Újabb tüntetés volt Budapest belvárosában, az oktatásért demonstráltak a pedagógusok
Szombat délután kezdődött a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a noÁr Mozgalom közös demonstrációja a Belügyminisztérium előtt, ahonnan a menet a Kossuth térre vonult.
17:32
Néma csendben ért véget a tüntetés
Nagy Zsolt kérésére néma csendben hagyta el a tömeg a Kossuth teret. A színművész szerint leginkább így tudnak visszavágni Bencsik Andrásnak, aki "nagypofájúnak" és "söpredéknek" nevezte a tüntető tanárokat.
17:25
Alternatív konzultáció az oktatásról
A színpadra lépett a Pedagógusok Szakszervezete, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, a Szülői Hang, az Egységes Diákfront, a Tanítanék Mozgalom egy-egy vezetője is. Tíz kérdést tettek fel a tömegnek az oktatásról - alternatív nemzeti konzultációként.
17:24
Bojár Gábor videóüzenetet küldött
Bojár Gábor külföldön van, ezért videóüzenetet küldött a demonstrálóknak. Azt mondta, hogy az ország gazdasága elsősorban a pedagógusokon múlik. Az ország szeret büszkélkedni a Nobel-díjas magyarokkal, miközben többségük már rég más országban élt, amikor megkapta a Nobel-díjat. De iskolába még itthon jártak – hívta fel a figyelmet. Arról is beszélt, hogy nincs ő az egyedüli üzletember, aki támogatja a pedagógusok törekvéseit.
17:10
noÁr a színpadon
Molnár Áron színész, a noÁr Mozgalom alapítója többek között arról beszélt, hogy az oktatásért harcolni kell, ez nem pártszimpátia vagy világnézet kérdése." Az idei béremelésükről mondjanak le a politikusok, és ajánlják fel a pedagógusoknak. Akkor elhisszük nekik, hogy tényleg fontosnak tartják az oktatás ügyét" - mondta.
17:09
Képek a tüntetésről
17:03
"Elegünk van"
Az Egységes Diákfront három tagja is elmondta véleményét az oktatási rendszerről. Kitértek a diákok és a tanárok túlterheltségére, a tüntetésekre válaszul érkező cinikus kormányzati megnyilvánulásokra és az iskolák siralmas állapotára is. „A magyar oktatás a magyar kormány feladata. Ez nem olyan komplikált” – szögezte le egyikük, hozzátéve: nem akarnak tovább csendben ülni, elegük van.
December 9-én újabb diáktüntetés lesz, erről is beszéltek.
16:50
"Sok kis egó országa"
Pataki Klára gyógypedagógus autista gyereket nevelő szülőként és gyógypedagógusként is érzi, hogy már csak az elkötelezett dolgozók tartják a vállukon az egész rendszert, akár az oktatásról, akár a szociális szféráról van szó, a civilek, az egyházi szervezetek és a családok eddig is rengeteg feladatot átvállaltak az államtól. A kollégáival beszélgetve egyértelművé vált: nem az alacsony fizetés a legnagyobb probléma, ennél sokkal fájóbb az, amikor az utca embere azt emlegeti, hogy a tanárok már megint „tüntikéznek”. „El tudjuk végre engedni a sok kis egó országát, ahol elhangozhat, hogy engem a kata nem érint?” – kérdezte.
16:34
Szilágyi Kitty óvodapedagógus arról beszélt, milyen állapotok uralkodnak az óvodákban. Szerinte sem a nyugdíjas óvónők visszahívása nem megoldás, sem az, hogy délutánonként olyan dolgozók is lehetnek a gyerekekkel, akiknek nincs pedagógusvégzettségük.
16:27
„Legyünk dühösek!”
„Ha a gyerekem egy óriási létszámú osztályban nem kap elegendő figyelmet, az az én problémám. Ha nem szaktanár tanítja a gyerekemnek a felvételi tárgyat, az az én problémám. Ha osztálypénzből kell polcokat venni, mert a negyvenéves bútor leszakad, az az én problémám” – sorolta Széplábi Bori énekes, szülő, aki feltette a kérdést: miért a tanároknak és a szülőknek kell finanszírozni az oktatást? „Beszéljünk azon a nyelven, ahogy velünk beszélnek. Legyünk önzőek, legyünk dühösek!” – mondta.
