szerző:
Eduline

Kétnapos késéssel, egy viszontagságos utat követően, mintegy dacból hozta el két magyar középiskolás, Sugár Krisztina és Simon Dávid Szabolcs a második helyet és egy különdíjat az Intel ISEF Nemzetközi Tudományos és Innovációs Versenyről. A megmérettetésen 59 ország több mint 1600 diákja indult.

„Vasárnap indultunk Budapestről és ahelyett, hogy két átszállással érkeztünk volna meg San Joséba, a verseny helyszínére, kétnapos külön utazásra indultunk, az akkor még tartó vulkáni hamu okozta problémák miatt. Itthonról Münchenbe utaztunk, ott kellett volna átszállnunk, de amikor landoltunk már bejelentették a légtérzárat, és nem tudtunk továbbmenni. Végül kerülőúton, két és fél nap alatt jutottunk el a megmérettetésre. Amikor odaértünk, az volt bennünk, hogy ennyi kínlódás után, muszáj lesz valamit ” – emlékezett vissza, immár itthonról Sugár Krisztina.

Kriszti és Dávid az Intel ISEF Nemzetközi Tudományos és Innovációs Versenyen elért második helyezésével beállt Rátai Dániellel és Spohn Mártonnal együtt azon magyarok sorába, akikről kisbolygót neveznek el – ez ugyanis az egyik díja a versenynek. A két diák különdíjként pedig idén augusztusban részt vehet a CAST (China Association for Science and Technology) fiataloknak szóló tudományos és innovációs versenyén Kínában.

A Szent Margit Gimnázium végzős tanulói, az elismerést a Hulladékhő Pumpa projekttel érte el, amelynek ötlete akkor merült fel, amikor Kriszti laptopjával nem stimmelt valami.

„Egyszer rossz volt a laptopom, ami miatt nagyon melegedett és mondhatni majdnem megégetett. Ennek kapcsán kezdtünk el Dáviddal azon gondolkodni, hogyan lehetne a hőleadási problémát megoldaniű” – mesélte a fiatal lány. A szerkezet egyébként egy úgynevezett Stirling-motor segítségével, a számítógép által termelt hőt környezetbarát módon újrahasznosítja. A rendszer nem vesz fel áramot: a számítógép processzora által leadott hővel dolgozik. A megalkotott rendszer alkalmazásával két ventilátor üzemeltetését váltják ki.

eduline: Azért lássuk be, ez a terület nem mondható túl lányosnak. Miért a számítógépek világa érdekel?

Sugár Krisztina: Igazából nem tudom megmondani, hogy miért. Régóta érdekelnek a műszaki dolgok. Már kislányként sem csak a babázás foglalkoztatott, voltak babáim, de mellettük szerettem a dolgokat szétszerelni is. Annak ellenére, hogy ez a terület érdekel, nem mondanám magam fiús lánynak. Vonz a modern technika, a high-tech dolgok, de nem vagyok olyan, aki autókat nézeget, ahelyett, hogy ruhákat vásárolna. Mindkét irányvonalnak megvan a helye az életemben. Egyébként a versenyt is egy lány nyerte meg.

eduline: Ő mivel nyert?

S.K.: A győztes egy texasi lány lett. Számomra megdöbbentő, hogy az első helyezett találmányt egy 15 éves lány alkotta meg. Ő egy fényérzékenyítő anyagot, úgynevezett fotoszenzibilizátort fejlesztett ki, amelyet a rákos megbetegedéseknél alkalmazott fotodinamikus terápiánál tudnak használni. A kezelés alkalmazása során a kóros szöveteket pusztítják el úgy, hogy a fotoszenzibilizátor segítségével aktiválják a szükséges gyógyszereket.
 
eduline: Milyen terveitek vannak ezzel a találmánnyal?

S.K.: Először mindenképpen szabadalmaztatni szeretnénk. Több ötlet is felmerült bennünk, hogy hogyan lehetne tovább fejleszteni a rendszert, például laptopba beletenni, illetve más olyan gépeknél alkalmazni, amelyek hőt adnak le – mesélte Krisztina, aki egyébként, mint mondja, a kisebb problémákat megoldja a saját számítógépén, de azért néha a fiúk segítségére is szüksége van, mert nem biztos abban, hogy jót tenne, ha elkezdené egyedül bütykölni a gépet.

eduline: Végzős vagy. Hova mész tovább?

S.K.: A Műszaki Egyetemre jelentkeztem, első helyen műszaki menedzsernek, emellett pedig építőmérnöknek. Széles az érdeklődési köröm, és a műszaki menedzser szakot azért tartottam jónak, mert nem csak mérnök lehetek, hanem több mindennel tudok foglalkozni.



eduline