szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A pedagógusok visszajelzései szerint a legtöbbeknek csak a minimummal emelték a bruttó béreik.

A mindenkori minimálbérhez igazított illetményhez képest a gyakornokoknál csak 23 százalékos emelés jön ki, pedagógus I. kategóriában 6–25 százalékos, pedagógus II-ben 1–29 százalékos, a mesterpedagógusoknál 0–18 százalékos, a kutatótanároknál pedig 6–27 százalékos - írta meg a PDSZ adatai alapján a 24.hu.

A lap arra volt kíváncsi, hogy pontosan hogyan valósult meg a pedagógusok béremelése, amihez az illetékes államtitkárság mellett az Oktatási Hivatalt, a szakszervezeteket, a Klebelsberg Központot és a Belügyminisztériumot is arról kérdezték, hogy hányan dolgoznak az olyan főbb kategóriákban, mint a gyakornok, a pedagógus I, pedagógus II, mesterpedagógus és kutatótanár, továbbá, hogy

  • mennyi lett a pedagógus-átlagkereset a januári emelés után,
  • az egyes bérkategóriákban mennyi lett az átlagkereset,
  • mennyivel nőtt tavalyhoz képest az egyes bérkategóriákban az átlagkereset,
  • hányan kapják a minimumot, a maximumot az egyes bérkategóriákban,
  • és hányan kapnak átlag alatti és átlag feletti bért az egyes bérkategóriákban.

Érdemi információval csak a Klebelsberg Központ reagált, akik azt írták, a pedagógusok új életpályamodell-törvénye (státusztörvény) alapján az átlagbérük kategóriánként a következőképp alakult:

  • gyakornok – 561 000 forint (a minimum bruttó 528 800 forint),
  • pedagógus – 601 992 forint (a minimum bruttó 538 ezer forint),
  • pedagógus – 679 135 forint (a minimum bruttó 555 ezer forint),
  • mesterpedagógus – 869 007 forint (a minimum bruttó 630 ezer forint),
  • kutatótanár – 911 284 forint (a minimum bruttó 750 ezer forint).

Közlésük szerint a kormány 340 milliárd forintból hozta létre a tanárbér-emelési alapot, valamint 2030-ig vállalta, hogy a diplomás átlagbérhez igazítják a pedagógusok fizetését. A 24.hu további kérdéseire nem válaszoltak.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete azonban azt írja, az általuk készített, eddig 2100 kitöltőnél járó kérdőív szerint a legtöbben csak a minimumot kapták, ami alapján a pedagógusok bruttó fizetése jelenleg 570 ezer forintra jön ki még úgy is, hogy a kitöltők közül többen is megkapják az extra 20 százalékos esélyteremtési illetménykiegészítést és az egyéb olyan pótlékokat, mint az osztályfőnöki, munkaközösségvezetői és egyéb megbízási díjak.

Nagy Erzsébet, a szakszervezet ügyvivője szerint a magasabb végzettségű, illetve hosszabb ideje pályán lévő, magasabb fizetési kategóriába tartozó pedagógusok számára csak 10–15 százalékos emelés valósult meg, vagy még ennyi sem.

Problémát jelent továbbá az is, hogy számos pedagógus nem kapta meg a plusz illetményt, például a természettudományos szakokért járó extra 4 százalékot, illetve nem kapnak esélyteremtési illetményt a szakszolgálatoknál dolgozó gyógypedagógusok sem, ha nem listás településen foglalkoztatják őket, és kiesnek a szegregált intézményekben dolgozó pedagógusok is, mert feltétel, hogy a rendeletben meghatározott képességfejlesztő foglalkoztatást tartsanak, de náluk az egész tanítás képességfejlesztő foglalkozásokra épül.

A PDSZ szerint továbbá vannak olyan pedagógusok is, akik még mindig nem kapták meg az új kinevezésüket, pedig ennek határideje január 30 volt.