szerző:
Eduline

Öt órakor kezdődött a Humán Platform tüntetése az Emberi Erőforrások Minisztériumának Szalay utcai épülete előtt, a beszédek után a tömeg a Kossuth térre ment, onnan pedig a Nagykörútra. A Magyar Rádió előtt követelték a múlt heti diáktüntetéseken elfogadott hat pont beolvasását, majd a Színház- és Filmművészeti Egyetemen tartottak hallgatói fórumot.

07:12
Hazementek a diákok

Mondta az eduline-nak Horváth Dávid, az egyetem hallgatói önkormányzatának elnöke.

00:21
Az egész éjszakát az egyetemen töltik a diákok

Az eduline tudósítójának azt mondták, filmeket fognak vetíteni, előadásokat tartanak, és megbeszélik az országos diáksztrájk részleteit.

23:04
Megszavazták a keretszámok eltörlését

A felsőoktatási alapképzésben eltörlik a keretszámokat, a mesterképzésben viszont részben megmarad a létszámszabályozás az Országgyűlés hétfői döntésével. A parlament előbb a költségvetési bizottság erről szóló javaslatát, majd a jövő évi büdzsét megalapozó törvénymódosításokat is elfogadta.

Ezek értelmében az oktatásért felelős miniszter évente szakonként meghatározza, hogy mely képzéseken vehető igénybe ösztöndíj vagy részösztöndíj. A felvételhez szükséges minimális pontszámot kormányrendelet állapítja majd meg, azt pedig miniszteri határozat, hogy az egyes szakok állami ösztöndíjjal, illetve részösztöndíjjal támogatott képzésére milyen felvételi pontszámmal lehet bekerülni. Hogy mindez mit jelenthet, arról itt olvashattok.

23:00
Országos diáksztrájkot tartanának

A hallgatói fórum résztvevői megszavazták: szerdától országos diáksztrájkot tartanak, ez azt jelenti, hogy sem a középiskolások, sem az egyetemisták-főiskolások nem mennek be az órákra, és nem jelennek meg a vizsgákon.

22:39
Videót készítenek

Az eduline tudósítója szerint a színművészetiben tartott hallgatói fórum résztvevői videót készítenek. Nagy taps fogadta a hírt, hogy a Magyar Rektori Konferencia is aláírta a hallgatók hat követelését.

22:30
Reggel nyolcig maradhatnak a diákok

Mondta Horváth Dávid, az egyetem HÖK-elnöke a hvg.hu-nak.

22:24
Mégis bemondták a tízórás hírekben a tüntetést

A Tiltakozunk a felsőoktatási törvény egyoldalú módosítása ellen nevű Facebook-csoport szerint a hírolvasó azt mondta, nem kapták meg a tüntető diákoktól a múlt heti demonstráción elfogadott hat követelést.

22:19
Munkacsoportokat hoznak létre a diákok

Elhatározták, hogy civil szervezetekkel veszik fel a kapcsolatot, külön munkacsoportot hoztak létre a közmédia "kezelésére", és egy kommunikációs munkacsoport is megkapta a feladatát: "gesztusértékű meghívást" kell eljuttatniuk a kormánypártokhoz és Orbán Viktorhoz.

22:16
Orbán nem aggódik

"Érthető, hogy a tiltakozó diákok azt mondják, ezek a nagyfejűek meg húzzanak el. De nyugi!” – a Népszabadsághoz kiszivárgott hírek szerint így értékelte Orbán Viktor a Fidesz-KDNP frakciószövetség zárt ülésén az országos diáktüntetéseket. A miniszterelnök helyzetértékelése szerint a tiltakozási hullám karácsonyra lecseng. Orbán Viktor a frakcióülésen nem látott okot aggodalomra, állítólag azt mondta, hogy a kormány a felsőoktatási reformot eleve több lépcsősre tervezte. A cikk folytatását itt olvashatjátok.

