Több szervezet is reagált a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium öt tanárának elbocsátására. Az Oktatói Hálózat és a két nagy pedagógus-szakszervezet is azt írja, maga a kormány tehet arról, hogy a pedagógusoknak a polgári engedtelenség eszközéhez kellett nyúlniuk.
Az Oktatói Hálózat közleményt adott ki, amelyben szolidaritását fejezte ki a Kölcsey Ferenc Gimnázium elbocsátott tanáraival és azokkal a pedagógusokkal, akiket a polgári engedetlenségi akció miatt fenyeget a tankerület. A nyilatkozatuk a gimnázium előtt hétfő reggel szervezett megmozduláson is elhangzott.
„A leghatározottabban elítéljük a kormányzat 12 éve folytatott katasztrofális oktatáspolitikáját betetéző cinikus és erőszakos eljárást, amivel el akarják fojtani a tanárok tiltakozását. Követeljük az elbocsátott pedagógusok azonnali visszavételét! Követeljük, hogy állítsák vissza a sztrájkjog gyakorlásának normális feltételeit!”
– írják.
A Pedagógusok Szakszervezete is szolidáris az elbocsátott tanárokkal, „az oktatásban dolgozók a tiltakozás eme formáját éppen azért választották, mert a kormány, illetve a parlament korlátozta a sztrájkjogot. A PSZ szerint a sztrájk alapjog” – írták, hozzátéve: minden jogi segítséget megadnak azoknak, akik ezt igénylik.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) levelet küldött a Belső-pesti Tankerületi Központnak. Ebben azt írják, tisztában vannak azzal, hogy a munka megtagadását a munkáltató szankcionálhatja, de ennek arányosnak kell lenni az okozott kárral. „Ez az intézkedés – a jogviszony azonnali megszüntetése – ennek a követelménynek nem felel meg. A kollégák eltávolítása az iskolából sokkal nagyobb mértékben csorbítja a tanulók tanuláshoz való jogát és a tankötelezettség teljesítését, mint a polgári engedetlenség idején elmaradt néhány óra” – áll a levélben.
Hozzáteszik:
„október 15-én lesz egy éve, hogy az oktatási kormányzat azzal alázza az óvodák, iskolák, kollégiumok, szakszolgálatok munkavállalóit, hogy semmibe veszi a követeléseiket és most már tárgyalóasztalhoz sem ül le. Valamint az állam már törvénnyel is akadályozza a pedagógusokat a nyomásgyakorlás végső eszközének - a sztrájknak – gyakorlásában. Ezzel a magatartásával sodorta bele a most eltávolított kollégáinkat, hogy polgári engedetlenséghez folyamodjanak. Mindezeket figyelembe véve a PDSZ követeli a 2022. szeptember 30-án a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium pedagógusainak személyesen kézbesített, közalkalmazotti jogviszonyuk azonnali megszüntetéséről szóló határozatokat haladéktalanul vonja vissza".