16:20
Hende István tanár a következő felszólaló, aki a tankerületi központok működéséről beszélt. Azt mondta, a Klebelsberg Központhoz a Klebelsberg névnél sokkal inkább illik a „Klik” rövidítés, a „klikk” ugyanis – idézte az értelmező kéziszótárt – önző célok mentén szerveződő érdekcsoport, a központ egész egyszerűen nem méltó Klebelsberg Kunó nevére.
16:12
A Nemes Nagy Ágnes Művészeti Szakgimnázium tanárainak performansza
Ezzel folytatódott a tüntetés - a szakgimnázium tanárai már korábban is felhívták a figyelmet az oktatás problémáira, néhány héttel ezelőtt flashmobot szerveztek.
16:03
A Herman zenekara után Nagy Zsolt vette vissza a szót, aki felidézte, hogy hetek, sőt hónapok óta tartanak a tiltakozások, majd felolvasta Karinthy Frigyes Ki kérdezett? című művét.Ezután arra kérte a tömeget, hogy mindenki készítsem magáról egy fotót a tüntetésen, majd küldje el a Belügyminisztérium ügyfélszolgálatának e-mail-címére.
15:43
A miskolci Herman Ottó Gimnáziumának zenekara zenél
Zenével kezdődött a tüntetés.
15:36
Minden tüntető megérkezett a Kossuth térre
A demonstrációt Nagy Zsolt, az Örkény Színház színésze nyitotta meg, aki bocsánatkérésre szólította fel Vidnyánszky Attilát, a Színház- és Filmművészeti Egyetem kuratóriumának elnökét. Ő néhány nappal ezelőtt egy eseményen arról beszélt: egy ideje pontosan látta, hogy az egyetem „átgondoltan központi bázisa annak a rendszernek, amit a liberálisok kiépítettek maguknak. Utánpótlást képeznek, elég megnézni a tüntetések résztvevőit, ahol a színházi és a filmes szakma ott van az élvonalban. A hisztéria amiatt volt, mert az egyik utolsó bázisukat foglaltuk el. (…) Akik innen kikerülnek, másik hangnemet és másik gerincet fognak képviselni. (…) A diákok áthangolása nem egyszerű dolog.”
Az SZFE hallgatóinak egy része levélben határolódott el Vidnyánszky Attila nyilatkozatától. Azt írták:
„Az ilyen és ehhez hasonló megnyilvánulások csak fokozzák a feszültséget, ami a színházi és filmes szakmában kialakult az elmúlt években. Tanárainkkal szakmai munkát végzünk az óráinkon, ami nem azonos Vidnyánszky Attila és a vezetőségi tagok ideológiai alapú megnyilvánulásaival. Nem vagyunk, és nem leszünk részesei semmiféle “áthangolásnak”, ami pedig a “másik gerincet” illeti, közöttünk mindenki a saját gerincéből dolgozik, úgy, ahogy az intézmény legtöbb hallgatója tette az elmúlt 157 év során”.
15:24
Mennyit keresnek a magyar tanárok?
Nem sokat - erről is írtunk a héten.
15:16
Szabad ország, szabad oktatás
Ahogy halad a menet a Kossuth tér felé, egyre többen csatlakoznak hozzájuk. A rigmusok az elmúlt hetek oktatási tüntetéseiről ismerősek lehetnek:
Szabad ország, szabad oktatás! Nincs tanár, nincs jövő! Nem hagyjuk!
15:07
Mentősök is csatlakoznak a tanárokhoz
14:58
Több százan gyűltek össze a Belügyminisztériumnál
A minisztériumi őrség vezetőjének a demonstráció szervezői háromnegyed háromkor átadták petíciójukat - a Telex azt írja, ígéretet kaptak arra, hogy a dokumentumot eljuttatják Pintér Sándor miniszterhez. Ezután a menet elindult az Akadémia utca felé. A Mérce tudósítója szerint több százan gyűltek össze.
14:41
Mi a program?
A demonstráció a Belügyminisztériumnál kezdődik, ahol szülőkkel, diákokkal, pedagógusokkal együtt egy petíciót adnak majd át a tárca képviselőjének, onnan 15 órakor indul a menet az Akadémia utcán át a Kossuth térre.
A Kossuth téren felszólal például Bojár Gábor üzletember, az Egységes Diákfront tagjai, a budaörsi oktatási tüntetések egyik ismert szereplője, Szilágyi Kitty óvodapedagógus. Beszédet mond majd Horváth Dániel is, aki egy nyergesújfalui egyházi iskolában tanít, de ott lesznek a Nemes Nagy Ágnes Művészeti Szakgimnázium tanárai és noÁr is.