22:06
A Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói önkormányzatának közleménye

A Színház- és Filmművészeti Egyetemet ma éjszaka a tüntető tömeg elfoglalta. Az egyetem elfoglalását az EHÖK támogatta, sőt elősegítette. A tömeg békés, a rendőri jelenlét határozott, de segítőkész.

22:04
A 10 órás hírekben nincs szó a tüntetőkről

A Kossuth Rádió 10 órás híreiben nincsenek megemlítve a hallgatók és a tüntetés. Varga Sándor műsorvezető a járásokról beszél, de szó fog esni a havas esőről és az otthonteremtési támogatási szabályok változásáról, valamint a Nemzeti Színház új igazgatójáról, Vidnyánszky Attiláról - írja a hvg.hu.

22:01

A felsőoktatás jövőjéről és a tiltakozók következő lépéseiről beszélgetnek a diákok a színművészetin - a fórum késő éjszakába nyúlhat.

21:49
Hogyan kell tárgyalni Orbán Viktorral?

A diákok egy "munkacsoportot" hoztak létre - ők beszélik meg annak részleteit, hogyan lehetne Orbán Viktorral egyeztetni.

21:43
Van, aki politikust hívna az egyetemre

A hallgatói fórum szabályai ugyanazok, mint a múlt hetié: mindenki két percet kap a felszólalásra, és minden döntés előtt szavaznak. Az egyik diák azt javasolta, hogy hívják el valamelyik kormánypárti oktatáspolitikust az egyetemre, aki elmondhatná, hogy min dolgoztak az elmúlt két évben, és milyen terveik vannak most.

21:36

Az egyetem színháztermében körülbelül háromszáz hallgató van, a többiek az épület előtt várakoznak. Az eduline tudósítója úgy tudja, amikor véget ér az első hallgatói fórum, az embereket kiterelik az épületből, a kint várakozókat pedig beengedik.

21:25

Bevonultak a Színház- és Filmművészeti Egyetemre a kormány felsőoktatási intézkedései ellen tiltakozó egyetemisták és középiskolások.

21:11
Kettészakadt a tüntetés

A menet egy része már a Puskin utcában tart, de többen a rádió előtt maradtak, és azt kezdték skandálni a Hír TV egyik riporterének, hogy "Orbán-tévé" - aztán arra próbálták rávenni, hogy legalább ő olvassa be a követeléseiket.

21:07

A menet egy része elindult a Színház- és Filmművészeti Egyetem Vas utcai épületéhez, de több százan a Pollack Mihály téren maradtak. Közben a rádió épületéből kijött az a lány, akit beengedtek. Azt mondta, a 10 órai hírekben beolvassák majd a teljes követeléslistát.

21:03

Nem olvashatták be követeléseiket a Magyar Rádió épülete előtt tiltakozó diákok, de a kilences hírblokkban a hírolvasó - szerkesztett változatban - ismeretette a hat pontot. A hírblokk után a tüntetők azt kezdték skandálni, hogy "menjünk be" és "nem vagyunk hülyék".

20:55
Mi megy most a rádióban?

A Vers napról napra, Tóth Árpád-vers.

20:48

Az egyik szervező azt mondta, még tizenkét perc van a kilences híradóig, "ennyi idő alatt Orbán Viktor megváltoztatja a felsőoktatást". Közben énekelnek is, a Pink Floyd Another Brick in the Wall című dala ezen az estén már többször felhangzott.

20:37

Bár pár perce úgy láttuk, hogy egy diákot beengedtek az épületbe, a tüntetők közül csak most engedtek be egy embert a rádió munkatársai, akik azt ígérik, hogy a kilences hírblokkban helyet kapnak a hallgatók követelései is.

20:30
Nem csak a 6 pontot akarják felolvasni

Hanem a Humán Platform huszonöt pontját is fel akarják olvastatni. "Ha nem, akkor bemegyünk" - kiabálták a tüntetők, majd azt kezdték skandálni, hogy "Kossuth rádió". A Kossuth Rádióban éppen a globalizációról, a napenergiáról és a környezetszennyezésről beszélgetnek.

