szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Országszerte több száz iskolában sztrájkoltak vagy kezdtek polgári engedetlenségi akcióba tanárok, béremelést és a sztrájkjog visszaadását követelve, na meg tiltakozva a pedagógusok megfélemlítése ellen. Budapesten és vidéki nagyvárosokban többezres megmozdulásokat tartottak: reggel több mint 11 ezer szülő, tanár és diák alkotott élőláncot a Keleti pályaudvar és a Széll Kálmán tér között. Délután és este hídfoglalás, tüntetés lesz.

16:56
Hamarosan indul a hídfoglalás, itt követhetitek az eseményeket élőben:

16:12
Budaörsön is volt akció

Budaörsön is szerveztek akciót az oktatásért, délután fél 3-tól a Göncz Árpád utcában, a Városháza előtt gyűltek össze. Fotók:

16:06
Vajon szeretnének tanárok lenni a középiskolások?

A reggeli, budapesti élőláncon kérdeztünk erről diákokat:

Végigjártuk a reggeli élőlánc több kilométer hosszú sorát és megkérdeztük a diákokat, hogy szeretnének-e tanárok lenni. Elmondták, miért nem...

Posted by eduline.hu on Wednesday, October 5, 2022

15:37
Óbudán tiltakoznak diákok, szülők és tanárok

A hvg.hu tudósítása szerint a demonstrálók az Óbudai Gimnázium előtt gyülekeztek, a hangszórókból a Bella Ciao szólt, megjelent Kiss László óbudai polgármester is. Nagyjából ötszázan lehetnek jelen, ők sípolva, skandálva mentek a tankerület épületéhez.

A tankerületvezetőnek, Tamás Ilonának címzett petíciót olvastak fel a téren: mint mondják, az oktatás minden szegmensében nagy a baj, ezzel a tankerület is tisztában van, mégsem tesznek semmit, bár tudják, hogy nem könnyű a felsőbb utasítással esetleg szembe menni jobbító szándékkal. A peticíóban szörnyűnek nevezik a kölcseys tanárok kirúgását, sőt saját tankerületi vezetőjüket is választás elé állították, hogy akár ki is rúghatja a demonstráló tanárokat, de úgy is dönthet, hogy melléjük áll.

15:00
Sopronban délután ötkor lesz megmozdulás

A soproni Berzsenyi Dániel Evangélikus (Líceum) Gimnázium és Kollégium 40 tanára sztrájkolt

Követeléseket is megfogalmaztak:

  • Induljon érdemi párbeszéd a nemzeti oktatás helyzetének problémáiról, a pozitív változások megindításának lehetőségeiről!- Induljon érdemi párbeszéd a nemzeti oktatási rendszerben dolgozók munkaterheiről, a megállíthatatlanul a kiégés felé haladó pedagógustársadalom érdemi segítéséről!
  • Induljon érdemi párbeszéd a nemzeti oktatási rendszerben dolgozók (mind a pedagógusok, mind a nem klasszikus tanári munkakörökben hivatásukat megélők és az oktatást közvetlenül vagy közvetve segítők) bérének hosszú távú, tartós és a megbecsültséget megalapozó rendezéséről!
  • Induljon érdemi párbeszéd a nemzeti oktatási rendszerben megtapasztalható elöregedés, az egyre fokozódó pedagógushiány megoldásáról, a pedagógusképzés rendszerének megújításáról!
  • Induljon érdemi párbeszéd a nemzeti oktatási rendszerben dolgozók (legyenek akár tanárok, akár más iskolai alkalmazottak) társadalmi megbecsüléséről, a pedagógusi hivatás elismertségének helyreállításáról!
  • Induljon érdemi párbeszéd a nemzeti oktatási rendszerben dolgozóknak alkotmányos jogon járó sztrájkjog és a folyamatosan szűkülő intézményi és tanári autonómia visszaállításáról, a helyi szinten felmerülő kérdések helyi szinten történő megválaszolásáról!Végül, de talán a legfontosabbként:

Délután ötkor Sopronban, a Széchenyi téren a városi és a környező települések iskoláinak tanáraival közösen tartanak megmozdulást az oktatás problémái miatt, "kifejezve szolidaritásunkat az elmúlt időben kirúgott vagy lefokozott kollégáinkkal".

