2020-ban még a tankönyvrendelések 14 százalékát tették ki a magánkiadók könyvei, 2021-re 12 százalékra esett vissza az arányuk. A tankönyvesek szerint a kormány minden módon száműzni akarja az iskolákból a magánkiadók köteteit.
A Népszava a Tankönyvesek Országos Szakmai Egyesületének (TANOSZ) alelnökét kérdezte a tankönyvhelyzetről. Romankovics András a lapnak elmondta, hogy a hagyományos közismereti tankönyvek – például a magyar, matematika, történelem, biológia, kémia – tankönyvek tekintetében még rosszabb helyzetbe kerültek a magánkiadók, köteteik megrendelési aránya alig néhány százalékra tehető.
A TANOSZ alelnöke szerint jelenleg 21 mozaikos kötet szerepel a hivatalos tankönyvjegyzéken, míg néhány éve 192 volt, a kiadó legjobb éveiben pedig mintegy 400.
A TANOSZ alelnöke szerint az üzenet egyértelmű: "a jelenlegi oktatásirányítás a nyelvkönyveken, valamint a hit- és vallásoktatás tankönyvein kívül minden módon száműzni akarja az iskolákból a több évtizedes tapasztalattal rendelkező, a pedagógusok körében elismert magánkiadók tankönyveit".
2018-ban a megrendelt tankönyvek 68 százaléka volt állami, 32 százaléka magánkiadású, mostanra ez az arány 88-12 százalékra változott – mondta Romankovics András.