A bizottság jogi segítséget ad a polgári engedetlenkedő tanároknak is.
A Helsinki Bizottság a Társaság a Szabadságjogokért nevű szervezettel közösen azon dolgozik, hogy az Alkotmánybíróságon megtámadják a tanárok sztrájkját leszűkítő jogszabályokat.
Szerintük "olyan törvényt alkotott a kormány, majd az országgyűlés, amik kiüresítik és láthatatlanná teszik a sztrájkjogot, és ezzel olyan helyzetet idéznek elő, amiben ha a tanárok a véleményüket tényleg hallhatóvá és láthatóvá akarják tenni, nem marad más választásuk, mint a polgári engedetlenség" - mondta a Klubrádióban Kádár András Kristóf, a bizottság vezetője.
A bírói munkajogi gyakorlat általában nem kedvező, ha valaki nem veszi fel a munkát, ráadásul figyelmeztetés után, megfelelő munkáltatói válasz az elbocsátás, de a tanárok helyzete nem átlagos - tette hozzá. Szerinte Magyarországon is nyerhető a per, de ha "elvérzik az ügy, ott van a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága, aminek a gyakorlata az, hogy az államnak van tűrési kötelezettsége. Ha az arányosság keretei között marad a polgári engedetlenség, úgy nyerhető az ügy".
Szeptember 30-án, pénteken, a Belső-Pesti Tankerületi Központ három munkatársa azonnali hatályú felmondást tartalmazó határozatokat kézbesített a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium öt tanárának. Az érintettek közül hárman a helyszínen tartózkodtak és személyesen átvették a dokumentumokat. Ők hétfőtől már nem dolgozhattak az iskolában, közalkalmazotti jogviszonyuk megszűnt.
Ma az ország több pontján tüntetés, szolidaritási akció és élőlánc lesz, kövessétek folyamatosan frissülő tudósításunkat itt: