szerző:
Eduline

Van olyan intézmény, akik nagyon jól jártak a különböző karok átszervezésével, valahol viszont egyes műhelyek évtizedes identitását törték derékba.

Itt még bővült a BME.

Az oktatási tárca számos olyan intézményi átszervezést hajtott végre a felsőoktatásban, melyek több ezer hallgatót és oktatót érintettek, sokszor vegyes fogadtatással. A legfrissebb értesülések szerint a kormány most a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemtől elcsatolná a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kart, mely az ELTE-hez kerülne, ahol nincs meghatározó gazdasági képzés. Ez vélhetően érzékenyen érintheti a BME-t, mely nem csak a nevében is szereplő "gazdasági" jelzőt veszítené, hanem akár évi 1,8 milliárd forinttól is eleshet.

A legkomolyabb - és legfájóbb- átszervezések a Corvinust érték: 2012-ben a Nemzeti Közszolgálati Egyetem létrehozásakor elcsatolták a Közigazgatástudományi Karát, melyet fúzióba hoztak a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemmel és a Rendőrtiszti Főiskolával. Az egyetem identitását már ez megrendítette, ám négy évvel később újabb csapás érte a neves intézményt, mikor a kertészeti és agrárképzésekkel foglalkozó Budai Campust is elcsatolták, illetve összevonták a Szent István Egyetemmel. Hogy mennyire hányattatott sorsa van az elcsatolt részeknek, arra külön írásban tértünk ki, miszerint számos gond mellett még telefonálni sem tudtak az átkerült oktatók.

Tüntetés 2015-ben az akkor még Corvinushoz tartozó Budai Campusnál.

A Matolcsy György jegybankelnök által felügyelt MNB Pallasz Athéné alapítványok kitaposták az utat a Szolnoki Főiskola és a Kecskeméti Főiskola összevonásának. A létrejött Pallasz Athéné Egyetem vezetését ellepte a Matolcsy-érdekkör: a jegybankelnök unokatestvére lett a milliárdos gazdálkodású létrehozott oktatási központ vezetője, felesége Kecskemét polgármestere. Az egyetem rektora az egyik MNB-s alapítványi kuratóriumi tagja, az egyetem kancellárja pedig a városházáról érkezett.

Érdekes az útja a Testnevelési Egyetemnek is: 2000-ben még az első Orbán-kormány oktatási tárcája szervezte be az akkori Testnevelési Főiskolát a Semmelweis Egyetembe, majd 2014-ben már másképp látták, ismét önálló intézményt alakítottak ki, ekkor már egyetemként. Ezt követően a kormány támogatását is élvező Mocsai Lajos - korábbi kézilabda szövetségi kapitány -lett az egyetem rektora, miután egy törvénymódosítással megfelelő tudományos tevékenység nélkül is doktori címet kapott. Napjainkban a Mocsai-egyetem az egyik legnagyobb kormányzati támogatást élvezi, több mint 40 milliárdból fejlesztik a TE campusát.

A hazai sajtóban kevésbé jelentős, de az adott környéken meghatározó átszervezések is történtek. A szétszórt Nyugat-magyarországi Egyetem zsugorításába kezdett a kormány, így a szombathelyi Savaria Egyetemi Központot az ELTE-hez szervezték, valamint önállóvá válik a soproni felsőoktatási székhely is, már Soproni Egyetem néven.

A Szent István Egyetemből kivált az állatorvosi kar, így az önálló Állatorvos-tudományi Egyetemként folytatja. Fuzionált a Károly Róbert Főiskola és az Eszterházy Károly Főiskola, így lett belőlük Eszterházy Károly Egyetem.