szerző:
Eduline

"Ami az ELTE bölcsészkarán zajlik, az csak a jéghegy csúcsa.

"Ami az ELTE bölcsészkarán zajlik, az csak a jéghegy csúcsa. Más egyetemeken is 25-30 százalékos létszámleépítésre készülnek" - mondta a Hallgatói Hálózat (HaHa) és az Oktatói Hálózat (OHA) közös sajtótájékoztatóján Deczki Sarolta, az OHA tagja, aki szerint már a 2013-as költségvetés megszavazásakor sejteni lehetett, hogy a felsőoktatást érintő forráskivonások miatt előbb-utóbb jelentős létszámleépítésbe kezdenek az egyetemek és főiskolák, a neves professzorok elküldése azonban rontja az oktatás minőségét, sőt az is kérdés, milyen szakokat tudnak elindítani szeptemberben, az ELTE elméleti nyelvészeti képzése például veszélybe került Kálmán László nyelvész elbocsátásával.

Hozzátette: az elbocsátások már évek óta tartanak, de most már a működést veszélyeztetik. A művészettörténet szakosokkal eddig tizenkét főállású oktató foglalkozott, ezután már csak hat fog - mondta. Teczár Szilárd, a Hallgatói Hálózat tagja szerint a helyzet tarthatatlan, eddig is túl sok hallgató jutott egy oktatóra, az arány az elbocsátások miatt tovább romlik majd.

Harminckét oktatótól válik meg a BTK

Horváth Iván, Tverdota György, Demeter Julianna és Margócsy István irodalomtörténészt, valamint Tarján Tamás színikritikust és irodalomtörténészt bocsátják el az ELTE BTK Magyar Irodalom és Kultúratudományi Intézetéből - derül ki az eduline birtokába került, február 22-i dátumú levélből, amelyet Dezső Tamás, a kar dékánja küldött Kulcsár Szabó Ernőnek, az intézet vezetőjének.

A bölcsészkar többi intézetét is érintik a leépítések: az Index szerint Nádasdy Ádám nyelvésznek és Keserü Katalin művészettörténésznek is mennie kell, míg a Nol hétfő este arról számolt be, hogy Kálmán László nyelvészt is elküldik.

Dezső Tamás szombaton jelentette be: a rossz anyagi helyzet miatt huszonkét oktatójától válik meg a bölcsészkar: nyugdíjas korú, 62, illetve 65 év fölötti kollégákról van szó. További tíz, félállásban dolgozó oktatójukat pedig arra kérik, hogy igényeljenek fizetés nélküli szabadságot az év végéig.