A budapesti Csik Ferenc Általános Iskola és Gimnázium dolgozóinak egy része is sztrájkolt/kezdett polgári engedetlenségbe. Azt írták, követelik:

- az oktatásban dolgozók bérének megnyugtató rendezését

- a diákok és tanárok kötelező óraszámának csökkentését

- az intézményi autonómia helyreállítását

- a korszerűtlen tananyag és oktatási rendszer átfogó reformját

- önálló Oktatási Minisztérium felállítását- az oktatásban dolgozók (valódi!) sztrájkjogának helyreállítását

- a véleményük miatt elbocsátott kollégák visszavételét- a fenyegető és cinikus kommunikáció helyett érdemi párbeszédet

- a pedagógusigazolvány hivatáshoz méltó formátumának visszaállítását!

14:54
A sztrájk jog, a szolidaritás kötelesség

A mezőberényi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium, Kollégium és Általános Iskola tantestületének egy része nyílt levelet fogalmazott meg, ezt változtatás nélkül közöljük:

A sztrájk jog, a szolidaritás kötelesség! Éppen ezért mi, a Mezőberényi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium, Kollégium és Általános Iskola alulírott pedagógusai szeretnénk kifejezni szolidaritásunkat azon kollégáink felé, akiket az elmúlt hetekben elbocsájtottak, akik részt vesznek a polgári engedetlenségben, sztrájkolnak a nevelés-oktatás helyzetének javítása érdekében.

Névadónk szellemiségéhez híven hitet teszünk az állampolgárok jogegyenlősége mellett. Ebből következően a sztrájkhoz való jogot alapjognak tekintjük, amelynek egyoldalú korlátozása egyúttal a véleménynyilvánítás szabadságának jogát is korlátozza.

Tanítóként, tanárként, nevelőként mi is jól ismerjük azokat a problémákat, amelyek ellen kollégáink több ízben felemelték szavukat. Hisszük, hogy tették ezt nem öncéltól vezérelve, hanem hivatástudatukból fakadóan a tanulókért, a társadalomért érzett felelősségük okán.

Mind egyetértünk azzal, hogy a pedagóguspálya válságban van Magyarországon. Ez már rövid távon is az oktatási rendszer színvonalának drámai csökkenésével fenyeget. Széchenyi István szavait szem előtt tartva ez a magyar nemzet versenyképességét is súlyosan befolyásoló tényezőként megkérdőjelezi a jövőbe vetett hitünket. Ennek megakadályozása közérdek, egyben közös felelősség is!

Szolidaritási nyilatkozatunk sem a fenntartónk, a Magyarországi Evangélikus Egyház, sem iskolánk vezetése ellen nem irányul. Fenntartónk és az iskola vezetését arra kérjük, hogy minden lehetőségüket felhasználva a jövőben is munkálkodjanak azon, hogy a tanítói elhívásra megfelelni igyekvőket támogassák és segítsék hivatásuk gyakorlásában!

Nem kívánunk véleményünknek munkabeszüntetéssel nyomatékot adni, bár ennek tudatában csak reméljük, mint oly sok más kollégánk országszerte, hogy nem pusztába kiáltott szavak gondolataink csupán. Az oktatás közügy. Rendezzük végre közös dolgainkat!

- írják.

Kispesten is tiltakoztak tanárok:

Tanárok, diákok, öregdiákok és szülők álltak ki ma közösen a Kispesti Deák Ferenc Gimnázium udvarán, hogy együtt...

Posted by Kinga Weszely on Wednesday, October 5, 2022

A budapesti Karinthy Frigyes Gimnáziumban is volt akció:

A mai megmozdulás videón. Courtesy of Balázs Barischin Dénes Borbély

Posted by Gábor Bálint on Wednesday, October 5, 2022

14:21
Feljelentettek minket a fogyasztóvédelemnél, hogy miért adunk ajándék burgert a tanároknak - írják

13:40
Az ELTE médiatanszékének oktatói is kiálltak

A Múzeum körútra, egy közös fotóra, hogy így fejezzék ki szolidaritásukat a közoktatásban dolgozókkal:

Az #ELTEMÉDIA főállású oktatói szolidaritást vállalnak a közoktatásban dolgozó kollégákkal. Polyák Gábor Bátorfy...

