Sokszor a zsíroskenyéren múlik a gyerek jövője - mondják a pedagógusok. Egyre több ugyanis az olyan diák, akinek nem a tanulással, hanem az éhséggel kell megküzdenie. A szegény családból származó tehetséges diákok ezért választanak lakóhelyükhöz közeli intézményt. Így nem kell az utazási és az étkezési költséggel számolniuk.
A taszári iskolában a nyolcadikosok a II. világháborúról tanulnak.
- A japánok megtámadták Amerikát...
Szerencsére ennyire nem vészes a helyzet. A gyerekek szociális helyzete azonban sokat romlott az elmúlt öt évben - mondja az igazgató. A környéken sok a munkanélküli és a családtámogatási rendszer sem megfelelő, tette hozzá. Az iskola ugyanis nem vonhatja le a segélyből az étkeztetés árát.
A szegénység azonban nincs összefüggésben a képességekkel. Ennek ellenére sokan azért választanak szakképző iskolát, mert ott hamarabb végeznek, mint a gimnáziumban. Így hamarabb állhatnak munkába.
- Volt személyes példám, hogy valóban úgy kellett rábeszélni egy-két tanulót, hogy válasszák az érettségit adó szakközépiskolát, mert olyan volt a tanulmányi eredményük - meséli Horváth Zoltán igazgató.
A Klebelsberg Kollégium most üres. A gyerekek hazautaztak. Az igazgató azt mondja: sokan szívesebben maradnának a hétvégére is. Itt legalább kapnak enni. Az étkezés havonta 12 ezer forintba kerül. A rászorulók azonban féláron kapják. Sokuknak ennek kifizetése is nehézséget okoz. Volt olyan diák, aki ezt fél évig nem tudta megtenni. Helyette az igazgató állta az ebédjét. A tanuló hétvégén egy cukrászatban vállalt munkát, hogy ezt visszafizesse.
...
forrás: kapos.hu
A teljes cikk elolvasható itt