20:23
"Negyedóra türelmet kérnek tőlünk"

A rádió munkatársai "negyedóra türelmet kérnek tőlünk, aztán lejönnek, és be fogjuk olvasni a petíciót" - jelentette be az egyik szervező. A hallgatók azt szeretnék, ha három diákot engednének be az épületbe, de azt a tájékoztatást kapták, hogy csak egy tüntető mehet be.

20:19
Nem mozdulnak a diákok

Ehelyett azt skandálják, hogy "a félelem megeszi a lelket" és "menjünk be". A Magyar Rádió épülete persze mindenkiben felidézte az 1956-os eseményeket, többen azt kiabálják, hogy "56".

20:14

A Himnuszt éneklik a diákok, előtte egy percig néma csendben álltak.

20:10
Rendőrök a Színház- és Filmművészeti Egyetemen

Az eduline úgy tudja, a hallgatók úgy döntöttek, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetem Vas utcai épületében tartanak fórumot, az egyetem hallgatói önkormányzata jelenleg is a rendőrökkel egyeztet. Horváth Dávid, a hallgatói önkormányzat elnöke az eduline-nak azt mondta, a rendőrök nagyon segítőkészek, annyi hallgatót engednek be az épületbe, ahányan beférnek - ez körülbelül hétszáz ember. Ennél jóval többen vannak a Magyar Rádió épülete előtt.

20:08
Feszült a hangulat

Stein Róbert visszament az épületbe, egy szervező szerint azért, hogy "megkérdezze a főnökét", beolvashatják-e a diákok követeléseit. Erre a diákok azt kezdték skandálni, hogy "öt percetek van".

20:05

"Az MTVA nevében átvettük a petíciójukat" - jelentette be Stein Róbert, az MTVA tartalomszolgáltatási igazgatója, mire a tömeg azt kezdte skandálni, hogy "bábu vagy", "a rádió a miénk" és "menjünk be". Később azt kezdték skandálni, hogy "közszolgálat". "Nem akarunk erőszakot, csak azt, hogy olvassák be" - kiabálta az egyik tüntető.

20:02
"Engedd be"

Egy gimnazista és két egyetemista megy be a Magyar Rádió épületébe, a tömeg azt skandálja, hogy "engedd be", "rajtunk múlik" és "élőben". Az eduline tudósítója úgy látja, a három diák még tárgyal a rendőrökkel.

19:58
Mindenki a Magyar Rádió előtt

A szervezők arra kértek mindenkit, hogy húzódjanak össze, különben nem fér el mindenki a rádió épülete előtt. A vezérszónok szavait a tömeg ismétli, így jut el az információ a menet végén állókhoz. Megszavazták, hogy három ember beolvassa a diákok hatpontos követeléslistáját.

19:50
A menet eleje már a Bródy Sándor utcánál tart

A tömeg megérkezett a Magyar Rádió épülete előtt, ahol több tucat rendőr várta a diákokat. A Hallgatói Hálózat egyik aktivistája korábban a menetet kísérő autóból azt mondta a diákoknak: megígérték nekik, hogy hárman bemehetnek az épületbe, és beolvashatják a követeléseiket.

19:44

Az Astoriánál két rendőrautó vágja el az utat, a tiltakozókat a Puskin utcába terelik. Ez az utca éppen a Magyar Rádió székházához vezet. A menetet - amely közben azt skandálja, hogy "együtt vagyunk" és "szabad ország, szabad egyetem" - továbbra is egy rendőrautó vezeti.

A Hallgatói Hálózat hat pontja

1. Követeljük a köz- és felsőoktatás átfogó reformját!
2. A keretszámokat állítsák vissza legalább a 2011-es szintre!
3. Állítsák le a forráskivonást, kompenzálják az elvonásokat!
4. Töröljék el a hallgatói szerződést!
5. Ne korlátozzák az egyetemi autonómiát!
6. Az átfogó reformnak biztosítania kell, hogy a hátrányos helyzetű családokból is legyen esély bejutni a felsőoktatásba.

19:39
A Magyar Rádió után a Nemzeti Múzeumhoz vonulnak majd

Az eduline úgy tudja, több forgatókönyv közül választanak majd a tüntető diákok - az már most biztosnak tűnik, hogy a Magyar Rádió Bródy Sándor utcai épületétől a Nemzeti Múzeumhoz vonulnak a tiltakozók.

19:34
A Rákóczi úton halad a menet

A Blaha Lujza tértől az Astoria felé halad a tömeg - ismét felolvasták a diákok hat követelését, és arra kérték a tiltakozókat, hogy csak a rendőrök által kijelölt sávban haladjanak.

19:28
Hallgatói fórumot tartanának, de nem tudják még, hogy hol

Barabás Richárd, a Hallgatói Hálózat egyik aktivistája az eduline tudósítójának azt mondta, szeretnének hallgatói fórumot tartani valamelyik egyetemen, de nem tudják, hogy ennyi ember hova férne be. Mindenről a tömeg dönt majd, a Magyar Rádió Bródy Sándor utcai székházánál kérdezik meg a tiltakozókat, hogy mi legyen a következő lépés, merre menjenek tovább. Hozzátette: a HÖOK és a Hallgatói Hálózat "arculköpéseként" értékelik azt, hogy egy nappal az egyeztetések előtt megjelent az a módosító javaslat, amely átszabja a felvételit.

19:23
A Blaha Lujza tér felé tartanak

A tömeg eleje már a Wesselényi utcához ért.

19:13
Leállt a forgalom az Andrássy úton is

A tüntetők az Oktogonnál tartanak, a rendőrök lezárták a forgalmat az Andrássy úton, nagyon sok autó várakozik, de nem dudálnak. Tudósítónk szerint a hangulat "olyan, mint egy fesztiválon": megy a zene, a Hallgatói Hálózat autójából pedig folyamatosan beszél az egyik HaHa-aktivista.

19:08
Tüntetés a karácsonyi bevásárlási láz kellős közepén

Tele van a körút járókelővel, akik a karácsonyi nagybevásárlást intézik. Többen megállnak, és nézik az úttesten vonuló tömeget. A menet eleje egy-két percen belül az Oktogonhoz ér.

19:00
Megígérték nekik, hogy beolvashatják a követeléseiket

A Hallgatói Hálózat tagjai szerint a rendőrök megígérték nekik, hogy három embert beengednek a Magyar Rádió Bródy Sándor utcai épületébe, akik beolvashatják a követeléseiket - ezzel ellentétben többen azt mondták az eduline-nak, hogy nem valószínű, hogy sikerülni fog az akció. A rendőrök továbbra a villamossínen haladnak, hogy a tüntetők ne tudják elfoglalni a másik sávot.

18:54
Már a Nyugati téren

A tömeg eleje elérte a Nyugati teret, közben azt skandálják: "aki dudál, velünk van" és "gyertek velünk". Megtippelni nem tudjuk, hány tüntető vonul, de a menet vége még a Jászai Mari térnél tart. Az autókból és a járókelők közül többen integetnek a tiltakozóknak.

18:49
A Magyar Rádióhoz mennek

Már a Kossuth téren is több diák azt mondta az eduline tudósítójának, hogy a Magyar Rádió Bródy Sándor utcai épületéhez tartanak, most többen megerősítették ezt az információt. Közben a rendőrség megakadályozta, hogy a tüntetők a Margit híd felé haladó sávot is elfoglalják a Szent István körúton, a Nyugati tér felé haladó sávon azonban áll a forgalom.

