Minden negyedik diák egy legális szerrel, a modafinillel turbózza fel az agyát vizsgák előtt. Ez a kutatók szerint egy érdekes etikai kérdéshez vezet.
Egy új kutatás szerint az Oxfordon minden negyedik diák az úgynevezett okos drogot használja (smart drug), ami segíti a koncentrációt, fokozza az agy teljesítményét és sokáig ébren tart. A drog alapja a modafinil, ami nem egy új szer, hiszen ezt adják a narkolepsziásoknak vagy azoknak, akik a több műszakos munka miatt alvászavarban szenvednek.
A diákok azonban arra kezdték el használni, hogy jobb teljesítményt érjenek el az egyetemeken, mivel a szerrel könnyebb felkészülni a vizsgákra, mert nem csak ébren maradnak tőle, a memóriájuk is javul.
Az Oxford és a Harvard Egyetem kutatói arra a megállapításra jutottak, hogy a modafinil segít a tervezésben, a döntéshozatalban, spontánabbá és kreatívabbá teszi a használót – és emellett minimálisak a mellékhatásai. A tudósok szerint nem is ezzel van a gond, hanem azzal, hogy a gyógyszer számos etikai kérdést vet fel és most kellene eldönteni, hogy tiltják vagy engedélyezik a szer használatát a diákok körében.
„A modafinil fokozza a kognitív funkciókat. Ez az első szer, ami szellemi teljesítményfokozó, de mégsem okoz súlyos károkat a kognitív, érzelmi vagy fizikai állapotban. Éppen emiatt kell beszélni arról, hogyan szabályozzuk. Elfogadjuk-e, hogy valaki ezáltal előnyökhöz jut?” - mondta a Telegraphnak Dr. Ruairidh Battleday, a kutatás egyik vezetője.
Az Oxfordon végzett kutatás szerint a megkérdezett diákok 26 százaléka állította, használja a szert, Newcastle-ben és Leeds-ben a diákok egynegyede mondta azt, hogy próbálta már, a környező egyetemeken pedig minden ötödik hallgató él vele.
Bár a kutatók azt találták, nincsenek hosszú távú káros hatásai a gyógyszernek, az orvosok mégis arra panaszkodnak, hogy a legtöbb diák, aki modafinilt szed, alvászavarban szenved, ezért Valiumot kell szedniük.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|