A vita tárgya a diákok közéletbe való bevonását célzó "Mi Budapestünk Program" elfogadása volt a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén.
Tegnap megírtuk, hogy nagy port kavart a diákok ügye a politikai pártoknál, akik kihátráltak a diákszövetkezetek mögül. Majd jöttek Magyar Péterék, akik végül mégis a támogatásuk mellett döntöttek. Eleinte a Tisza Párt azt kifogásolta, hogy a programot csak három diákszervezet rakta össze, ez azonban nem fedi le megfelelően a budapesti diákságot. A szervezeteknek végül mégis a Tiszával sikerült megegyezniük, akik vállalták a program teljesítését társadalmi egyeztetés után.
Szerdán tartott ülést a Fővárosi Közgyűlés, ahol Barna Judit, a Tisza Párt képviselője ismét társadalmasítást kért és hiányolta, hogy semmilyen költségvetési alátámasztása nincs a programnak. Az Eötvös Gimnázium diákszervezeti vezetőjére hivatkozva állította, hogy szélesebb vitára, sokkal több diák bevonására van szükség. Arra is felhívta a figyelmet, hogy az érintett három diákszervezet elfogadta a párt javaslatait – írta meg a Népszava.
Ezzel nem értett egyet Döme Zsuzsanna, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt társelnöke, aki szerint a társadalmasítás hónapokkal vetheti vissza a programok elindítását. "Mit kellene abban társadalmasítani, hogy hol legyen a helyiség, kapjanak-e fürdőjegyet, stb. ?" – kérdezte.
A „Mi Budapestünk Program” elnevezésű program közel 40 oldalon keresztül foglalja össze a diákok (ADOM Diákmozgalom, az Egységes Diákfront és a Fridays For Future Magyarország) javaslatait, ebben külön-külön fejezetet kaptak a Fővárosi Önkormányzat, valamint a kerületek felé támasztott elvárások. A lista többek között ezeket tartalmazza:
- mentálhigiénés program,
- mindenki számára elérhető ingyenes közösségi tér létrehozása,
- diákkedvezmények,
- ösztöndíjprogramok.
A közgyűlésn Szécsényi Dániel is felszólalt a Fidesz nevében, ő arról beszélt, hogy szerinte a diákok a főpolgármester szövetségesei: "legyünk bátrak kimondani, hogy felbújtották a diákokat a tiltakozó akciókra és a plakátrongálásra" – jelentette ki. Vitézy Dávid pedig hiányolta a számokat az előterjesztésből, informatikai és a költségvetési hatások vizsgálatát.
Karácsony Gergely kijelentette, hogy nem hajlandó csak azért levenni a javaslatot a napirendről, mert ezeknek a diákoknak erősen rendszerkritikus megnyilvánulásaik voltak. Azt kérte a közgyűléstől, hogy a program részleteire, a kedvezményekre vonatkozó javaslatokat fogadja el a közgyűlés, az új diákparlament megalakításáról pedig döntsenek később.
"Ez a program kiindulópontnak jó, amit persze később tovább lehet fejleszteni. Kezdjük el csinálni, miért ne tennénk? Jó, ha egy diákszervezetnek nem az a legfontosabb célja, hogy szerezzen egy labdát, hanem jobb jövőért küzd"
– zárta a főpolgármester.