Posted by ELTE MÉDIA on Wednesday, October 5, 2022

13:33
"Elképedve fogadtuk a híreket"

A 13. kerületi Ady Endre Gimnázium dolgozói közül tizenkilencen sztrájkolnak, tizenhárman polgári engedetlenségben vesznek részt, négyen pedig szolidaritást vállalnak. Nyilatkozatukban azt írják, ők is elképedve fogadták azokat a híreket, amelyek a polgári engedetlenséget vállaló tanárok fenyegetéséről és elbocsátásáról szóltak.

"A polgári engedetlenségi akciójukkal kollégáink jobbító szándékkal kívánták felhívni a figyelmet az oktatás drámai helyzetére, más eszköz pedig már nem maradt számukra ehhez. Ezek ellen az eszközök ellen határozottan tiltakozunk. Tiltakozunk kollégáink elbocsátása, az összes pedagógus fenyegetése, félelemben tartása miatt.Tiltakozásunkkal az ország több iskolájával szolidaritást vállalva mi is felhívjuk a figyelmet a közoktatás és köznevelés tarthatatlan helyzetére" - írják.

Szentendrén is tiltakoztak:

NYILATKOZAT Mi, a Szentendrei Móricz Zsigmond Gimnázium alulírott tanárai a mai napon, 2022. október 5- én, az oktatás...

Posted by Szentendrei Móricz Zsigmond Gimnázium on Wednesday, October 5, 2022

13:27
Az ELTE BTK-s hallgatói önkormányzat is a tanárok mellé állt

Mi, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának hallgatói, szolidaritásunkat fejezzük ki a pedagógusok...

Posted by ELTE BTK HÖK on Wednesday, October 5, 2022

13:15
Széttépte egynapi bérét egy kőbányai tanár

Nem volt sok dolga, 11 ezer forintról van szó:

13:08
Vecsésen is sztrájkoltak

A Vecsési Halmi Telepi Általános Iskola 27 dolgozója vett részt az országos, egész napos pedagógussztrájkban. Az Eduline-nak azt írták, a szülők is támogatták akciójukat, a 425-ből mindössze 9 diák ment be az iskolába.

12:48
771 diák közül 546 otthon maradt

A Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium több tanárai is sztrájkolt szerdán, és a diákok többsége is otthon maradt. 771 diákból 546 nem ment be az iskolába.

12:14
Tatabányán is sztrájkolnak

A tatabányai Dózsakerti Váci Mihály Általános Iskola tagintézménye, a Dózsa György Sportiskolai Általános Iskolában is sztrájkolnak tanárok, az Eduline-nak eljuttatott nyilatkozatukban azt írják, szolidaritást vállalnak azokkal a kollégáikkal, „akik az oktatás tarthatatlan állapotára polgári engedetlenséggel hívták fel a figyelmet, és akiket ezért aránytalan retorziókkal sújtottak”.

Azt követelik, hogy a kormány normalizálja a párbeszédet a tanári közösségekkel, és végre tegyenek lépéseket az oktatás helyzetének javításáért.

12:10
"Azonnali bérrendezést követelünk!"

A Celldömölki Városi Általános Iskola 20 tanára csatlakozott az országos sztrájkhoz és 7-en vállaltak szolidaritást a tantestületből - írták a tiltakozók az Eduline-nak.

"Kiállunk az oktatás jövőjéért, valamint a hatékony sztrájkhoz való alapjog visszaállításáért. Azonnali bérrendezést követelünk. Szolidaritásunkat fejezzük ki a polgári engedetlenség miatt elbocsátott pedagógusokkal. Reméljük, minél több emberhez eljut üzenetünk és az oktatási rendszer problémái végre megkapják a kellő figyelmet" - írják.

A Budenz József Általános Iskolában és Gimnáziumban 31-en sztrájkoltak:

12:04
A Szilágyi Erzsébet Gimnáziumban is sztrájkolnak

Az iskola egyik tanára az Eduline-nal azt közölte, hogy a budapesti Szilágyi Erzsébet Gimnázium tantestületének körülbelül a fele, huszonnégy dolgozó sztrájkol szerdán.

