Határozatlan idejű sztrájkot hirdettek a szakszervezetek, miután nem sikerült megegyezniük a kormánnyal.
Korábban már beszámoltunk róla, hogy a magyar pedagógusokhoz hasonlóan Romániában is összefogtak az oktatásért és az oktatás reformjaiért a tanárok.
A követeléseik a következők:
- Emeljék meg a tanügyi alkalmazottak fizetését, a munkájuk társadalmi jelentőségének megfelelően, azon az elven alapulva, hogy a kezdő pedagógus kapja meg az országos átlagbért, a többiek fizetését ehhez igazítva növeljék a funkció, a végzettség, a szolgálati idő és a tanári fokozat szerint.
- A közpénzből fizetett alkalmazottak bérét évente indexálják az infláció mértékével.
- Fizessék ki a kisegítő és a nem oktatói személyzetnek a túlórákat.
- A munkakörülményekért fizessenek pótlékokat a tanügyi alkalmazottaknak
- Fizessék ki a jogszabályban és a kollektív munkaszerződésben rögzített jutalékokat: az ingázási költségeket, a beilleszkedési támogatást, a ki nem vett pihenőszabadságot.
- Növeljék az oktatásra szánt beruházásokat.
- Szüntessék meg az EduSal bérszámfejtő számítógépes programot, helyettesítsék be egy újjal, amit az oktatási minisztérium kezel.
Ennek érdekében május 17-én kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak, a mintegy 145 ezer tanárt tömörítő Romániai Iskolák Szakszervezeteinek Szövetsége pedig péntekig adott határidőt a kormánynak a követeléseik teljesítésére. Mivel ez nem teljesült, hétfőn mintegy 150 ezer tanár és a kisegítő személyzet 60-70 ezer tagja kezdett meghatározhatlan idejű sztrájkba. Nicolae Ciuca miniszterelnök vasárnap tett még egy utolsó kísérletet arra, hogy lebeszélje a tanárokat a sztrájkról, de a szakszervezetek szerint semmilyen új, érdemi ajánlattal nem állt elő - írja az MTI.
A tanárok követeléseivel egyébként még az ország államfője, Klaus Iohannis is egyetért. Azt mondta, csak a jól megfizetett pedagógusoktól várható el a magas színvonalú tanítás. A kezdő tanárok bére viszont mindössze havi 500 euro (185 ezer forint) Romániában.