A szakszervezeteknél, a diákoknál és a szülőknél is betelt a pohár: a következő napokban több esemény és országos tüntetés is lesz többek között az alacsony tanári bérek, a pedagógusok és a diákok munkaterhei, a hatévesen kötelező beiskolázás és a szakoktatók státuszának változása miatt.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ), az iskolaérettségi vizsgálatok változása ellen folyamatosan tiltakozó Szülői Hang és az I stand with CEU több másik szervezettel együtt november 29-től három napos kitelepülést a Kossuth térre. A Facebook-esemény szerint egy éve, hogy eldőlt, a CEU-nak mennie kell Magyarországról, az oktatás problémái viszont itt maradtak.
A "térfoglalás" során lesz kiállítás az elmúlt tíz év oktatási intézkedéseiről, előadások és beszélgetések, de diszkó is. Pénteken 17 órától a PDSZ fényfestést szervez az Agrárminisztérium Kossuth tér felőli falára a Ne dolgozz ingyen! elnevezésű kampányukhoz kapcsolódóan. November 29-én nemcsak az oktatás, hanem a klímavédelem is újra utcára viszi az embereket: erről itt olvashattok.
November 30-án, szombaton pedig a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) szervezésében országos tüntetés lesz: a demonstrálók délben a Magyar Tudományos Akadémia előtt gyülekeznek, ahonnan a Kossuth térre vonulnak át. Itt kezdődnek a beszédek 14 órakor. A tüntetéshez csatlakozott a PDSZ, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) és a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) is.
A PSZ csütörtöki közleményében azt írta: az oktatási kormányzattal folytatott tárgyalásai csaknem egy év alatt sem vezettek eredményre a béremelésről és a tanárok óraszámának csökkentéséről. A PSZ a magyar közoktatás napjáig (november 22-éig) adott határidőt a kormánynak követelései teljesítésére. A kormány nem hozott döntést, ezért elkerülhetetlen a tüntetés. A PSZ azt kéri: a résztvevők az oktatás drámai helyzetéhez illően hozzanak magukkal fekete esernyőt. A szakszervezet felmérése szerint egyébként egy átlagos pedagógus hetente 56 órát dolgozik.
Ha a mostani tiltakozások nem vezetnek eredményre, januárra sztrájkot is kilátásba helyeztek, ami alatt sok helyen a gyerekekre sem felügyelnének. A szakszervezetek, a diákok és a szülők által felsorolt problémákról és változásokról itt írtunk részletesen:
Péntekig várja a kormány döntését a Pedagógusok Szakszervezete a béremelésre és óraszámcsökkentésre vonatkozó javaslatukról. Tüntetés már biztosan lesz november végén, amit - ha később sem változik semmi - januárban országos sztrájk követhet. A tanárok a szakoktatók közalkalmazotti státuszának megtartását és a hat évesen kötelező beiskolázás visszavonását is követelik.
Ha szeretnéd megkapni legfrissebb cikkeinket az érettségiről, az egyetemi-főiskolai és a középiskolai felvételiről, ha érdekelnek a felsőoktatás, a közoktatás, a nyelvoktatás és a felnőttképzés legfontosabb változásai, iratkozz fel hírleveleinkre.
|