11:53
Legalább harmincan sztrájkolnak a Kölcseyben

Igen, ott, ahonnan pénteken öt tanárt bocsátott el azonnali hatállyal a tankerület, mert polgári engedetlenségi akcióba kezdtek. Az Eduline úgy tudja, ennek ellenére legalább harminc pedagógus döntött úgy, hogy sztrájkba kezd szerdán.

Nyilatkozatukban azt írják, szolidaritást vállalnak méltatlan körülmények között elbocsátott kollégáikkal, akik a közösség pótolhatatlan tagjai. Azonnali visszahelyezésüket kérik.

11:20
Figyelmeztetősztrájkba kezdett a Fazekas tantestületének egy része

A Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium tanárai nyilatkozatukban azt írják: elképedve fogadták a polgári engedetlenséget vállaló tanárok fenyegetéséről és azonnali hatályú elbocsátásáról szóló híreket.

„Kollégáink a minőségi oktatás védelmében fordultak ehhez a végső eszközhöz, miután a kormány a 2022. V. törvényben rögzített sztrájktörvénnyel ellehetetlenítette és nevetségessé tette a közoktatásban dolgozók számára az eddig törvényben biztosított, valódi munkabeszüntetést. A polgári engedetlenségi akciójukkal kollégáink jobbító szándékkal kívánták felhívni a figyelmet az oktatás drámai helyzetére, más eszköz pedig már nem maradt számukra ehhez” – írják, hozzátéve: a tankerületek az egyre nagyobb tanárhiány idején a diákok oktatáshoz való jogára hivatkozva rúgják ki a tanárokat, tekintet nélkül arra, hogy ezt a jogot éppen ők sértik meg hatalmi helyzetüknél fogva.

„Az elbocsátott tanárokkal szembeni aránytalan retorzió gyávaság: a felelősség áthárítása azokra, akik eddig is mindenért feleltek. Aki valóban szívén viseli a magyar oktatás, a magyar ifjúság és a magyar családok ügyét, annak ezt látnia kell. Mint tudjuk, a középiskolák felügyeleti szerve 2022-ben a Belügyminisztérium lett. A kormányzat célja ezzel a lépéssel nyilvánvalóan és kinyilvánítottan a „rendcsinálás” – most már látjuk, milyen eszközökkel” – emelik ki.

Hozzáteszik: az ilyen eszközök ellen határozottan tiltakoznak, ahogy kollégáik elbocsátása, az összes pedagógus fenyegetése, félelemben tartása, „naponkénti megalázása, gőgös és pökhendi lenézése miatt”.

„Követeljük, hogy az azonnali hatállyal elbocsátott tanárokat ugyanilyen sürgősen helyezzék vissza az állásukba! Követeljük, hogy az erről szóló határozatokat az adott iskola tankerületének vezetője személyesen adja át a kirúgott tanároknak, és kérjen tőlük bocsánatot! Tiltakozásunkkal az ország több iskolájával szolidaritást vállalva mi is felhívjuk a figyelmet a közoktatás és köznevelés tarthatatlan helyzetére: gyökeres, rendszerszintű átalakítást követelünk, amelyet nem kézivezérléssel hajtanak végre. Követeljük, hogy ez az átalakítás a napi politikai céloktól mentesen, ne szakfelügyelőkkel, hanem valódi szakértőkkel menjen végbe, akiket a pedagógus társadalom hatalmaz fel egy, a 21. század kihívásainak megfelelő koncepció kidolgozására”

– zárul a nyilatkozat, amelyet délelőtt fél tízig ötvenhatan írtak alá.

11:12
Dragomán György és Szabó T. Anna is a tanárok mellé állt:

10:57
Az Igazgyöngy Alapítvány is csatlakozott a tiltakozáshoz

Ma van az oktatás világnapja… a demonstrálókhoz mi is csatlakozunk az Igazgyöngyből. Az éppen Pesten tartózkodó tanodapedagógusaink a fővárosban az élőláncba álltak be, mi pedig itt, Berettyóújfaluban kapaszkodtunk egymásba, hogy kifejezzük szolidaritásunkat a kirúgott pedagógusokkal, és jelezzük: ez az oktatáspolitika nem azt a jövőt építi, amit szeretnénk, nem azt, ami mindenki számára élhetővé teszi ezt az országot

- írja L. Ritók Nóra, az Igazgyöngy Alapítvány vezetője.

