szerző:
Eduline

A nyugdíjazások mellett több mint hatvan dolgozónak kell távoznia a Pécsi Tudományegyetemről az állami támogatás és a hallgatói létszám csökkenése miatt. Egy kormányzati előterjesztés alapján 17 milliárdot költene a kormány külföldi hallgatók tanulmányainak finanszírozására. Megnéztük, mennyi esélye van a magyar egyetemeknek, hogy bekerüljenek a világ 200 legjobbja közé, és azt is, hogy milyen lesz a 2014-ben megalakuló pedagóguskar. Heti összefoglaló.

Leépítés a Pécsi Tudományegyetemen

Több mint hatvan dolgozót bocsát el a Pécsi Tudományegyetem. Az egyetem szerint az intézkedésre az ismétlődő és vissza nem pótolt zárolások, az állami támogatás és a hallgatói létszám csökkenése miatt van szükség. Az egyetem állami támogatása az elmúlt öt évben csaknem felére csökkent. A részleteket itt olvashatjátok.

17 milliárd külföldi hallgatók tanulmányaira

2018-ig több mint 17 milliárd forintot költ a kormány külföldi hallgatók magyarországi tanulmányaira. Azt, hogy melyik országgal kötnek szerződést, a "hosszú távú gazdaságpolitikai célok" és az "aktuális külgazdasági igények" határozzák meg - derül ki az eduline birtokába került május végi előterjesztésből, amelyet az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Külügyminisztérium készített. Cikkünket itt találjátok. Cserébe a partnerországokba magyar hallgatók mehetnének: erről itt olvashattok.

Magyar egyetemek a világrangsorokban

A legutóbbi felsőoktatási stratégia alapján 2020-ra a világ 200 legjobb felsőoktatási intézménye közé kell kerülnie a "nemzeti tudományegyetemeknek", többek között az ELTE-nek, a pécsi, a debreceni és a szegedi egyetemnek. Hol állunk most a világrangsorokban? Mi van a külföldi egyetemeknek, ami a magyarországiaknak nincs? Cikkünket itt olvashatjátok.

Ilyen lesz a kötelező pedagóguskar

Megszavazta az Országgyűlés a Nemzeti Pedagógus Kar létrehozásáról szóló törvénymódosítást: A 2014-ben megalakuló testületnek minden, az állami és önkormányzati iskolákban dolgozó tanár automatikusan a tagja lesz. A legfontosabb tudnivalókat itt találjátok.

Kevesebben tanulhatnak nappali OKJ-s tanfolyamon

Szeptembertől a korábbi 22 helyett 21 éves korig lehet ingyenes, nappali OKJ-s képzésen részt venni: az első szakképesítés megszerzéséért esti vagy levelező munkarendben továbbra sem kell majd fizetni. A tanfolyami oktatás hosszabb és drágább lesz: a változásokról részletesen itt olvashattok.

Ennyibe kerül a jogosítvány

Több mint 32 ezer forintot kell fizetni, ha B kategóriás jogosítványt szeretnétek szerezni: ebben a tanfolyamok árai még nincsenek benne. A részleteket itt találjátok. Többször módosultak a KRESZ és a jogosítványszerzés szabályai 2011 óta: összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat. Cikkünket itt olvashatjátok.

Ilyen az ECL nyelvvizsga

Cikksorozatunkban megnézzük, milyen feladatokra számíthattok a legnépszerűbb nyelvvizsgákon, mennyibe kerül a vizsga, és milyen nyelvek közül választhattok. A harmadik részben az ECL nyelvvizsgáról olvashattok: cikkünket itt találjátok.