18:44
Leállt a forgalom

Dobosokkal vonulnak a tüntetők, a forgalom leállt a Nagykörúton, a menet elején rendőrök haladnak. Az eduline tudósítója szerint a demonstráló diákok feltűnése meglepte a járókelőket és a körúti üzletek eladóit, többen az ajtóban állva figyelik a tiltakozókat.

18:41
Senki nem tudja, hova mennek

Senki nem tud választ adni arra a kérdésre, hogy miért éppen a Jászai Mari tér felé tartanak a tüntetők. Egy diák azt mondta, ugyanolyan "spontán egészségügyi sétát" terveznek, mint amilyet múlt héten.

18:40
Élőben itt nézhetitek a tüntetést

18:32
Be akarják olvasni a követeléseiket a rádióban. Vagy nem

A tömeg elindult a Margit híd felé, tudósítónknak a szervezők azt mondták, be akarják olvasni a követeléseiket a rádióban - akárcsak 56-ban. Egy másik szervező aztán azt mondta, mégsem mennek a Magyar Rádió épületéhez, más terveik vannak. Egyelőre káosz van.

18:26
Miért van ennyi rendőr?

Mert a múlt szerdai diáktüntetésen a tiltakozók "megrohamozták" a parlamentet, a kordonon átjutva majdnem a bejáratig jutottak, ahol rendőrsorfal állta el a bejáratot. Most több tucat rendőr cédi az épületet, egyelőre azonban úgy tűnik, senki nem kezd hasonló akcióba.

18:23
Egyetemet vagy hidat akarnak foglalni

Egyre felfokozottabb a hangulat, az eduline tudósítójának többen úgy nyilatkoztak, akkor lennének elégedettek, ha a Kossuth tér után valamelyik egyetem vagy híd felé vonulna a tömeg, ahogy a múlt heti diáktüntetéseken. A diákok ugrálnak, és a szerdai HÖOK-tüntetésen jól bejáratott "ki nem ugrál, Hoffmann Rózsa, hej, hej", "Nem hagyjuk", "Szabad egyetem, szabad egyetem" és a "Viktátor, Viktátor" rigmust skandálják.

18:18
A Kossuth térre ért a tömeg

A Kossuth téren azt skandálja a tömeg, hogy "Hoffmann Rózsa mondjon le" és "Gyertek ki". Tudósítónk szerint a korábbiaknál jóval nagyobb a rendőri készültség.

18:09

A demonstrációnak vége, a szervezők arra kérték a résztvevőket, hogy a Kossuth tér felé hagyják el a Szalay utcát. Tudósítónk szerint a diákok azt skandálják: "Hoffmann Rózsa, gyere ki a hóra" és "Ki nem ugrál, Hoffmann Rózsa".

18:04
Eközben...

Kárpátalján erősítjük az anyanyelvi képzést. A nemzetpolitikai stratégiai célokkal összhangban Magyarország Kormánya a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolát kiemelt partnernek tekinti - jelentette ki Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes a Parlamentben, amikor fogadta Orosz Ildikót, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnökét és Brenzovics Lászlót, a Főiskoláért Alapítvány elnökét, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség alelnökét. (a Miniszterelnöki Sajtóiroda közleménye)

18:03
"Lesz itt egy kis séta"

Az eduline tudósítójának több tüntető azt mondta, a beszédek után "egészségügyi sétára" indulnak, elképzelhető, hogy egyetemfoglalás lesz a ma esti demonstráció vége.

17:56
Ennyien voltak húsz perce a Szalay utcában

Egyik olvasónktól kaptuk a képet:

17:52
Nem csak a felsőoktatásban van baj

A Humán Platform demonstrációján nem csak diákok és oktatók szólalnak fel, a szociális és az egészségügyi területen dolgozók is beszédet mondanak. Addig is: hogyan lehet értelmezni a felsőoktatás átalakításáról szóló hétfői módosító javaslatot? Itt olvashatjátok el friss anyagunkat.