10:38
A Közgazdasági Politechnikumban sem lesz ma tanítás

Október 5-én nem vesszük föl a munkát, hanem utcára vonulunk, és részt veszünk az oktatás ügyéért szervezett tüntetéssorozaton. Akciónkat diákjaink és szüleik döntő többsége tevőlegesen is támogatja, velük leszünk részei a reggeli élőláncnak, közösen vonulunk ki a Margit hídra délután 5-től, majd együtt megyünk el az esti koncertre, hogy hallassuk a hangunkat. Kiállunk a 21. századi korszerű oktatásért, valamint az igazságtalanul meghurcolt kollégáinkért. Tiltakozunk a sztrájkjog megkérdőjelezése és a Kölcsey Gimnázium demonstráló tanárainak elbocsátása ellen. A Pedagógusok Világnapján nem intézményünk falain belül és “nem középiskolás fokon” oktatjuk diákjainkat, hanem a jogaikért való kiállásra tanítjuk őket

- írják a Közgazdasági Politechnikum Alternatív Gimnázium tanárai.

10:30
A szervezők szerint legalább 11 ezren vettek részt a reggeli élőláncban

Az élőlánc ugyanis 5500 méteres volt, vagyis nagyjából 11 ezer ember állhatott egymás mellett - írták a Facebookon a szervezők.

10:26
Hányan kezdtek polgári engedetlenségi akcióba?

A Tanítanék szerint 83 iskolából összesen 947 tanár polgári engedetlenkedik, mellettük több ezren sztrájkolnak az iskolákban.

10:20
Teleragasztották a tankerület ajtaját

"Bármit ki lehet rakni a tankerület ajtajára, ragasszátok csak ki, ami tetszik" - mondták a Damjanich utcai tankerületi központja előtt a tüntetőknek. Sokan eleget is tettek a kérésnek.

Ilyen molinók kerültek ki a tankerületi központ falára és ajtajára:

"A ma osztálya a holnap országa"

"Money, money, must be funny"

"Becsüljétek meg a tanárainkat"

"Hallottatok már az alapjogokról?"

10:08
Több tucat középiskolás vonul a belpesti tankerületi központhoz

A Madách térről több tüntető is úgy döntött, hogy a Belső-pesti Tankerületi Központ épülete elé vonulnak, ami a Damjanich utcában van. A tüntetők - ahogy az élőláncban is - többségében középiskolások, írja a hvg.hu.

✋A Belső-Pesti Tankerületi Központhoz vonulnak a tiltakozó diákok, szülők, tanárok⛔️

Posted by HVG on Wednesday, October 5, 2022

A menet folyamatosan skandált, többek között azt, hogy "ne rúgjátok ki a tanárainkat", "fizessétek ki a tanárainkat", "nincs tanár, nincs jövő", "szabad ország, szabad oktatás". A menet eleje egy "Nem félünk" feliratú molinóval haladt.

Tíz után pár perccel odaértek a tankerületi központhoz, ahol felolvasták a nyilatkozatukat. Elhangzott, hogy a belpesti tankerülethez tartozó iskolák tanárai közül sokan polgári engedetlenségi akcióba kezdenek, és nem veszik fel a munkát. "Akciónkkal egy korszerűbb, szabadabb oktatásért küzdünk, ugyanakkor emberi és szakmai méltóságunk helyreállításáért is" - mondták.

10:01
Nagyon sok szülő döntött úgy, hogy nem küldi iskolába a gyerekeit

Ez történt például a dunakeszi Radnóti Miklós Gimnáziumban, ahol üres tantermek fogadták a tanárokat, de üresek a termek abban az iskolában is, ahol a Facebookon aktív és népszerű történelemtanár, Balatoni József, vagyis Jocó bácsi tanít.

 

Mentem fel órát tartani az osztályomhoz (az első két órám velük lett volna, azt megtartom és utána engedetlenkedem), és üres terem fogadott.
Sosem volt még ennyire jó érzés egy üres termet látni. ❤️ Végtelenül büszke vagyok a diákokra, a diákönkormányzatosokra, akik ezt így megvalósították.
Azt hiszem, van értelme a munkánknak, és ők most példát mutattak. Ahogy élőláncot nézem, ráz a hideg.
Ilyen összefogást még nem tapasztaltam. Soha.
Délután, este legyünk még többen! Azt hiszem, megéri küzdeni
- írja.

