Mindig az utolsó pillanatban értek be reggel az iskolába? Nehezen megy a nyári szünet után a visszarázódás a hétköznapokba? Összegyűjtöttünk 7+1 tippet.
Szeptemberben újra itt a koránkelés, leckeírás, edzésre rohanás, uzsonnakészítés, tanévnyitó és szülőik tömkelege. Ezek mind stresszesek és kimerítőek lehetnek nemcsak a gyereknek, hanem a szülőknek is. Néhány egyszerű tanács megfogadásával sokat könnyíthetünk ezen az időszakon.
1. Készítsétek ki előző este a másnapi ruhát
Reggel alsóhangon 10-20 percet is nyerhetünk, ha már előző este kiválasztjuk, és szükség esetén kivasaljuk a gyerek ruháit, pláne ha egy mini divatdiktátorral élünk együtt, akinek konkrét elképzelései vannak, hogy aznap hogyan szeretne az iskolában megjelenni. Ebben az esetben előző este érdemes véglegesíteni a másnapi szettet, és azt sem árt tisztázni, hogy az utolsó pillanatban már nem lehet rajta módosítani.
2. Dobozoljátok be este a tízórait, uzsonnát
Ha a gyerek nem kap az iskolában tízórait, uzsonnát, a ruhához hasonlóan érdemes ezt is előző este elkészíteni. Ha eddig még nem tettétek, célszerű beszereznetek egy több rekeszes uzsisdobozt, amibe a hagyományos szendvics mellett tehettek összevágott gyümölcsöt, magvakat vagy egy kis müzliszeletet.
3. Nézzétek meg egyszer az osztálycsoportot, KRÉTA-t
A legtöbb iskolában az osztályoknak külön levelezőlistán, csetcsoportban vagy pedig a KRÉTA rendszerén közli a tanár, hogy például másnapra őszi faleveleket kell vinni vagy mindenkinek piros pólóban kell jönniük esetleg reggel az iskolafogászatra kell érkezniük a gyerekeknek. A nagy rohanásban, főleg nagyobb családokban, könnyedén előfordulhat, hogy egy-egy ilyen „apró” információ elsikkad, és csak másnap az iskolában szembesültök vele, ami természetesen az egész reggeleteket felborítja. Emiatt lefekvés előtt nézzétek meg még egyszer ezeket a felületeket.
4. Fussátok át együtt este a leckét
Bár alapnak tűnik, de a szokásos írásbeli ellenőrzés mellett, nem árt még egyszer rákérdezni vagy megnézni a leckefüzetet, hogy volt-e még valami? Nincsen annál rosszabb, amikor reggel derül ki, hogy aznapra kell megtanulni egy verset vagy matekból pluszban egy oldal gyakorlást adtak fel.
5. Kelj fel 30 perccel korábban
Az első hetekben, ameddig a családi logisztika nem működik olajozottan, egy fél órával érdemes korábban kelned, hogy el tudd készíteni a reggelit, és még egy kávére is maradjon időd.
6. Induljatok el 15 perccel korábban
Az első héten érdemes a szokásoshoz képest valamivel korábban indulni, mert a reggeli káoszban simán előfordulhat, hogy például műszaki okok miatt kimarad a villamos, pont lekésítek a buszt vagy ha autóval mentek, akkor a nyárihoz képest nagyobb dugóba szaladtok bele vagy az iskola közelében nem találtok parkolóhelyet.
7. Készítsetek egy nagy órarendet
Az új tanévbe mindenkinek bele kell rázódnia, ezért nem árt, ha kiteszed mindegyik gyerek órarendjét a hűtőre vagy egy jól látható helyre. Ebbe érdemes napra lebontva beleírnotok a délutáni különórákat (például zeneiskola, edzés) is. Plusz segítség, főleg ha a gyerek még nem közlekedik önállóan, ha mellé írjátok azt is, hogy kinek kell a gyereket elvinnie a programra vagy éppen ki hozza el. Ez különösen akkor hasznos, ha több szülővel összefogtok, és mindig más a soros a logisztikában.
+1 Beszéljétek át, hogy a gyerek zsebpénzét mire költheti
Ha nagyobb a gyerek és kap zsebpénzt, akkor érdemes vele megbeszélni a kiadásait, mert könnyen előfordulhat, hogy ha például mindennap az iskolai büfében vásárol, akkor az egészet egy szempillantás alatt elkölti. Jó, ha meghatároztok például egy napi vásárlási limitet, amit ha a gyerek tart, akkor a maradék pénzéből hónap végén valami számára fontos, de drágább dolgot.