Milyen az élet egyetemistaként Debrecenben? Az Eduline-nak Ábel Andrea Anna mesélt erről, aki idén végzett a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karának turizmus és vendéglátás szakán.
Milyen volt az első éved?
Hozzá kellett szoknom az új életritmushoz és meg kellett tanulnom, hogy hogyan tartsam meg az egyensúlyt a rengeteg buli vagy rendezvény és a tanulás között.
Nekem meghatározó élmény volt a gólyabál, és utána szinte minden évben elmentem valamelyik kar báljára, annyira megkedveltem ezt a rendezvényt. Ilyenkor a tanárokkal is alkalma van az diákoknak szórakozni, ami egy nagyon jó dolog, és szerintem ez is alapja a jó tanár-diák kapcsolatnak.
Milyen elvárásokkal érkeztél az egyetemre, ebből mi az, amit megkaptál és kiemelnél? Mi az, amin esetleg változtatnál?
Mielőtt az egyetemre jelentkeztem, én is végig jártam minden nyílt napot, tájékoztatót, beszéltem azokkal, akik már akkor tapasztalatokat gyűjtöttek ezen a téren. De szinte semmi nem úgy alakul, ahogy az ember számol vele. A gólyatáborral rögtön belecsöppennünk a pezsgő egyetemi életbe. Azt se tudjuk, merre kapjuk a fejünket, annyi az új ismerős. Mindenki új körülöttünk, de azt kell, hogy mondjam, szerintem a gimnáziummal ellentétben sokkal könnyebb a beilleszkedés. A sok újdonság ellenére is. Fel kell venni az órák ritmusát, az előadások és gyakorlatok ütemét, mire járjak be vagy éppen mi az, amire ne (persze ilyet nem szabad). Mindenesetre egy sokkal szabadabb, de döntésekkel és kötelezettségekkel teli világba csöppenünk bele.
Tömör ismeretanyagot kapunk, amit komolyan kell venni. Ebben a tanárok munkája is fontos szerepet játszik. Azt tapasztaltam, hogy segítőkészek és várják kérdéseinket, mindenre felkészültek. A szakmai óráinkat kitűnőbbnél kitűnőbb szakmai tudással és tapasztalattal rendelkező oktatók tartották. Aminek én az évek során hiányát éreztem, az a gyakorlati oktatás és a nyelvek hatékony oktatása, remélem, hogy ezen a téren is jó irányba fog az oktatás. Azt ajánlanám a mindenkinek, hogy éljen az egyetem által biztosított külföldi lehetőségekkel.
Új cikksorozatunkban utánajárunk, hol lazítanak, buliznak, pihennek, kirándulnak a különböző egyetemek és főiskolák hallgatói. Mit szeretnek az alma materben, és min változtatnának? Hol szoktak ebédelni, sportolni, barátokkal találkozni? Hetente egyszer mikrofonvégre kapunk egy-egy hallgatót. |
Igénybe veszed az egyetemi sportolási lehetőségeket?
Igen, a konditermek diákkedvezményeit szinte folyamatosan kihasználtam, és legalább két új sporttal megismerkedtem a kötelező testnevelések alkalmával. Minden oktató komolyan vette a testnevelés oktatását és az edzéseket. Teljesen más, mint egy általános iskolai vagy gimnáziumi testnevelésóra.
Melyik a kedvenc helyed a campuson?
Erre a kérdésre nehéz válaszolni. Az évek alatt rengeteg olyan pontja van az egyetemnek, amelyhez jó emlékek fűznek. Az Agráron töltöttem el 3,5 évet, de a többi campusra is sokat jártam a rendezvények és előadások, programok miatt. Ha kikapcsolódás kellett vagy egy csendes zug, akkor azt válaszolnám, hogy az agrár egyetem udvarán található fűzfa, ami alatt egy pad áll. Szerettem itt jó időben üldögélni egyedül vagy társaságban, vagy éppen vizsgák előtt gyorsan ismételni. Ezenkívül az egyetem főépülete az, ahol sok időt töltöttem. A könyvtár légköre kifejezetten megnyugtató tud lenni, vagy amikor a festett üvegablakokon besüt a nap.
Hol szoktál ebédelni? Milyen jó helyek vannak az egyetem környékén?
Az Agrár étterme kiváló, diákbarát árban vannak a menük. Ezenkívül még ajánlani tudom az Upp’s éttermet szintén az egyetem területén, vagy éppen a Nagyerdei éttermet is.
Hova jártok bulizni?
Mikor elkezdtük 2013-ban az egyetemet, a Lovarda volt a központi hely minden szerdán, előtte természetesen már valahol találkoztunk a csoporttársakkal és barátokkal, ez általában valami közeli kiskocsma volt, ebben az esetben a Valhalla. Sajnos ezek a helyek 2-3 éve élték fénykorukat. Rendszeresen jártam a többnapos rendezvényekre, is mint az MK sörsátor vagy DEN napok. Szerintem az agráros évek egyik legmeghatározóbb élménye a Felezés volt. Ezeket semmiféleképpen nem szabad kihagyni annak, aki egyetemre jár. Ugyanúgy része ez is az egyetemista életnek, mint a vizsgaidőszak. Valahol le kell vezetni a feszültséget.
Kirándulás, kikapcsolódás? Mit ajánlasz Debrecenben?
Én a Víztorony sajátos hangulatát nagyon szeretem. Még államvizsgára való felkészülés időszakában is volt, hogy ott tanultunk barátokkal összegyűlve. Emellett minden érdekes előadásra elmentem, amelyet vendégelőadók tartotottak az egyetem, mint például Zacher Gábor vagy éppen Vujity Tvrtko. A nagyerdőn, nyáron megkezdődnek a szabadtéri programok, bor- és jazzfesztivál, sörkert.
Milyen lehetőségek vannak a Corvinuson? Hol érdemes ebédelni, bulizni Budapesten? Pente Juditot, a Budapesti Corvinus Egyetem másodéves kereskedelem és marketing szakos hallgatóját kérdeztük. Milyen volt az első éved? Az első egyetemi évem inkább még csak barátkozás volt egyetemi élettel, rendszerrel, de elsősorban a várossal és a „függetlenség" érzésével.