 

9:58
Egy tanárnő az 5-ös busz ablakából üzent a diákoknak és a szülőknek

A Facebookon azt írja, a Keletitől egészen a Széll Kálmán térig utazott az 5-ös busszal, egy táblát tartva az ablakban: "ti értünk, mi értetek, együtt egymásért". Úgy fogalmaz, végig "potyogtak a könnyei", amikor látta, hogy végig tömött sorokban állnak a tanárokat támogató diákok és szülők molinókkal, az autósok pedig folyamatosan dudáltak.

9:51
Flashmobot tartanak a Radnóti és a Szent István Gimnázium diákjai

A hvg.hu tudósítója szerint olyan sokan gyűltek össze az Abonyi utcában, hogy alig férnek el a járdán. Autó alig megy el mellettük, de aki mégis arra tart, a támogatását dudálással fejezi ki. Az Abonyi utcában több olyan papírtekercset is kiraktak, amikre bárki gyakorlatilag bármit felírhat, ezeken eddig nagyrészt a tanároknak üzentek és az oktatási rendszer fenntartóinak tettek fel kérdéseket

 

9:40
Üresek a tantermek az ország egyik legjobb gimnáziumában

A dunakeszi Radnóti Miklós Gimnáziumban üresek maradtak a padok, a diákok távolmaradásukkal támogatják a tanáraikat. Ez volt az az iskola egyébként, ahol hétfőn többen polgári engedetlenségi akcióba kezdtek, így álltak ki a Kölcsey Ferenc Gimnáziumból elbocsátott tanárok mellett.

Fotót is kaptunk az üres termekről:

 

9:35
A BME kommunikáció tanszékének tizenöt dolgozója is támogatja az akciókat

"A közoktatásban dolgozó pedagógusok kollégáink és szövetségeseink. Mi azt a munkát folytatjuk az egyetemen, amelyet ők elkezdtek az iskolában.Ha a pedagógusok helyzetét ellehetetlenítik, a közoktatás teljesítményétől függő összes ágazat helyzetét lehetetlenítik el. Ha a pedagógusokat retorzió éri azért, mert polgári engedetlenség formájában tiltakoztak a közoktatási szférában uralkodó állapotok ellen, mindenkit retorzió ér. Ezért támogatjuk a pedagógusok október 5-re meghirdetett tiltakozóakcióit, és követeljük, hogy a Belső-Pesti Tankerületi Központ vonja vissza a Kölcsey Ferenc Gimnázium érintett oktatóinak elbocsátására vonatkozó döntését"

- írják nyilatkozatukban, amelyet a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Szociológia és Kommunikáció Tanszékének oktatói és dolgozói közül tizenöten írtak alá.

9:29
Burgert neveztek el a Kölcsey egyik kirúgott tanáráról

 

 

9:21
Milyen megmozdulások lesznek még ma? Itt a programlista:

9:06
Vége az élőláncnak

Lassan feloszlik a tömeg, az esemény ugyanis 9 óráig tartott, a szervezők megköszönték a részvételt - jelenti tudósítónk.

9:01
Hivatalosan 9 óráig tartott az esemény:

Az Astoria felé már az út mindkét oldalán diákok állnak.

Posted by eduline.hu on Tuesday, October 4, 2022

8:57
Karácsony Gergely üzent

Tanárok nélkül nincs jövő! -

Budapest a tanárokkal van

- írta a főpolgármester a Facebookon.

8:53
Az Astorián két oldalról áll a sor - jelenti tudósítónk

8:47
"Úgyis túljelentkezés volt" - bukkant fel a felirat az élőláncban

Ami a tanári szakra idén jelentkezőket illeti, biztosan nem volt túljelentkezés: mindössze 6400 elsőéves kezte el az egyetemet ősszel. Sőt, sok tanári szakpárt el sem tudnak indítani az egyetemek, olyan kevés volt a jelentkező.

