Elhatárolódott a Nagyszőlősi járás közoktatási osztálya annak a tanfelügyelőnek a nacionalista kijelentéseitől, aki a Salánki Mikes Kelemen Középiskolában azt követelte a magyar pedagógusoktól, hogy ukránul írják az osztálysarkot, mivel „ukrán kenyeret esznek” – írta csütörtökön megjelent számában a beregszászi Kárpátalja című hetilap.
A kárpátaljai magyar pedagógusok körében nagy felháborodást kiváltó esetnek utánajáró hetilap szerint a salánki iskola tanárai a történteket azért is felháborítónak tartják, mivel a sértő kijelentések olyan tanintézetben hangoztak el, amely magyarországi és ausztriai magyar alapítványok támogatásával, valamint anyaországi segítséggel épült, mert az ukrán állam nem tudott új iskolát emelni a balesetveszélyessé vált régi helyett.
Az orgánum által megkérdezett Vaszil Beleny, a járási közoktatási osztály vezetője elmondta: nem bocsáthatók el a pedagógusokat olyan indoklással, hogy nem beszélik tökéletesen az államnyelvet, az osztálysarok pedig nem számít iskolai dokumentumnak, ezért azt a magyar tannyelvű osztályokban az oktatás nyelvén vezethetik. Szerinte a lényeg az, hogy a gyermekek értsék, mi van rá felírva.
Barta József, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) nagyszőlősi középszintű szervezetének elnöke, egyben a nagyszőlősi járási tanács (közgyűlés) oktatási bizottságának vezetője a lapnak kifejtette: megnyugtató számomra, hogy a járási közoktatási osztály vezetője a konkrét ügyben és a nemzetiségi kisebbségek nyelvhasználatának kérdésében a törvényesség oldalán áll.
A cikk szerint a magát nacionalista kijelentésekre ragadtató tanfelügyelőnek minimum bocsánatot kellene kérnie a salánki magyar tanároktól és több nagyszőlősi járási magyar iskolától is, ahol hasonló kijelentéseket tett, jóllehet azokban nem akadtak bátor tanárok, akik ellent mertek volna mondani neki.
MTI