szerző:
Kurucz Tünde
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Hankó Balázs úgy fogalmazott egy pódiumbeszélgetésen, hogy a Pannónia programmal jobbat csináltak az Erasmusnál és eközben nem kötöttek alkut. Egy október eleji törvényjavaslat azonban másra utal.

A Kulturális és Innovációs Minisztériumot (KIM) június óta vezető Hankó Balázs a Kereszténydemokrata Est című pódiumbeszélgetésen mondta az MTI tudósítása szerint , hogy az uniós Erasmus és Horizon ösztöndíjprogramokból ki lettek szorítva a magyar fiatalok, ezért a kormány elindította a Pannónia programot, amely "nem pótlék, nem alternatíva, hanem jobb"

Hankó a beszélgetésen kitért arra is, hogy egyetemi kezdeményezésre alakították át a magyar felsőoktatást, amely ráadásul nemzeti hatáskör, ezért az EU-nak semmi köze hozzá, majd hozzátette, hogy Brüsszelből akarják megmondani a magyar egyetemeket fenntartó testületek összetételét, bele akarnak szólni oktatási kérdésekbe, noha ezek szuverenitási kérdések.

Itt azért érdemes megjegyezni, hogy október elején az Eduline-on is beszámoltunk arról, hogy pont a KIM javaslatára módosítják a közérdekű alapítványokról szóló törvényt, hogy a modellváltott egyetemek is hozzáférhessenek az Erasmus+ és a Horizont-programokhoz.

Hankó ennek ellenére ezen a beszélgetésen a Pannónia program kapcsán azt mondta,

jobbat csináltunk, eközben szuverenitási kérdésben nem kötöttünk alkut

és mellesleg azt is kiemelte, hogy szerinte a Pannónia program tágabb lehetőségeket nyújt, mint az Erasmus.

A legfrissebb adatok szerint a Pannónia program egyelőre nem túl népszerű a diákok körében: augusztusban és szeptemberben a tervezett 8 ezerhez képest csak több mint 700 hallgató ment külföldre tanulni.

Az Erasmus-üggyel részletesen az alábbi cikkünkben foglalkoztunk: