szerző:
Csik Veronika
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A minisztérium továbbra is a tankerület hetekkel ezelőtti közleményét tartja irányadónak a gödöllői iskola felújításával kapcsolatban, az azonban továbbra sem derült ki, meddig tartanak még a munkálatok, miközben a diákok nem a saját iskolájukban, hanem környező intézményekben tanulnak.

Mikor fejezik be a gödöllői Török Ignác Gimnázium felújítását, és ki a felelős a kialakult helyzetért?

- tette fel október 14-én a több száz diákot, tanárokat és szülőket érdeklő kérdést Keresztes László Lóránt LMP-s országgyűlési képviselő a Belügyminisztériumnak.

Ahogy korábban már megírtuk, nem indult zökkenőmentesen a tanév a gödöllői iskolában, az intézmény nagy része kívül és több helyen belül is fel volt állványozva, a tetőt, az ablakokat és a radiátorokat éppen cserélték. Szeptemberben az iskolában úgy bontották az azbeszttartalmú tetőt, hogy tanítási idő volt, a gyerekek bent ültek a termekben, a hónap végén pedig az esőzések teljesen elárasztották a tető nélküli iskolát - a diákok végül hazamengtek, az igazgatónak rendkívüli szünetet kellett elrendelnie. A fenti kérdés tehát sokakt érint és érdekel is, azonban a minisztérium válaszában most sincs túl sok köszönet.

Válaszában ugyanis Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára két korábbi tankerületi közlemény idéz és tart „irányadónak”. (Egyébként egy olyan levélben, ahol a képként beillesztett válaszban a közlemények linkjei nem kattionthatóak, betűről betűre kell bepötyögni, ha valaki szeretné elolvasni azokat.) A két közleményben a Dunakeszi Tankerületi Központ választ ugyan nem ad arra, mikor érnek véget a munkálatok, azt írják,

a tankerületi központ már a nyári szünet végén külső helyszínek bevonását ajánlotta fel az intézmény vezetőjének.

Mivel azonban olyan ingatlan jelenleg sem Gödöllőn, sem a közvetlen környezetében nem áll rendelkezésre, ahol az iskola mind a 730 tanulóját egy helyen el lehet helyezni, így több közeli intézmények bevonásával lehet a gimnázium oktatását átmenetileg megszervezni. Ezt a központ szerint az intézményvezető már a tanévkezdést megelőzően, majd azt követően több alkalommal is elvetette arra hivatkozva, hogy ő nem tudja megszervezni az oktatást.

Az iskola igazgatója a járvány alatt alkalmazott tantermen kívüli, digitális munkarend bevezetését találta elfogadható megoldásnak, "ezt szeptember 15-én közvetlenül kérvényezte, válaszában a Belügyminisztérium még aznap tájékoztatta, hogy ennek nincs jogalapja, a tantermen kívüli, digitális munkarend kizárólag járványügyi okokból került elrendelésre" - áll a tankerület közleményében. Hozzáteszik, a kialakult helyzetben (a beázások után) 2022. október 3-ától a fenntartó tankerületi központ az intézmény összes osztályát áthelyezte a "környező intézmények által eddig is felajánlott termekbe". Többek között egyébként a szintén gödöllői Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Szent István Campusa is 12 osztálynak adott lehetőséget az egyetem termeiben az oktatásra.

Pedig, ha indokolt, lehetne online is

Az idén július végén megjelent rendelet szerint, bár kizárólag a belügyminiszter rendelhet el határozott időre tantermen kívüli, digitális munkarendet, erre akkor is sor kerülhet „ha az iskola ellenőrzési körén kívül eső elháríthatatlan ok miatt az iskola működtetése nem lehetséges”. Fábián Bertalan igazgató korábban azt mondta, szerinte az, hogy az épületen épp nincs tető, kimeríti ezt a kitételt.