17:44
"Senki nem hiszi el, hogy ingyenes lesz a felsőoktatás"

Gács Anna, az Oktatói Hálózat tagja szerint senki nem hisz Orbán Viktornak, aki szombaton azt ígérte, hogy ingyenessé teszi a felsőoktatást.

17:33
Kedden ülősztrájkolnak a gimnazisták

A 13. kerületi Ady Endre Gimnáziumban 13 órától tartanak ülősztrájkot, beszédek is elhangzanak majd - tudta meg az eduline. A középiskolások részt vesznek a kedd 14 órakopr kezdődő "néma demonstráción is" - arra kérik a diákokat, hogy iskolájuk előtt néma csendben demonstráljanak a felsőoktatási változások ellen. Hol tartanak demonstrációkat a héten? Összefoglalónkat itt olvashatjátok.

17:31

A résztvevők többek között "Kormányzati bullshit: ne dőlj be neki", "2014-ben mi is szavazunk", "Engedjetek minket tanulni" és "Államilag támogatott hely=2?" feliratú transzparenseket tartanak.

17:30
"Nem hagyjuk"

A tömeg a múlt héten jól bevált rigmust skandálja: "nem hagyjuk". A Diákellenállás a felsőoktatásért nevű mozgalom képviselője, a múlt heti diáktüntetésen is felszólaló Ábrahám Máté azt mondta: kérte ugyan, hogy Orbán Viktor találkozzon a diákokkal, de nem az "Orbán-fiatalokra" gondolt. A kormányfő szombaton "egyeztetett" a Fidelitas tagjaival, a találkozó után jelentette be, hogy eltörlik a keretszámokat.

17:22
Miért folytatják a tüntetést az Orbán-bejelentés után?

Mert az senkit nem nyugtatott meg, a ma benyújtott módosító javaslat meg aztán pláne nem: a dokumentumból kiderül, hogy továbbra is a miniszter dönt majd arról, milyen szakok indulhat államilag finanszírozott formában, sőt az általános minimumponthatárt és a szakos ponthatárt is a kormány határozza meg - összefoglalónkat itt olvashatjátok el. Úgy tudjuk, a HÖOK ma délután - pontról pontra - próbálta értelmezni a javaslatot. Balog Zoltán miniszter hétfői egyeztetésére szóló meghívóját azonban visszautasították, kedden tárgyalnak a felsőoktatási tervekről, az egyeztetésen a Hallgatói Hálózat is részt vesz.

17:21
A PDSZ-elnöke szerint a hatalom fél a tudástól

Mendrey lászló, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke szerint a hatalom fél a tudástól, ezért támadja a felsőoktatás szereplői. "Ha ma kezdenék, a felsőoktatásban nem tudnék részt venni" - mondta.

17:13

A beszédek legalább egy óráig tartanak majd: felszólal Mendrey László (Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete), Ábrahám Máté (Diákellenállás a Felsőoktatásért Mozgalom), Gács Anna (Oktatói Hálózat), Turai Eszter (Hallgatói Hálózat), a szociális szakmák részéről Misetics Bálint szociálpolitikus, Csohány Ágnes (Magyar Orvosok Szövetsége), Gulyás Márton (Független Előadóművészeti Szövetség).

17:08
"Nem értjük"

Az eduline tudósítójának a kispesti Waldorf-iskola két diákja azt mondta, egyáltalán nem értik a kormány legújabb felsőoktatási terveit, "ezzel semmi nem fog megváltozni, hiszen a felsőoktatás állami támogatása nem változik". Szerintük az lenne a legjobb megoldás, ha a 2011-es keretszámokat állítaná vissza a kormány, a hallgatói szerződést pedig eltörölnék. "Nem röghöz kötni, hanem motiválni kellene a diplomásokat arra, hogy itthon maradjanak. Ezzel csak kikergetnek minket az országból" - mondta az egyik érettségiző, aki eredetileg művészettörténet szakra jelentkezett volna, de most már úgy gondolja, végül vagy OKJ-s tanfolyamra jelentkezik, vagy külfüldön tanul tovább.