8:41
Több kilométeres a sorfal

A diákok, tanárok és szolidaritást vállalók élőlánca a Keleti pályaudvartól az Astorián át egészen a budai oldalig, a Széll Kálmán térig ér.

8:32
"Vegyék vissza a kirúgott tanárokat!"

“Ha nagyon sokszor, nagyon sokan mondjuk, akkor majd talán…” - mondta az egyik résztvevő tudósítónknak, miközben az élőlánc mellett elhaladó autók, buszok szolidaritásból dudálnak a tüntető diákok, akik ezt tapssal köszönik meg.

8:20
A hvg.hu egyik tudósítója az Egyetem téren van

Ahol nagyon sokan gyülekeznek, többek között az Eötvös József Gimnázium diákjai - írja a hvg.hu.

 

8:14
A Madách diákjai nem szeretnének tanárok lenni

El is mondták nekünk, miért:

 

A Madách-gimi diákjai nem szeretnének tanárok lenni. El is mondták, miért...

Posted by eduline.hu on Tuesday, October 4, 2022

8:08
Több ezer diák, tanár és szülő demonstrál

 

8:03
A Széll Kálmán téren a budai középiskolák diákjai gyülekeznek

Olvasónk fotója:

8:00
Sok autós dudál

Tudósítónk a Rákóczi útnál van. Azt mondja, nagyon sok autós dudál szolidaritásképpen a diákoknak, tanároknak és szülőknek.

7:51
Hamburgert nevezett el az egyik kirúgott kölcseys tanárról egy budapesti burgeres

PALYABURGER náluk sajnos elérhető!
A gyermekeinkért és az oktatásért harcoló és ezért kirúgott tanároknak nem kell fizetniük a Billogban, ha enni szeretnének.

Reméljük, nem lesz ebből a burgerből nagy forgalmunk - teszi hozzá a budapesti Billog burgeres Facebook-posztjában.

7:47
Gyűlnek a diákok

A Keleti Pályaudvar mellett már gyűlik a tömeg, a szervezők mindenkit arra figyelmeztetnek, sehol se akadályozzák a forgalmat - jelenti tudósítónk.

7:40
Még el sem kezdődött a demonstráció...

... de már megtaláltuk a legjobb transzparenst:

 

7:30
Már gyülekeznek a diákok

Tudósítónk a Keleti pályaudvarnál van, ahol már gyülekeznek a diákok. Nem volt egyszerű egyébként oda eljutni, a 4-es metró ugyanis Kelenföld és Újbuda-Központ között nem járt.

7:17
Mi jutott eszébe Bödőcs Tibornak a kölcseys kirúgásokról?

"Ó, kapitány, kapitányom! Lehet, hogy a végén Mr. Keatinget rúgják ki, de akkor sem lehet egy egész társadalomból...

Posted by Bödőcs Tibor on Tuesday, October 4, 2022

7:05
A budaörsi Illyésben negyvenhatan sztrájkolnak

Egy tanár polgári engedetlenségbe kezd, nyolcan pedig aláírásukkal támogatják a tiltakozókat.

Október 5-én iskolánk tanárainak jelentős része csatlakozik a pedagógus szakszervezetek által meghirdetett egész napos sztrájkhoz vagy az egyéni döntésen alapuló polgári engedetlenséghez.Szolidárisak vagyunk az ország összes tiltakozó pedagógusával, felháborodással utasítjuk vissza a Kölcseyben tanító kollégák aránytalan büntetését. Nincsenek szavaink arra, milyen visszafordíthatatlan károkozásnak vagyunk napról napra tanúi.Együtt erősek vagyunk, kiáltsuk mindannyian: Elég volt!Pedagógus nélkül nincs oktatás, oktatás nélkül nincs jövő

- írják.

6:57
Az óbudai óvodákban hatvanan sztrájkolnak

Pedig az óvodákban sokkal kisebb szokott lenni a hasonló akciók támogatottsága, mint az iskolákban. A PDSZ azt közölte, hogy az Óbudai Egyesített Óvodák tanintézményeiben összesen hatvanan sztrájkolnak szerda délelőtt.

6:44
Az AKG mindkét épülete zárva tart szerdán

Október 5-én az alapítványi fenntartású Alternatív Közgazdasági Gimnázium (AKG) mindkét épülete zárva tart - a tantestület így fejezi ki szolidaritását a sztrájkjogtól megfosztott, valamint az elbocsátott kölcseys tanárokkal.

