szerző:
Eduline

Eddig tizennyolc felsőoktatási intézmény támogatja az elektronikus hallgatói választásokat és szavazásokat - Horváth...

Eddig tizennyolc felsőoktatási intézmény támogatja az elektronikus hallgatói választásokat és szavazásokat - Horváth Dávid, a 2010-es netminiszterelnöki online kampányverseny nyertesének célja, hogy európai uniós források bevonásával olyan, minden intézmény választási eljárását figyelembe vevő online felületet fejlesszenek, amely megfelelő biztonsággal kezeli a személyes adatokat, és bármelyik egyetem-főiskola használhatja.

„Természetesen a felület nemcsak a tisztújító választásokra, hanem egyéb kérdéskörök megszavaztatására is alkalmas lenne. Fontos, hogy ez csak kiegészítő felület, nem kötelező jellegű megoldás” – mondta Horváth Dávid.

Közleményében a példák között említette a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karát. A hallgatói képviselet 2010-es tisztújító szavazásán az elektronikus felülettel körülbelül 17 %-kal növelték a részvételi arányt. 2011-ben pedig az 53,73 %-os részvételi arány mellett már a hallgatók 96,3%-a szavazott elektronikus formában, majd 2012-ben 2176 választó 88,05%-a választotta az elektronikus szavazást.

A BME doktoranduszhallgatói két karon már csak online szavazhattak 2012-ben. Ennek eredménye az Építészmérnöki Karon 38%-os, a Villamosmérnöki és Informatikai Karon 41%-os részvételi arány volt, szemben a korábbi 20%-os részvételi aránnyal. De aktuális példa a Budapesti Corvinus Egyetem három karának a Moodle felületén szervezett elektronikus választása is.

Horváth Dávid szerint a felsőoktatási törvény most sem tiltja az elektronikus szavazást, éppen ezért már most is vannak próbálkozások. „Így azonban azok az intézmények is hozzáférnének egy ilyen rendszerhez, amelyeknek egyébként nincs forrásuk sem saját fejlesztésre, sem más rendszerek bérlésére” – tette hozzá.