A szakképzési átalakítások lobbistája szerint még előnyünk is van, annyira jól megy minden.
Alig akad valaki az oktatási szektorban, aki ne tudná, hogy a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara vezetője, Parragh László járta ki a kormánynál a szakképzés jelenleg látható átalakítását. Az elnök ezúttal a göteborgi EuroSkills európai fiatal szakmunkások versenyének bejárását követően nyilatkozott pozitívan a magyar helyzetről, miközben a korábban bemutatott felméréseik is azt mutatják, hogy akad azért porbléma:
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) már a 7. osztályosoknál szeretne képet kapni arról, hogy milyen pályaválasztás előtt állnak a diákok, illetve annak minden körülményéről. Mint kiderült, bár többen szeretnének magasabbra jutni, mint szüleik, mégis az ő helyzetük a meghatározó. Akinek munkás szülei vannak, nagy eséllyel ő is egy üzemben köt ki.
Parragh úgy látja, hogy Közép-Európában Magyarország szerencsés pillanatban van, a magyar közgondolkodás, a politika, az oktatási szakma szerinte megértette a szakképzés jelentőségét, ami versenyelőnyt jelent. Magyarország a szakmai vitát a szakképzésről korábban lefolytatta, előbb kezdte a szakképzési rendszert átalakítani, mint a térség többi országa, és az ebből adódó előnnyel élni kell - fejtette ki, ezzel áttételesen saját elképzeléseit dicsérve.
Az elnök szerint a göteborgi versenyen nagyon erős a mezőny, és látható, hogy a szakképzésben új területek, szakmák jelennek meg, megszűnik a felsőoktatás és a szakképzés közötti merev határ. A versenyen is látható robotika már felsőoktatási szintet követel, például egy villanyszerelőnek is értenie kell a számítástechnikához, a programozáshoz, a robottechnikához - jegyezte meg.
Az EuroSkills versenyt a kamara színvonalasan meg tudja szervezni 2018-ban, ehhez adott a tudás és az anyagi forrás - tette hozzá. A göteborgi EuroSkills versenyen 35 szakmában 28 országból mintegy 500 fiatal szakmunkás indult, köztük 16 magyar 14 szakmában - ápolás, bútorasztalos, épületasztalos, festő, fodrász, hegesztő, informatika, kőműves, mechatronika, pincér, szakács, szépségápoló, villanyszerelő, virágkötő - méretteti meg magát.
Újszerű gondolatok a kötelező gimnáziumi felvételi kapcsán az államtitkártól. Palkovics László oktatási államtatikárnak az ATV-ben tették fel a kérdést szerda este (6:35-től indul), hogy a kormány a gimnáziumi felvételi esetleges bevezetésével az-e a cél, hogy szűkítsék a gimnáziumba bejutók körét, így a szakképzés felé terelve a diákokat.