szerző:
Tarnay Kristóf Ábel
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ahol a pandémia ellenére is jelenléti oktatás volt, ott is visszaestek a tesztek eredményei, de érezhetően kevésbé.

Abban az időszakban, amikor a pandémiás lezárások nyomán rengeteg diák távoktatásra kényszerült, a teszteredményeik jelentősen romlottak, legalábbis egy friss amerikai kutatás alapján. Az American Economic Review: Insights lapban e hónapban publikált tanulmány az USA 11 államában vizsgálta a szabvány teszteken a 3-8.-os diákok eredményét. Arra jutottak, hogy 2019 és 2021 között matekból átlagosan 12,8, angolból pedig 6,8 százalékponttal romlottak az eredményeik, írja a Reason.com.

Ugyanakkor azokban az iskolákban, ahol a járványhelyzet ellenére is végig jelenléti oktatást tartottak, az eredmények nem mutatnak ilyen jellegű romlást, ez alapján közvetlen kapcsolat lehet a rosszabb teszteredmények és a távoktatás között. Ebben az esetben ugyanis kisebbek voltak a teszteredmények visszaesései, a mateknál 13, az angolnál pedig 8 százalékponttal. De még a hibrid oktatás is 7 és 5 százalékponttal kevésbé romló eredményeket hozott a teljesen online oktatáshoz képest.

A tanulmány az eredményekből le is vonta azt a következtetést, hogy a hibrid- vagy teljesen távoktatás nem tudja ugyanúgy támogatni a diákok tanulását, mint a jelenléti, legalábbis az általános- és középiskolai szakaszban biztosan. Ez alapján szerintük esetleges jövőbeli járványügyi vagy más, az iskolák normál működését felborító esemény miatti intézkedéseknél ezt kritikus tényezőként kellene figyelembe vennie a döntéshozóknak.

A lap hozzáteszi, hogy az eredmények olyan értelemben nem megdöbbentők, hogy a legnagyobb egyesült államokbeli országos reprezentatív mérés, a NAEP tavaly közzétett adatai is jelentős visszaeséseket mutattak, amely úgy tűnt, hogy a matematikai és olvasási eredmények két évtizedes javulását tette semmissé a negyedikesek és a nyolcadikos eredményében.

A hivatalos oktatásügyi statisztikai hivatal, az NCES múlt havi jelentése szerint pedig az amerikai közoktatási intézmények adatai alapján átlagban a diákjaik 49 százaléka maradt le legalább egy tantárgyból az idei tanév kezdetén, szemben a pandémia előtti 36 százalékkal. Nem is ez az első olyan tanulmány, amely ilyen eredményekkel zárult. Korábban mi is írtunk róla, hogy egy iskolai tanév harmadával vannak lemaradva a koronavírus-járvány alatt távoktatásra kényszerülő diákok az Oxfordi Egyetem kutatása alapján.

(Kiemelt képünk illusztráció, fotó: MTI/Komka Péter)