Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Miért hívják finomfőzeléknek a finomfőzeléket, mit esznek csütörtökönként a finn diákok, és miért olyan rossz a menzamenü?
Ezért finom a finomfőzelék
A tipikus menzás étel. Van, aki szerint a finomfőzeléket csak azért nevezték el így, hogy megtévesszék a gyerekeket, mások szerint a "finom főzelék" szókapcsolat tagjai olvadtak össze (pedig aki evett már menzás finomfőzeléket, az pontosan tudja, hogy az minden, csak nem finom).
Két hihetőbb magyarázatot is adunk: a sárgarépa, a karalábé és a zöldborsó is édeskés zöldség, ráadásul ezeket a hozzávalókat apróra - vagyis finomra - vágják főzés előtt.
A konyhásnénik cipőjének titka
Elöl és hátul nyitott, lábszárközépig érő, fűzős cipő - alias konyhásnéni-cipő. Mindenki ilyet hordott, nem véletlenül: a fűzős cipő jól tartja a bokát, a két-három centis sarok miatt később fárad el a láb (elvileg ez az ideális sarokmagasság), a nyitott részek miatt pedig még szellőzik is.
Ezért (is) rossz a menzakaja
Egy óvodás napi háromszori étkezését 312 forintból kell megoldani, a kollégisták naponta 680 forintból laknak jól, a középiskolások ebédjét pedig 276 forintból kell kihozni. Minél olcsóbb a menza, annál jobban kell spórolni az alapanyagokon. Mit esznek a diákok szeptembertől? Itt olvashatjátok el összefoglalónkat.
Van, ahol rizsgolyó a menü
Finnországban a csütörtök a zöldborsóleves és a palacsinta napja, az olaszoknál nem ritka, hogy bioételek kerülnek a tányérokra, a francia és japán iskolákban pedig külön dietetikus van, aki azon dolgozik, hogy egészséges legyen a menzamenü.
A távol-keleti országokban gyakran rizsből készülnek az ételek, például hagyományos rizsgolyót kapnak a diákok, akik rengeteg zöldséget esznek. A svédeknél is szem előtt tartják az egészséges táplálkozást, minden étkezdében kötelező a salátapult, és még azt is előírják, mi mindent kell kínálni: legalább hétféle zöldséget és kétféle gyümölcsöt, és az sem mindegy, hogy a rostos, illetve a magas C-vitamin-tartalmú zöldségek milyen arányban szerepelnek.
Az Egyesült Államokban kevésbé rózsás a helyzet, a diákok elhízásáért nemcsak a gyorséttermek, hanem a szinte ugyanolyan ételeket kínáló iskolai menzák is felelősek. Pizza, hamburger, sült krumpli és hagymakarikák, az egészség jegyében pedig egy kis kukorica - ehhez hasonló menüvel találkoznak az amerikai diákok. Nem csoda, hogy a first lady hadjáratot indított az egészségtelen menzakaják ellen. Nem akar a menzákon több sültkrumplit és pizzát látni Michelle Obama.
Répás zsömle és társai
Nemrég egy dunakeszi általános iskola első osztályosainak adtak répás zsömlét, ami kicsapta a biztosítékot egy szülőnél, a kép pedig bejárta az internetet. Az ügyet végül kivizsgálták, és kiderült, hogy a répát lereszelve kellett volna a vajkrémbe keverni, és a pritaminpaprikát is kifelejtették.