Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
A Szegedi Tudományegyetem és a Budapesti Corvinus Egyetem után a Debreceni Egyetem is lemondott a jól bevált fekete leckekönyvről, ebben a vizsgaidőszakban már az elektronikus indexben rögzítik a jegyeket.
Debrecenben sem mindenki felejthette el a leckekönyvvel járó macerát, az elsőévesek kivételével mindenkinek meg kell tartnia a korábban használt leckekönyvet. Farkas Etelka, a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karának oktatási dékánhelyettese szerint az egyetem már évek óta párhuzamos nyilvántartási rendszert működtet, ezért az e-index már most jól működik. Problémáitok vannak a Neptunnal és az ETR-rel? Hogyan lehetne könnyebben használni a tanulmányi rendszereket? Összefoglalónkat itt olvashatjátok el.
A hallgatók egyelőre az ún. tanulmányi füzetet is használhatják, amelybe az oktatók ugyanúgy beírják a jegyeket, ahogy korábban a leckekönyvbe - ezzel jelezhetik a vizsgaidőszakot követő két hétben, ha a tanulmányi rendszerben más jegy szerepel, mint amit az írásbeli vagy szóbeli vizsgán kaptak.
Az index zöldre váltott
A tanulmányi füzet külseje egyébként nem sokban különbözik a hagyományos leckekönyvétől, csak a színe lett más - nem fekete, hanem sötétzöld. "Nem kell a tanárok után rohangálnunk egy-egy jegy beírása miatt, és az oktatóknak sem kell kettős adminisztrációt végezni, vagyis külön-külön rögzíteni a jegyeket a leckekönyvben és a tanulmányi rendszerben" - mondja az e-index előnyeiről a Debreceni Egyetem egyik történelemszakos hallgatója, aki szerint sokan nem értették, miért kell mindenkinek e-indexre váltani, miért nem csak azoknak, akik idén kezdtek.
"Félreértések is voltak, pár napig azon vitáztunk, hogy vajon ránk is érvényes-e ez a rendelet, vagy marad a hagyományos index" - teszi hozzá. Az oktatási dékánhelyettes szerint az e-index bevezetését pozitívan fogadták a hallgatók, de a rendszer első igazi próbája a vizsgaidőszak lesz. Arról, hogy pontosan melyik debreceni karon kell már az új dokumentumot használni, itt olvashattok.
Index helyett e-index
Az e-indexet Magyarországon a Szegedi Tudományegyetem vezette be a 2007/2008-as tanév második félévében, a Corvinuson 2010 tavaszától cserélték le a hagyományos leckekönyvet. Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen is felmerült a váltás gondolata: a „Szüntessék meg a leckekönyvet az ELTE-n” nevű Facebook-csoportnak majdnem 1200 tagja van, adatlapjukon az áll, hogy „nem szeretünk a jegybeírás és az indexfelvétel miatt sorban állni, a szabadidőnkben az egyetemre szaladgálni az index miatt, a TO-val vitázni a leadásnál, késedelmi és egyéb díjakat fizetni”.