Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
A 11 éves Alma Deutscher első operájának premierjére készül, a Hamupipőkét csütörtök este mutatják be egy kis bécsi kastélyban.
A Hamupipőke (Cinderella) Alma első nagyoperája. A brit kislány hetek óta Bécsben próbálja művét az énekesekkel és a zenészekkel. A csodagyereknek tartott Alma nemcsak zenét szerez, de hegedül és zongorázik is. Volt, aki Mozarthoz hasonlította, ám a kislány szerint "unalmas lenne kis Mozartnak lenni, sokkal érdekesebb Almának lenni".
Alma nem ragaszkodott Hamupipőke eredeti történetéhez: az ő hősnője zenész, mint saját maga. "Nem akartam, hogy Hamupipőke egy helyes lány legyen, aki takarít és tartja a száját. Azt akartam, hogy okos legyen. És zeneszerző" - mondta a kislány a dpa hírügynökségnek.
Az átdolgozott történetben a gonosz mostoha egy operatársulat vezetője, a herceg költő, a mostohanővérek beképzelt primadonnák, akik bonyolult áriákat énekelnek.
Alma édesapja, Guy Deutscher izraeli nyelvész elmesélte, hogy lánya már kétéves korában tökéletesen énekelte a hallott dallamokat. "Nagyon korán feltűnt, hogy egészen különleges a viszonya a zenéhez" - emlékezett vissza.
Alma négyéves volt, amikor első dallamait szerezte. Apja ekkor Oxfordban tanított. Elkezdett kérdezősködni olyan tanár után, aki a lányát tanította volna. "Természetesen mindenki kinevetett" - tette hozzá.
Most hetente egyszer, videón keresztül oktatja egy svájci tanár, aki egy száz évvel ezelőtt népszerű olasz módszerrel játékosan vezeti be a zeneszerzés világába. Ezen kívül Jörg Widmann német komponista és klarinétos foglalkozik vele.
A kislány egyébként magántanuló - bár ötéves korában szülei beíratták iskolába, ő unatkozott az órákon, és egyáltalán nem érezte jól magát.
A Hamupipőkét rövidebb formában, kamaraoperaként már tavaly bemutatták Izraelben, ám a bécsi premierhez Alma újabb részekkel gazdagította művét és teljes zenekarra hangszerelte át. A darabot Dominik Am Zehnhoff-Söns német rendező állította színpadra. Alma az énekesekkel dolgozik a próbákon, a zongoránál ül, testvére, Helen lapozza a kottát. A bemutató egy kis bécsi kastély, a Casino Baumgarten rendezvénytermében lesz csütörtökön.