Online oktatás ide vagy oda, egyáltalán nem biztos, hogy a diákok magabiztosan tudják használni a digitális eszközöket.
Egy néhány hónapja publikált metaelemzés kutatói arra jutottak, hogy szülőként és tanárként is hiba azt feltételeznünk, hogy a gyerekek maguktól megtanulják, hogyan kell jól boldogulni a digitális térben - írja közleményében a Logischool.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy például nagyon jól mozognak a TikTok-on, de a házi feladat megírásához nem tudnak hatékonyan keresni a Google-ön,
vagy ügyesen kijátsszák a gyerekzár biztonsági beállítását, de nincsenek tisztában az internetes zaklatás veszélyeivel - írják a szakértők. A kutatók és az oktatási szakértők is arra figyelmeztetnek, hogy ne vegyük magától értetődőnek azt, hogy a diákok tudatosan használják a digitális eszközöket.
A tanulás és a fejlődés elengedhetetlen
Norvégiában a gyerekek például tableten is tanulhatnak könyvek helyett, Ausztráliában és Svédországban pedig egyre több iskolában támogatják, hogy a diákok aktívan részt vegyenek az iskolát érintő mindennapos döntésekben. Mindeközben Magyarországon - néhány kivételtől eltekintve - az iskolák jelentős részében még várat magára a digitális forradalom.