Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Éles vita robbant ki vasárnap a BBC és az egyik legtekintélyesebb brit egyetem között, miután kiderült, hogy az...
Éles vita robbant ki vasárnap a BBC és az egyik legtekintélyesebb brit egyetem között, miután kiderült, hogy az egyetem Észak-Koreába látogató egyik tanulmányi csoportjához a brit közszolgálati tévétársaság egy álcázott forgatóstábja is csatlakozott, és titokban dokumentumfilmet készített az észak-koreai állapotokról.
John Sweeney, a BBC televízió Panorama című külpolitikai magazinműsorának újságírója magát PhD-tanulmányokat végző kutatónak kiadva vett részt a London School of Economics (LSE) által szervezett túrán, és ugyancsak "kutatóként" utazó operatőrével rejtett kamerás felvételeket készítettek Észak-Koreában.
A filmet a Panorama a hétfő esti adásban tűzte műsorra, ám az egyetem vasárnap nyilatkozatban követelte, hogy a BBC ne sugározza a programot. Az LSE érvelése szerint a tanulmányúton részt vett hallgatókkal az utazás előtt nem közölték egyértelmű részletességgel, hogy egy titokban utazó BBC-stáb az utat dokumentumfilm készítésére kívánja felhasználni, és így nem volt kellő mennyiségű információjuk annak eldöntéséhez, hogy beleegyeznek-e a forgatócsoport jelenlétébe.
Az egyetem szerint a csoport így "súlyos veszélyeknek" lett volna kitéve abban az esetben, ha az álcázott BBC-stáb még észak-koreai tartózkodásuk idején lelepleződött volna.
Az LSE állásfoglalása szerint a BBC fellépése komoly károkat okozhat az egyetem jó hírnevének, és jelentős mértékben csökkenthette az esélyeket arra is, hogy az LSE - sőt nagy valószínűséggel más országok egyetemeinek - hallgatói és oktatói a jövőben észak-koreai tanulmányutakon vehessenek részt.
A London School of Economics teljes mértékben kiáll a közérdeket szolgáló oknyomozó újságírás mellett, és nagyra értékeli azoknak az újságíróknak a munkáját, akik a világ veszélyes térségeiben dolgoznak, ám azt nem tudja elfogadni, hogy ehhez az egyetemet használják fel fedőszervezetként - hangsúlyozza a felsőoktatási intézet vasárnapi nyilatkozata.
Az LSE tájékoztatása szerint Tony Hall, a BBC vezérigazgatója elutasította, hogy a dokumentumfilmet levegyék a Panorama műsoráról, és bocsánatot sem volt hajlandó kérni azért, hogy "az egyetem jó hírnevét csalásra használták fel".
A BBC szóvivője vasárnap kijelentette: a hallgatókkal az utazás előtt egyértelműen közölték, hogy a csoporttal tart egy BBC-stáb, és azt is, hogy emiatt az utazásnak "fokozott kockázatai" lehetnek. A szóvivő szerint a hallgatók figyelmét még arra a lehetőségre is felhívták az indulás előtt, hogy a BBC-forgatócsoport jelenléte miatt akár őrizetbe is vehetik őket, és a jövőben esetleg nem térhetnek vissza Észak-Koreába.
A BBC illetékese szerint a diákcsoport tagjai minden információt időben megkaptak ahhoz, hogy ha akarják, megváltoztassák utazási terveiket.