szerző:
Eduline

Ismét az Eötvös Loránd Tudományegyetem végzett a HVG felsőoktatási rangsorának élén, a karok versenyében a bölcsészettudományi, orvostudományi és gazdasági karok vezetnek. Megjelent a HVG rangsor - Diploma 2014, benne tíz képzésterület és több mint negyven szak rangsorával.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Budapesti Corvinus Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, a Semmelweis Egyetem, a Károli Gáspár Református Egyetem, a Debreceni Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, valamint a Pannon Egyetem - a hallgatók teljesítménye és az oktatói kiválóság alapján ezek a felsőoktatási intézmények vezetik a HVG 2014-es egyetemi-főiskolai rangsorát.

Az intézményi rangsor összeállításakor figyelembe vették az elsőhelyes jelentkezők számát, a nappali tagozatos képzésekre felvettek pontátlagát, a nyelvvizsgával rendelkező felvettek számát, a középiskolai versenyeken helyezettek számát, a tudományos fokozattal rendelkező oktatók számát és arányát, valamint az egy - tudományos fokozattal rendelkező - oktatóra jutó hallgatók számát.

"A legjobbak csoportját továbbra is a nagy hagyományú klasszikus tudományegyetemek, az egyre inkább univerzitássá fejlődő meghatározó fővárosi egyetemek és a nagyobb egyházi intézmények alkotják. Az igen tagolt középmezőnyben találhatóak a művészeti egyetemek és a nagy vidéki főiskolák. A lista hátsó harmadában helyezkednek el az alapítványi és a kisebb egyházi főiskolák" - olvasható a kiadványban.

Rang

Intézmény

Hallgatói kiválóság

Oktatói kiválóság

1.

Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE)

3.

4.

2.

Budapesti Corvinus Egyetem

1.

8.

3.

Szegedi Tudományegyetem

7.

3.

4.

Pécsi Tudományegyetem

11.

2.

5.

Pázmány Péter Katolikus Egyetem

9.

5.

6.

Semmelweis Egyetem

4.

13.

6.

Károli Gáspár Református Egyetem

12.

5.

8.

Debreceni Egyetem

6.

13.

9.

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem

1.

20.

10.

Pannon Egyetem

15.

11.

Az ELTE eredménye nem okozott meglepetést, az összesített kari rangsort ugyanis évek óta az intézmény bölcsészkara vezeti, a Budapesti Corvinus Egyetem azonban öt helyet lépett előre egy év alatt. Tavaly a hetedik helyet szerezte meg, az idén azonban a hallgatói és az oktatói teljesítmény terén is javított.

Két helyet javított a Pannon Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem is - előbbi tavaly a tizenkettedik helyet szerezte meg, az idén pedig bekerült a top tízbe. A pécsi egyetem a 2013-as hatodik helyről lépett előre a negyedikre, épphogy lecsúszva a dobogós helyezésről.

A HVG rangsorát az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatási Hivatal és az Educatio Nonprofit Kft. adatainak felhasználásával a Tudástárs Kft., a Felvi-rangsorok módszertani alapjául szolgáló UnivPress rangsorok gondozója készítette.

A HVG rangsor - Diploma 2014 kiadványban minden fontos információt megtalálsz az alap- és mesterszakokról, megismerheted a pályakövetési rendszer adatait, valamint megtudhatod, mekkora kiadással kell számolniuk a hallgatóknak, milyen változások várhatóak a felsőoktatásban, és milyen ösztöndíjakra pályázhatsz. A HVG felsőoktatási rangsorát keresd az újságárusoknál vagy rendeld meg itt, a kiadótól.

Most rövid ideig kedvezményes áron, 2500 forintért rendelheted meg a HVG három idei oktatási kiadványát: a Diploma Rangsort, a Középiskolai Rangsort és a Campus Pluszt. Az ajánlat december 15-ig érvényes, részletek és rendelés itt.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!