Kínai tudósok vizsgálták a myopia (rövidlátás) kialakulásának következményeit és érdekes összefüggésekre lettek figyelmesek.
A rendelkezésre álló merítésből a tudósok 50 ország több mint 270 tanulmányát olvasták végig és elemezték a témában, hogy megértsék a rohamosan emelkedő számok okát. Az aggasztó trendről és a háttérkutatásról a British Journal of Ophthalmology tudományos folyóiratban publikáltak tanulmányt.
Bár a rövidlátás kialakulásában számos tényező játszik szerepet, és az adatok eddig is aggasztóak voltak, a 2020-as járvány után a számok megemelkedéséért a Covid is felelős lehet. Az áttekintett tanulmányok 5,5 millió gyerek adatait tartalmazták: míg 1990 és 2000 között a gyerekek 24 százalékát érintette a rövidlátás, 2020 és 2023 között ez már 36 százalék körül alakult. Ez főleg a Kelet-Ázsiai régiókban volt észrevehető, illetve a fiatalabb gyerekeknél valamint a középiskolásoknál és náluk is inkább a lányoknál.
A probléma részben genetikusan örökletes, az egyre nagyobb előfordulását a környezeti faktorok is befolyásolják. Egy hipotézis szerint az iskolai tanulmányok során gyakran kell a gyerekeknek hosszasan, közeli tárgyakra fókuszálni – például olvasás közben – és ez ronthatja a távollátási képességeiket. A Covid-világjárvány egy új faktort vezetett be, ami nagyon hasonló az előzőhöz. A hosszas karantén megnövekedett képernyőidőt eredményezett, ami egy közeli – és fényes - objektum hosszas nézegetésével járt. Illetve a természetes napfény hiánya is hozzájárulhatott a romláshoz.
A kínai tudósok nem szolgálnak megnyugtató hírekkel. Megállapításiak szerint 2050-re akár a gyerekek 40 százalékát is érintheti a rövidlátás. Ennek megelőzése érdekében elengedhetetlenek lennének a különböző intézkedések, többek között azzal a javaslattal élnek, hogy iskolai kereteken belül lehetne több időt is a szabadban tölteni. Ez viszont az iskolai utáni időre is hasonlóan érvényes.