szerző:
Unyatyinszki György

Hosszú huzavona és tiltakozások után az idei tanévet már a Szent István Egyetem berkein belül kezdte meg a Corvinus egykori budai központja. A beolvasztás azonban távolról sem gördülékeny, az oktatók katasztrófát emlegetnek, hiszen egymást sem tudják felhívni hónapok óta. Tőzsér János rektor viszont több problémáért a tiltakozókat teszi felelőssé.

Egyetemi tanárokkal szórakoznak!

- hangzik el félhangosan egy folyosói zaklatott beszélgetés során a Budai Campus épületénél, ahol csütörtökön a Szent István Egyetem szervezett alkalmazottai számára tájékoztató fórumot. A Corvinus egykori budai képzőhelyét, ahol az agrártudományi és tájépítészi képzés zajlott a kormány egy "racionalizálás" keretében a Szent István Egyetem alá szervezett át.

Korábban a két egyetem versenyzett a hallgatókért, a két műhely szakmailag is igyekezte egymást felülmúlni - egészséges versenyben. Azonban a kormány úgy ítélte meg, hogy egy képzőhelyen a költséghatékonyság jobban érvényesülhet, így a Corvinusnak le kellett mondania hosszú vita után a budai műhelyről, több ezer hallgatóról és oktatóiról, épületekről és mintagazdaságokról - az egyetem oktatói és hallgatói egységesen tiltakoztak először a tervek, majd a döntés ellen.

Tiltakozás 2015-ben a Corvinusról való leválasztása ellen.

A tájékoztatón az egyetem teljes vezérkara, valamint a Budai Campus szakmai vezetői is képviselték magukat. Tőzsér János rektor a Tények és tervek 2016 című előadásában az összeolvadás egyes indokait, jelenlegi állapotát és a kijelölt célokat mutatta be. Biztos forrásból úgy értesültünk, hogy a K-épület díszterme csaknem teljesen megtelt az érdeklődő oktatókkal, akikkel a rektor igyekezett kötetlenül, "lazán" kommunikálni - mint később kiderült, inkább kevesebb sikerrel.

Tőzsér ugyanis a pozitív jövőkép felvázolása mellett folyamatos kiszólásokat és megjegyzéseket tett a budaiakra, akik ellenezték az összeolvadást. Mint hangsúlyozta, azért kell mindenképp konszenzusra jutni, mert több mint kétezer munkavállaló állása a tét - ezzel megadva az előadás alaphangulatát. A SZIE egykori hallgatói létszáma 35 ezer volt, mely az összeolvadás idejére 14 ezerre apadt, a Budai Campusszal kiegészülve is "csak" 18 ezer hallgatójuk van, a rektor az elsőévesek jelentősen megcsappant számában látja a problémát.

Nézzen mindenki magába!

- utalt teljesen egyértelműen a rektor a budai tiltakozókra, miszerint a tiltakozás rossz reklámja miatt maradtak el a jelentkezések. A tavaly tiltakozó hallgatók viszont attól tartottak, hogy a Corvinus név elvesztése jelent komoly veszteséget. A tavalyi tiltakozók a megfelelő tervezés hiányát és a stabilitás elvesztését is kifogásolták.

Dr. Tőzsér János rektor

Tőzsér további utalásokat tett, hogy "ne egymást cseszegessék" az új kollégák. Probléma márpedig akad bőven, hiszen a budaiak a saját doktori iskoláikat és képzéseiket, sokan a pozícióikat féltik - egyes területeken a SZIE, másokon az egykori Corvinus teljesített jobban. Az egységesítési folyamat a rektor szerint a fizetéseket is érinti, így egyesek vélhetően kevesebbet fognak keresni - ez persze nem zárja ki, hogy mások többet.

Tőzsér egyértelművé tette, hogy a jelenlegi struktúra nem fog működni, ezért együttműködésre szólította fel az oktatókat, akik közül többen a szemüket forgatták a kényszer miatt. A cél az oktatói elvándorlás megállítása, ugyanis akik úgy látták, hogy nem biztos a pozíciójuk a SZIE-n, azok más állás után néztek.

A pozícióharcok azonban csak a jéghegy csúcsa. Az oktatók elvándorlása mellett a hallgatói létszám csökkenése miatt is jelentős forrásoktól esik el az egyetem. A feladat alapú finanszírozás is megváltozott, miszerint az oktatói munka 80 százalékát teheti ki az oktatási tevékenység, a fennmaradó 20 százaléknak kutatási tevékenységnek kell lennie. Utóbbit azonban nehéz megoldaniuk, ugyanis az oktatóknak - súlyosbítva a távozókkal - rengeteg órát kell tartaniuk, ezért az egyik cél a tantárgyak felülvizsgálata és egyes kurzusok kivezetése, ami újabb problémákat szül.

2015-ös fórum az egyetemi polgároknak.

Az egyetem kancellárja is felszólalt, Figler Kálmán szerint fontos az is, hogy a médiában minden egyetemi szereplő azt mondja, hogy a jelenlegi helyzet egy fejlődési lehetőség az egyetem előtt - ezzel javítva az egyetem megítélését. Kérdéses, hogy a problémák közepette ez megvalósítható-e

Azonban ez a fejlődés jelenleg nagyon távolian hat. A Corvinus és a SZIE levelezési és adminisztrációs rendszere is különbözött, az átállás a tanév második félévében sem valósult meg, folyamatosan változnak az űrlapok.

Az tudjuk, hogy az épületek vacakok...

- kezdte egy oktató, majd sorolta, hogy mi minden nem működik az egyetemen hónapok óta. A legnagyobb problémák egyike, hogy a Budai Campus oktatói nem tudják használni az egyetemi telefonokat, ami lehetetlen helyzetbe hozza őket.

A pályázatok és a közbeszerzések is lassan haladnak, ami már az oktatói munkára is hatással van - emelte ki egy felszólaló oktató. Választ azonban már nem remélhetett a rektortól, aki nagy zúgolódás közepette elhagyta a termet "egyéb teendői miatt" - így a rektorhelyettesekre maradt a válaszadás. Jellemzően mindenkitől türelmet kértek.

Cikkeink a témában
Tüntetéshullámot váltott ki a Corvinus feldarabolásának terve
Itt a döntés: szétszedték a Corvinust, vége a Nyugat-magyarországi Egyetemnek
"Lehet, hogy a Duna elválaszt minket, de a miniszter nem fog!" - tüntettek a diákok
Corvinus: nekiment a budai karok dékánjainak az államtitkárság
Utcára mehetnek a corvinusosok, ha elveszik az egyetemtől a budai karokat
"A képmutatás Európa-bajnoksága zajlik": Szijjártó Péter a menekültekről beszélt a tanévnyitón
Itt a feketeleves: szétszedik az egyetemeket, összevonják a karokat

A türelem azonban apad: az egyik oktató már-már ironizálva jegyezte meg: bár többször elhangzott, hogy bátran keressék az oktatók a vezetőséget a kérdéseikkel, ennek ellenére tudomása szerint több mint száz e-mailre egyszerűen nem reagált a vezetőség.

A fórumot az elégedetlen hangulatot jellemző szórványos taps zárta. Úgy tudjuk, hogy egyesek "felületesnek" nevezték a rektori előadást, valaki azt mondta, hogy csak "lózungokat hallott", emellett valamit harmadjára mondott el ugyanúgy a vezetőség, mint a korábbi alkalmakkor. Valaki azt emelte ki, hogy bár a helyzet komoly, a rektor próbál "laza lenni".