Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Rohamrendőrség oszlatta fel az új felsőoktatási törvény ellen tüntető diákokat kedden Mianmarban, a rendőrök több tucatnyi demonstrálót őrizetbe vettek és a diákokat támogató buddhista szerzeteseket és újságírókat is bántalmazták - jelentették hírügynökségek szemtanúk közlése alapján.
Az ország középső részén, a Ranguntól 140 kilométerre északra fekvő Letpadan városában akkor robbant ki az összetűzés, amikor a nagyjából 200 tüntető megpróbált kitörni a rendőrök által emelt kordonok közül. Szemtanúk szerint a rendőrök botokkal ütlegelték a diákokat, és mintegy 30-100 tüntetőt őrizetbe vettek. Azok közül, akiket nem vittek be a rendőrségre, többen egy buddhista templomba menekültek, megint mások elhagyták a várost.
A demonstrálók független diákszervezetek engedélyezését és modern tananyag bevezetését követelik. Hetekkel ezelőtt Mandalaj városából indultak gyalog Rangun felé, hogy tiltakozzanak az új felsőoktatási törvény ellen, amely a kormány szerint nagyobb autonómiát biztosít az egyetemeknek, a diákok szerint azonban valójában ennek az ellenkezőjét fogja eredményezni.
A rendőrség Letpadanban egy héttel ezelőtt tartóztatta fel a tüntetőket, és csak akkor engedélyezte volna a továbbhaladásukat, ha nem skandálnak jelszavakat és hátrahagyják molinóikat. Ebbe a diákok nem mentek bele.
Az Európai Unió, amely tanácsadással és kiképzéssel segíti a helyi rendőrséget, elítélte "a békés tüntetők elleni erőszakot".
Rangunban korábban számos jelentős diáktüntetés zajlott, 1988-ban például így kezdődött a junta elleni rövid életű demokratikus felkelés, amelyet később a katonai vezetés brutálisan elfojtott.
A fél évszázadon át katonai junta által kormányzott, a demokrácia felé nyitó Mianmarban (korábbi nevén: Burma) továbbra is ritkának és egyben törvényellenesnek számítanak a tüntetések.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!