16:56
Rendőri készültség a Szalay utcában

Tudósítónk szerint már legalább két-háromszáz ember gyülekezik az Emberi Erőforrások Minisztériuma előtt, a Szalay utcának ez a része le van zárva, egy színpadot is felállítottak. Nagy a rendőri készültség, az oktatási államtitkárság bejáratánál több rendőr is áll. A Humán Platform tagjai egy követeléslistát osztogatnak a demonstráció résztvevőinek:

Az állampolgári alapszükségletek ellátása 2012 decemberére Magyarországon végveszélybe került. Hazánkban ma széles tömegek élnek alapvető bizonytalanságban:

Nem tudják, milyen iskolákba járhatnak majd gyermekeik, és hogy lesznek-e ott megbecsült tanárok, akik használható tudást adhatnak át nekik?

Nem tudják, hogy lesz-e esélyük nekik maguknak, vagy éppen gyermekeiknek diplomát és magas szintű tudást szerezni anélkül, hogy mértéktelen és élethosszig tartó eladósodásra kényszerülnének?

Nem tudják, lesz-e esélyük betegség vagy baleset esetén minőségi ellátásban részesülni, lesz-e ehhez orvos, szakápoló személyzet és felszerelés a kórházakban?

Nem tudják, hogy otthonuk elvesztése esetén lesz-e esélyük elkerülni a fagyhalált, élhetnek-e emberhez méltó körülmények között?

Nem tudják, hogy ezekben a különösen megterhelő időkben lesz-e esélyük gondozni a személyiségüket, vagy pedig végérvényesen le kell mondaniuk a művelődésről és a kulturálódásról?

A Humán Platform felismerve az állampolgárok életminőségét veszélyeztető folyamatokat, összágazati együttműködést kezdeményezett a magyarországi kulturális, köz- illetve felsőoktatási, egészségügyi és szociális szférák szervezeteivel. A hazánkban élők általános életkilátásai eddig is elfogadhatatlanok voltak, de a jelen intézkedéssorozat következtében a folyamat a nemzeti katasztrófa irányába mutat.

16:40
Mi az a Humán Platform?

A Humán Platform a humán szakmák képviselőit tömöríti: az oktatás- és egészségügyben dolgozókat, a szociális és kulturális terület szakembereit. A megmozdulást már másfél héttel ezelőtt meghirdették a Facebookon, ahol eddig majdnem négyezren csatlakoztak az eseményhez.

16:30
Az ország több pontján tüntetnek a héten az egyetemisták

„Mik a céljaink? Mit akarunk elérni? Hogyan tesszük? Milyen alternatíváink vannak, ha kint az utcán nem reagálnak? Hogyan tudunk hosszútávon változást elérni?” – ezekre a kérdésekre szeretnének választ kapni azok a hallgatók és középiskolások, akik keddre szerveznek fórumot és tüntetést a Pécsi Tudományegyetem bölcsészkarának aulájába. Facebook-oldalukon további részleteket nem közölnek.

A szegedi diákok látványos flashmobot szerveznek. A „Ne legyünk lufifejűek” elnevezésű esemény Facebook-oldala szerint a tiltakozók szerdán, délután 3 órakor találkoznak a József Attila Tanulmányi és Információs Központ bejárata előtt, ahonnan a Dóm tér, a Tisza Lajos körút és a Kossuth Lajos sugárút érintésével a megyeházához vonulnak. „Lufikkal érdemes érkezni, hogy legyen mit kidurrantani. Mutassuk meg ezzel is: nem leszünk üresfejűek” – írják.

A debreceni hallgatók és középiskolások kedden vonulnak utcára: a menet az egyetem főépületétől indul este fél hétkor, ahonnan az Egyetem sugárúton át a Kossuth térig sétálnak az úttesten, rendőri biztosítással.