„Érthető, hogy a tiltakozó diákok azt mondják, ezek a nagyfejűek meg húzzanak el. De nyugi!
„Érthető, hogy a tiltakozó diákok azt mondják, ezek a nagyfejűek meg húzzanak el. De nyugi!” – a Népszabadsághoz kiszivárgott hírek szerint így értékelte Orbán Viktor a Fidesz-KDNP frakciószövetség zárt ülésén az országos diáktüntetéseket.
A miniszterelnök helyzetértékelése szerint a tiltakozási hullám karácsonyra lecseng. Orbán Viktor a frakcióülésen nem látott okot aggodalomra, állítólag azt mondta, hogy a kormány a felsőoktatási reformot eleve több lépcsősre tervezte. "Az első lépcsőnél nem voltak demonstrációk, a másodiknál igen. Ez azt jelenti, hogy nem három lépésben, hanem egy további lépésben változtatunk" – magyarázta a képviselőknek.
Magáról a reformról azt mondta, hogy nem lesz tandíj, vagyis a képzés vagy ingyenes vagy költségtérítéses lesz. A fideszes képviselők számára az derült ki, hogy aki megszakítja a képzését – esetleg külföldi tanulmányok miatt, és egy-két félévet kihagy –, az később ingyen folytathatja a tanulmányait. A miniszterelnök ezúttal is elismételte, hogy azok, akik eleget tesznek a három feltételnek, azaz elérik a szükséges ponthatárt, meghatározott számú félév alatt megszerzik a diplomájukat, és vállalják, hogy az után Magyarországon dolgoznak, ingyen tanulhatnak az egyetemeken, főiskolákon. Az még állítólag „mozog”, hogy a diploma megszerzése után elkövetkező húsz évben a képzésre fordított évek kétszeresét, vagy ennél kevesebbet kell Magyarországon dolgozni.
Az egyik vezető fideszes politikus a lapnak azt mondta, Balog Zoltán minisztériuma és az oktatási államtitkárság úgy kalkulál, hogy várhatóan a tavalyi szinten lesz az államilag támogatott ingyenes helyek száma, „azaz 30 ezer körül”. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter nem tudott pontos számot mondani, de azt prognosztizálta: a 10 ezer 480 fősnél „többen tanulhatnak ingyen 2013-ban”.
Állami diákhitel a kormányzati elképzelések szerint lesz, a kamat két százalékos marad. Az előzetes elképzelések szerint a hitel törlesztését egy négyéves türelmi időszak után kellene megkezdeni, de ha a hallgató ezután sem tudott elhelyezkedni, akkor nem kell fizetnie addig, amíg állást nem szerez. A hiteltörlesztést fel is lehet függeszteni, ha valaki munkanélküli lesz. Volt olyan verzió, hogy a „hitel” rossz csengése miatt esetleg legyen hallgatói költség-hozzájárulás az elnevezés, de hogy végül hogyan döntenek, az az egyik képviselő szerint „a jóslás kategóriájába tartozik”.