Ha nyolc napon belül nem támadják meg, megkezdheti a Pedagógusok Szakszervezete az aláírásgyűjtést az általuk benyújtott népszavazási kezdeményezés két kérdésében.
Öt kérdésből kettőt jóváhagyott a Kúria, elkezdheti az aláírásgyűjtést a népszavazáshoz a Pedagógusok Szakszervezete - jelentette be csütörtök reggel Totyik Tamás, a PSZ elnöke az ATV Szigorlat című műsorában, melyben az Eduline újságírója is szerepelt.
A szakszervezet akkori alelnökei, Gosztonyi Gábor és Totyik Tamás (aki azóta elnök lett) még márciusban nyújtottak be népszavazási kezdeményezést a Nemzeti Választási Irodánál az alábbi kérdésekben:
„Egyetért-e Ön azzal, hogy köznevelési intézményben 5. évfolyamtól tantárgyat csak az adott tantárgynak megfelelő szakos tanár taníthasson?”
„Egyetért Ön azzal, hogy a tanuló a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 6. mellékletben meghatározott testneveléssel együtt számított heti óraszáma három órával csökkenjen?”
„Egyetért-e Ön azzal, hogy a helyi tanterv a tanórai foglalkozások időkerete harminc százalékának felhasználásáról rendelkezhessen?”
„Egyetért-e Ön azzal, hogy állami fenntartású általános iskolát csak a felvételi körzet szerinti településen megtartott helyi népszavazás támogató döntése esetén lehessen megszüntetni?”
„Egyetért-e Ön azzal, hogy köznevelési intézményben tanórai foglalkozást csak pedagógus-munkakör betöltéséhez szükséges szakképzettséggel rendelkező személy tarthasson?”
Az ATV reggeli műsorában a PSZ elnöke azt a bejelentést tette, hogy a heti óraszámok csökkentésével és a tanórai foglalkozások időkeretével kapcsolatos kérdésben a Kúria jóváhagyta a kezdeményezésüket, megkezdhetik a kétszázezer érvényes aláírás összegyűjtését, ami szükséges a népszavazás kitűzéséhez.
"Tarthatatlannak tartjuk, hogy heti 37 órája van egy 11. osztályosnak, és 25 órája van egy első osztályos gyereknek. Ez hihetetlen munkaterhelés, ezzel abszolút nem értünk egyet. Ha ennek a csökkentése megtörténne, akkor a pedagógusok óraszámát is még tovább lehet csökkenteni" - hangzott el a műsorban.
Ugyanakkor Totyik Tamás azt is hozzátette, hogy ez - bár a kérdések ellentmondanak a státusztörvény jelenlegi tervezetének - valószínűleg nem fogja befolyásolni a parlament döntését a július első hetében történő szavazáson, hiszen a tényleges népszavazásig eljutni hosszas folyamat, a kérdések felülbírálása pedig még akkor is évekbe telhet, ha az állampolgárok esetleg a szakszervezetek és pedagógusok számára kedvezően szavaznak.