szerző:
Eduline

Noha az írásbeli érettségi nagy részén már túlestél, a java csak most jön, hiszen a számonkérés már nem papíron történik: verbálisan is elő kell adnod, valamint meg is kell védened a tudásod. A legtöbb ember az ilyen helyzetekben nagyfokú szorongást és nyugtalanságot tapasztal – nem véletlenül, hiszen a stressz bizonyos mennyiségben motiváló hatású lehet, amire a legnagyobb szükség ilyen helyzetekben van, ám nem szabad hagyni, hogy elszaladjon velünk a ló. A legjobb módszer erre a szervezettség. Azok pedig, akik mégis leblokkolnak, jobban teszik, ha elsajátítanak néhány stresszoldó technikát. Ebben segítünk!

A stresszhelyzetre adott válaszaink különbözőek, hiszen mindannyiunknál eltérő mértékű feszültség és szorongás szükséges ahhoz, hogy megküzdjünk az adott problémával: van, aki jól tud gazdálkodni az energiáival, mások viszont csődöt mondanak. Ugyanabban a helyzetben az egyik ember reménytelenséget, folyamatos feszültséget, a másik pozitív izgalmat, kihívást él át. Utóbbiak vannak könnyebb helyzetben, lássuk, mit tehetnek a vizsgadrukktól szenvedők:

Hogyan csökkentsd a stressz mértékét
Ne fogyassz túl sok teát, kávét, sem szénsavas üdítő italt; a koffeintől nem fogsz tisztán gondolkozni. Étkezz egészségesen és rendszeresen, a megfelelő tápláléknak csak előnye lehet. Tartózkodj a teljesítményfokozó szerektől. A stressz fizikai tüneteiért az adrenalin felelős, amely nélkülözhetetlen a szervezet „küzdj vagy menekülj” reakciójához. Ha a krónikus stressz miatt túltermelődik, kellemetlen állapotot idézhet elő, ahelyett, hogy bármilyen hasznot hozna. A rendszeres mozgással azonban elhasználható a többlet. Ráadásul egyéb tünetek is csökkenek, mint például a heves szívverés, a túllégzés, és az izomfeszültség. Napi gyakorisággal felturbózza az energiaszintet, és kitisztítja a fejet. Fél óra intenzív sétával már csodákat lehet elérni. Amennyiben több időd is van, a jóga, a tai chi, valamint a relaxációs technikák is sokat segíthetnek. Általuk nyugalomban, kiegyensúlyozottságban, koncentrációs szintemelkedésben és pihentető alvásban lesz részed. Fontos, hogy lefekvés előtt egy órával hagyd abba a tanulást, és lazíts – így reggel frissen és pihenten ébredsz. Alkalmazkodj a biológiai órádhoz. És ne feledd, a hajnali alvás a legpihentetőbb – pláne vizsgák előtt.

Relaxációs technikák
Gyakorold minden izomcsoportod megfeszítését és ellazítását. Kezd a lábujjaiddal. Szorítsd össze őket, és tartsd így néhány másodpercig, koncentrálj az érzésre. Aztán lassan és fokozatosan lazítsd el. Menj végig minden testrészeden, egészen a homlokodig: ráncold össze a szemöldököd, és lassan simítsd ki. Mindeközben mélyen és egyenletesen lélegezz. Gondolj arra, hogy egy tengerparton fekszel, és nézed a hullámokat. A „látottakat” hangold a légzésedhez, amikor beszívod a levegőt, a hullámok felgyűrűznek, kilégzésnél pedig a partot érnek.

Az emberek egyik fele vizuális, a másik verbális gondolkodó. Aki inkább az utóbbi csoportba tartozik, annak a nyelv és torokizmai végeznek apró mozgást, a képies gondolkodásúaknak pedig a szemük mozog, mikor lehunyják. A verbális típusúak koncentráljanak a nyak izmainak lazítására, míg a vizuálisak félig lecsukott szemmel nézzenek egy pontot maguk előtt. Rövid idő elteltével érdemes behunyt szemekkel egy képzeletbeli ponton tartani a tekintetet.

Tippek a felkészüléshez
- Készíts egy áttekintést, miből kell készülnöd, és minden tárgyat ossz kezelhető részekre. Készíts címsorokat, rendelj hozzájuk időegységet.
- Kezdd el a felkészülést, és mindenre csak annyi időt szánj, amennyit megadtál.
- két blokk között tarts szünetet.
- Próbálj ki különböző tanulási technikákat, és alkalmazd, amelyik a leginkább passzol hozzád.
- Ne csak tanulj, csinálj úgy, mintha már vizsgáznál, és próbáld ki, vissza tudod-e adni a tanultakat.
- Gyakorold időkorláttal.
- Vond be barátaidat a tanulásba, sokat segíthetnek.

Általános útmutató
- Higgy magadban. Ha nem lenne elég eszed, el sem jutottál volna idáig. Ha rendesen fel is készültél, nincs miért aggódnod.
- Legyél realista. A siker jó érzés, de tartsd a dolgokat egyensúlyban. Ha elérhetetlen célokat tűzöl ki magad elé, csak is csalódás érhet. Tűzd azt ki magad elé, hogy a lehető legtöbbet megteszel, ami tőled telik, és nem amit a szüleid, tanáraid elvárnak. Tudatosítsd magadban, hogy senki sem lehet tökéletes, mindig és mindenütt.
- Tegyél meg mindent a feladat megoldása érdekében. Ha elakadsz, kérd meg a tanárodat, hogy segítsen.
- Ne fojts el semmit. A tudat, hogy valaki bízik benned és támogatni fog, bármi is történik, sokat enyhít a szorongásodon.
- Nézd felülről az egészet. A vizsgák valóban a legfontosabbak jelenleg, de a teljes életedet nézve csupán egy apró része annak.
- Mégis úgy tűnik, semmi sem segít? Ez elképzelhető, hiszen sokan a legnagyobb erőfeszítéseik ellenére is egyre idegesebbé válnak, ahogyan közeledik a dátum. Ez nemcsak ártalmas, hanem ördögi körben tart. Hogy ezt megakadályozd, kapcsolj ki teljesen. A háziorvos felírhat bizonyos készítményeket, amely segít megnyugodni és csökkenti a szorongást anélkül, hogy álmosítanának. Ne a nagyi nyugtatóit vedd be, csak orvosi ellenőrzéssel szedj bármit is. Vannak recept nélkül kapható gyógyhatású készítmények is, az orbáncfű vagy a macskagyökér kifejezetten hatékonyak!

A nagy napon
- Előző éjszaka már ne tanulj!
- Tudd meg pontosan, hol, melyik teremben, mikor lesz az adott számonkérés.
- Adj elég időt magadnak, hogy pontosan odaérkezz.
- Vigyél magaddal minden szükséges eszközt, felszerelést.
- Ne adagold túl a kávét, tartózkodj a nikotintól, és a koffein tartalmú üdítőktől.
- Alkalmazd a begyakorlott relaxációs technikádat.
- Ne idegesítsétek egymást azzal, ki, mit fog tenni, ha nem sikerül az érettségi.