Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Több tucat iskolában csütörtökön is folytatódott a pedagógussztrájk: a budapesti Politechnikumban ezen a héten csak a végzősök óráit tartják meg, az Apáczai-gimnáziumban a 650 diák kevesebb mint a fele jelent meg reggel, egy pestújhelyi általános iskolában pedig csak minden harmadik gyereket küldtek be a szülők.
A budapesti Közgazdasági Politechnikum Alternatív Gimnáziumban ezen a héten csak a végzős évfolyamnak tartanak órákat, bár gyermekfelügyelet lesz – erről még a múlt héten értesítették a szülőket. A tanárok döntő többsége a sztrájk mellett döntött, mert bár - áll a Politechnikum oldalán - alapítványi iskolaként sok szempontból „szigetnek” számítanak, azért a magyar oktatási rendszerben működnek ők is.
– A bértábla szerint kapjuk a fizetésünket. – Vonatkozik ránk a NAT és az összes adminisztratív kötelezettség. – Rendkívül nagy a túlterheltségünk. – Érint a vészes pedagógushiány: egyre nehezebben találunk új kollégákat. – Sztrájkolunk az összes pedagógus kollégánkért, akik a fenti problémákon túl gyakran félnek kritikát megfogalmazni, és egy sztrájkban vagy polgári engedetlenségi mozgalomban való részvétellel sokkal többet kockáztatnak, mint mi. – Sztrájkolunk azért, hogy a jövőben minden pedagógus nyugodt légkörben, szakmai elvek mentén, önálló döntéseket hozva végezhesse munkáját és élhető élete legyen. – Sztrájkolunk azért is, mert diákjainknak példát szeretnénk mutatni a felnőtt társadalomban meglévő szolidaritásra, amelynek néhány év múlva ők is részesei lesznek.
- sorolják a problémákat.
Az Illyésben és az Apáczaiban is folytatják a sztrájkot
A budaörsi Illyés Gyula Gimnáziumban, Szakgimnáziumban és Technikumban is folytatják a sztrájkot – bár van néhány diák az épületben, a tanárok nagy része ma sem vette fel a munkát. Ők be is jelentkeztek reggel a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) Facebook-oldalán, az egyik sztrájkoló tanár azt mondta, ma a sztrájk ideje alatt szendvicseket fognak készíteni, és azokat a Nyugatiba vagy a Keletibe viszik, az Ukrajnából menekülő felnőtteknek és gyerekeknek. Szerintük egyébként nem igaz, amit az Emberi Erőforrások Minisztériuma közölt szerda este, hogy a közoktatásban dolgozó pedagógusok mindössze 13 százaléka vett részt a sztrájkban.
Hányan sztrájkoltak szerdán?
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szerda este azt közölte, szerdán a pedagógusok 13 százaléka vett részt a sztrájkban - azt is hozzátették, hogy ez elmarad a januári kétórás figyelmeztető sztrájk 17 százalékos részvételi arányától. Ebben az arányban azonban nincsenek benne azok a tanárok, akik nem a sztrájkhoz csatlakoztak, hanem polgári engedetlenségi akciót kezdtek, ahogy azok az iskolák sem, ahol rendkívüli tanítási szünetet rendeltek el a sztrájk napjaira.
Az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnáziumban és Kollégiumban is folytatják a sztrájkot, a tantestület legalább fele részt vesz a munkabeszüntetésben. A PDSZ élő bejelentkezésében az egyik sztrájkoló tanár azt mondta, nem tíz-húsz százalékos béremelésre lenne szükség, hanem azonnali, jóval komolyabb fizetésemelésre. „Kiváló tanárok, fantasztikus potenciállal rendelkező tanárok döntenek úgy, hogy elhagyják ezt a pályát” – mondta az Apáczai másik tanára. A gimnáziumban körülbelül 640 diák tanul, kevesebb mint a fele ment be csütörtökön az iskolába. „Volt olyan osztály, ahol tegnap egy gyerek volt, máshová senki sem ment be” – tették hozzá.
A XVI. kerület legnagyobb oktatási intézményében is kevés a diák. A Táncsics Mihály Általános Iskola és Gimnázium harminc pedagógusa csütörtökön is folytatta a határozatlan időre meghirdetett sztrájkot. Összesen 424 család - a felsősök és a gimnazisták 76 százaléka -, nem küldte iskolába a gyermekét, így fejezték ki szolidaritásukat.
Általános iskolákban is sztrájkolnak
Több budapesti és vidéki általános iskolában is folytatják a sztrájkot a pedagógusok. Így döntött például a tantestület egy része a IX. Kerületi Molnár Ferenc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolában, ahol a tanárok és tanítók megmozdulását a szülői közösség 182 tagja is támogatja. „Sztrájkkal fejezzük ki elégedetlenségünket a közoktatás jelenlegi állapota, az alacsony pedagógusbérek és a társadalmi megbecsültség hiánya miatt” – írták az Eduline-nak.
Óbudán, a Kerék Általános Iskola és Gimnázium tizenkilenc pedagógusa sztrájkol, huszonhét kollégájuk szolidaritási nyilatkozatot írt alá, 107 szülő pedig támogató nyilatkozatot. Az iskola egyik tanára az Eduline-nal azt közölte, „az oktatás válságos állapota miatt” döntöttek a munkabeszüntetés mellett. A Kispesti Pannónia Általános Iskolában tizennégy tanár csütörtökön és pénteken is sztrájkol, a II. kerületi Klebelsberg Kuno Általános Iskolában és Gimnáziumban szerdán huszonhatan, ma huszonhárman nem vették fel a munkát, és – írták az Eduline-nak – „folytatják”. A Pestújhelyi Általános Iskola huszonkét pedagógusából tizenketten kezdtek polgári engedetlenségi akcióba, a diákok 28,8 százaléka volt jelen.