósodott intézmények jöttek létre” - mondta. Pokorni ennek ellenére nem érti, miért kellene minden önkormányzattól elvonni az iskolafenntartás jogát, „a százezres kerületeket és városokat miért fosztjuk meg attól a lehetőségtől, hogy ők foglalkozzanak az oktatással?”
10:41
Pokorni: Magyarország szégyenpadban ül
Pokorni Zoltán, az országgyűlés oktatási bizottságának elnöke szerint a magyar oktatási rendszer nem képes ellensúlyozni a diákok otthonról hozott látrányait, sőt tovább növeli a különbségeket.
10:38
Zakó László (Jobbik) szerint „katasztrófa”, hogy a törvény leszögezi, az állami és települési önkormányzati iskolák nem nyilváníthatnak ki világnézeti vagy vallási elkötelezettséget. Hoffmann Rózsától azt kérdezte, KDNP-s képviselőként nem gondolja-e, hogy ez hibás lépés. „A feszületet le fogják szerelni a tantermekből?" - tette hozzá.
10:34
Szalay Ferenc szerint a magyar gyerekek fizikai állapota nem megfelelő, hetven százalékuk csak tornaórán mozog, hatvan százalékuk elhízott, „ez borzasztó szám”. A fideszes képviselő szerint fontos elem a törvénytervezetben a mindennapos testnevelés, ha ezt a területet az egészséges életmódra neveléssel összekapcsolják, „komoly sikert tudunk elérni”.
10:29
Pál Tibor (MSZP) szerint senki nem tudja megválaszolni, az elmúlt tíz évben mennyi pénzt költöttek az önkormányzatok az iskolák felújítására, ilyen felmérés nincs. „A kérdés az, hogy mi lesz az ingatlanokkal, ha az oktatás állami feladat lesz. A fenntartás marad-e az önkormányzatoknál, vagy ezt is átveszi majd az állam” – mondta.
10:20
Potápi Árpád (Fidesz) szerint az egyre súlyosabb demográfiai helyzetet ellensúlyozhatja az új nemzeti alaptanterv azzal, hogy „a diákokat már az általános iskolában megismertetik a családi munkamegosztással, a rokoni kapcsolatok fontosságával”.
10:17
Akit érdekel a vita élőben is, itt nyomon követheti.
10:10
Jobbik: mitől nemzeti a köznevelési törvény?
Baráth Zsolt, a Jobbik képviselője nem érti, mitől nemzeti "a nemzeti köznevelési törvény". A Jobbik hiányolja a bentlakásos iskolai rendszer bevezetését.
9:59
MSZP: "a tény az, hogy ez az előterjesztés rossz"
„Minimum furcsa, de inkább skizofrén dolog, hogy amikor az ellenzéki frakció tagjai megfogalmazzák kritikáikat, akkor Pokorni Zoltánt is idézik” – mondta Nemény András. Az MSZP képviselője öt pontban foglalta össze a legvitatottabb pontokat: nem értenek egyet a tankötelezettség 16 évre leszállításával, „ez 12-16 ezer fiatalt tesz ki a semmibe”. Károsnak nevezte, hogy 8 év felett egyetlen gyerek sem maradhat az óvodában, hogy az intézményvezetők kinevezése az állam feladata lesz. „Az önkormányzati autonómia rovására képzelik el az állami szerepvállalást az oktatásban, és a tanterveket is központilag állítják össze” – tette hozzá.
9:52
"Végre szakítanak az oktatás liberális felfogásával"
Mártai Márta (Fidesz) szerint a közoktatási tervezet "végre szakít az oktatás liberális felfogásával", és "elősegíti a fiatalok harmonikus lelki fejlődését".
9:48
Jobbik: "új törvényre van szükség, ez így szakmailag gyenge"
Ferenczi Gábor (Jobbik) szerint az összes ellenzéki párt alkalmatlannak tartja a közoktatási törvénytervezetet a parlamenti vitára, a javaslat gyenge pontjait az is jelzi, hogy három, egymástól teljesen eltérő szemléletű párt szavazott nemmel az oktatási bizottság hétfői ülésén.
Ferenczi szerint a tervezetben annyi a hiba, hogy rengeteg módosító javaslatra lenne szükség ahhoz, hogy az oktatásban dolgozók is elfogadják. „A törvénytervezet tartalma nincs összhangban az előszó hangzatos szólamaival” – mondta. Komoly hibának nevezte a tankötelezettség 16 évre történő leszállítását, a „tervezet semmilyen alternatívát nem kínál az iskolarendszerből kieső diákoknak”.
9:20
Hoffmann Rózsa: 6 ezer oldalnyi javaslatot dolgoztak fel
A köznevelés nem szolgáltatás, hanem közszolgálat, és a köznevelési rendszer fenntartása, működtetése a magyar állam joga, feladata és kötelessége - mondta Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár az új köznevelési törvényre vonatkozó javaslat általános vitáját megnyitó expozéjában kedden a parlamentben.
Úgy fogalmazott: az új köznevelési rendszer kitüntetett feladata a nevelés. A jogszabályt ismertetve elmondta, a tankötelezettséget 6-tól 16 éves korig jelöli ki az előterjesztés, eddig köteles iskolába járni a gyermek, ez azonban nem azt jelenti, hogy utána ki kell tenni az iskolából, hanem azt, hogy vagy tanulnia kell, vagy dolgoznia.
Hozzátette: bekerült a korai iskolai fejlesztés a törvénybe az óvodáztatás hároméves korhoz kötésével, ez a változtatás 2014-től lépne életbe. Kitért arra, hogy a pedagógus életpályamodell - amely szavai szerint kiszámíthatóvá, és jóval magasabb bérezésűvé teszi a pályát - bevezetésének időpontjául 2013 szeptemberét jelöli meg a jogszabály-javaslat.
Hoffmann Rózsa szólt arról is, hogy az elmúlt egy évben több mint 6 ezer oldalnyi javaslatot dolgoztak fel, a törvényt támogatta az Országos Köznevelési Tanács, a Közoktatáspolitikai Tanács nyolc oldala közül hat, valamint az Országos Kisebbségi Bizottság is.
9:10
Orbán közbeszólt?
Megkezdődött a kormány közoktatási koncepciójáról szóló parlamenti vita, de a sokat támadott javaslatról még a kormánypártok hétfői frakcióülésén is éles szóváltás volt. Több fideszes felvetette, hogy a kormánypártok buktassák meg a javaslatot, Orbán azonban határozottan visszaverte az ötletet, többek között arra hivatkozva, hogy a javaslat bírálata valójában ellene irányul. A közoktatási tervezet körüli feszültség egész hétfőn érezhető volt, Pokorni Zoltán megint összeakaszkodott az oktatási államtitkárral - írja az Origo.