6:35
Élőlánccal indul a nap

Szerda reggel (egészen pontosan háromnegyed 8-tól) a Keleti pályaudvar és a Széll Kálmán tér között sorakoznak fel a tiltakozó tanárokat támogató szülők és diákok. Kedd estig hetvenegy iskolából csatlakoztak a megmozduláshoz, de az Eduline úgy tudja, hogy például csak a Közgazdasági Politechnikumból 250 szülő csatlakozik majd a megmozduláshoz.

Ez például csak a budai oldal:

Nem ez lesz az egyetlen élőláncos megmozdulás szerda reggel.

Szerveznek egyet a XXI. kerületi Tejút utcában (a Jedlik Ányos Gimnáziumnál), ahova sötét vagy fekete ruhában, Orwell Állatfarmja által ihletett, saját készítésű maszkkal várják a résztvevőket. Részleteket itt találtok.

XVIII. kerületi Karinthy Frigyes Gimnázium oktatói 7:45-től szerveznek akciót a Kossuth téri parkba - a tanárok, diákok, szülők fekete ruhát viselnek majd.

II. kerületi Móricz Zsigmond Gimnázium épülete előtt szervez élőláncot szerda reggel 7:00-7:20 között az iskola diákönkormányzata.

7:30 és 7:55 között a VI. kerületben a Szinyei Merse Pál Gimnázium egyes tanárai, diákjai és a tanulók szülei alkotnak majd élőláncot.

Szintén reggel, 7:30 és 8 között a budapesti Deák Téri Evangélikus Gimnázium jelenlegi és volt diákjai várják teával, kávéval, szendvicsekkel és táblákkal a tanáraikat az iskola épülete előtt, majd itt is lesz egy élőlánc.

Ezek mellett lesz reggel megmozdulás a kőbányai Szent László Gimnázium előtt is, utóbbinál a szülők fognak majd tüntetni.

6:24

A dunakeszi engedetlenkedő tanárok már Ügyfélkapun keresztük kapták meg a figyelmeztetést

Az Eduline úgy tudja, kedd délután a Dunakeszi Radnóti Miklós tanárai közül többen is megkapták a tankerület figyelmeztető levelét - ők hétfőn polgári engedetlenséggel fejezték ki szolidaritásukat a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnáziumból elbocsátott öt pedagógussal.

Csakhogy a Dunakeszi Tankerület vezetőjének kedvét alighanem elvette a személyes átadástól az, ami a budapesti Szent István Gimnáziumban történt, ahol a diákok némán, kockás inget viselve, egymás mellett állva várták a tankerületi vezetőt, aki szintén figyelmeztető levelet adott át több tanárnak. Úgyhogy az ország legjobbjai közé tartozó dunakeszi gimnázium engedetlenkedői már az Ügyfélkapun keresztül kapták meg a tankerület üzenetét.

6:13
Miért sztrájkolnak és tüntetnek a tanárok?

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) hirdetett október 5-re - vagyis az oktatás világnapjára - munkabeszüntetést. Arra kérték az iskolákban és óvodákban dolgozókat, hogy ezen a napon ne dolgozzanak. A szakszervezet kedden este azt közölte, hogy a sztrájkhoz több mint kétszáz intézményből csatlakoztak pedagógusok.

Nemcsak sztrájkkal, hanem polgári engedetlenséggel is sok tanár tiltakozik, a Tanítanék Mozgalom azt közölte, hogy folyamatosan emelkedik azoknak az iskoláknak a száma, ahol pedagógusok megtagadják majd a munkát. Kedd délelőtt még azt írták, hogy 57 iskolából 746 tanár döntött így, de azt is hozzátették, hogy minden egyes fenyegetés hatására újabb iskolákból csatlakoznak hozzájuk.

6:00
Mi lesz ma?

Egymást érik majd a demonstrációk Budapesten és több vidéki városban is. Sok helyen élőlánccal tiltakoznak majd a pedagógusok megfélemlítése ellen, délután hídfoglalás és szolidaritási koncert is lesz.

Itt találjátok a - zavarbaejtően sok - programot: